Památník představí Čapka jako průkopníka sci-fi na konferencích v USA
23. srpna 2025 (18:17)
foto: Památník Karla Čapka. / pribram.cz
Památník Karla Čapka ve Staré Huti představí slavného spisovatele coby průkopníka světové vědeckofantastické literatury na dvou odborných konferencích ve Spojených státech. Uskuteční se 24. a 25. září v Los Angeles. S programem inspirovaným Čapkem se následně počítá i v Českém centru v New Yorku. Projekt zahrnuje přednášky, besedy a prezentaci výstavních panelů. "Rada kraje na prezentaci památníku schválila podporu 150.000 korun," informoval mluvčí kraje Michal Rapco.
Cílem projektu je představit Čapka jako průkopníka světové vědeckofantastické literatury, zejména prostřednictvím jeho děl R.U.R., Továrna na Absolutno, Krakatit a Válka s Mloky. Součástí bude také propagace Strže - venkovského sídla u Dobříše, kde Čapek tvořil a které dnes funguje jako památník spravovaný Středočeským krajem. Na konferencích zazní také informace o novém uvedení hry R.U.R., kterým se v roce 2026 otevře po rekonstrukci divadlo Shakespeare Center v Los Angeles.
"Karel Čapek patří k nejvýznamnějším osobnostem české kultury a jeho dílo má nadčasový význam i v mezinárodním měřítku. Těší mě, že můžeme podpořit projekt, který nejen připomene jeho zásluhy na poli sci-fi, ale také přiblíží americkému publiku místo, kde Čapek žil a tvořil. Je to příležitost posílit kulturní pověst našeho regionu v zahraničí," uvedl krajský radní pro kulturu Václav Švenda (Spojenci).
Projekt vzniká ve spolupráci s ministerstvy zahraničí a kultury, hlavním městem Praha a Švandovým divadlem. Akci ve Spojených státech organizují američtí akademici a divadelníci.
Nynější památník ve Staré Huti původně sloužil jako správní budova místních válcoven a strojíren. Čapek a jeho manželka Olga Scheinpflugová dům dostali od jeho majitele a spisovatelova příbuzného Václava Palivce k doživotnímu užívání coby svatební dar.
Projekt vzniká ve spolupráci s ministerstvy zahraničí a kultury, hlavním městem Praha a Švandovým divadlem. Akci ve Spojených státech organizují američtí akademici a divadelníci.
Nynější památník ve Staré Huti původně sloužil jako správní budova místních válcoven a strojíren. Čapek a jeho manželka Olga Scheinpflugová dům dostali od jeho majitele a spisovatelova příbuzného Václava Palivce k doživotnímu užívání coby svatební dar.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: ČTK
autor: příbram.cz
ČTK
ČTK
Další články
Čapí rodinky pod dohledem kamer: V Milíně i v Rožmitále lidé sledují malé čápy
Návrat čápů každoročně přitahuje pozornost lidí napříč regionem. Zatímco v Milíně už …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Srážka dvou aut u Dubence: Zraněnou řidičku museli hasiči z vozu vyprostit
Dvě osobní auta se v úterý odpoledne srazila na silnici 18 u obce Dubenec na …
AKTUALIZOVÁNO
Hlubošská olympiáda, tradice, která vede děti ke sportu
Mateřská škola Hluboš letos uspořádala již 18. ročník Hlubošské olympiády, tradiční …
ŠKOLSTVÍ
Na středočeských silnicích v květnu zemřelo sedm lidí, na Příbramsku zemřel řidič po pádu auta z mostu
Na středočeských silnicích zemřelo v květnu při dopravních nehodách sedm lidí, o dva …
DOPRAVA
Příbramské divadlo uvede premiéru Zamilovaného Shakespeara. Příběhu lásky, který inspiroval Romea a Julii
Jak mohla vzniknout největší milostná hra všech dob? Odpověď nabízí romantická komedie …
KULTURA
Nové kolumbárium a velké opravy. Hřbitov na Hvězdičce čeká přestavba za miliony
Město Příbram zahajuje první etapu rozsáhlých úprav městského hřbitova na Hvězdičce. …
POLITIKA
Převaláci už jsou v Kazachstánu. Proběhl další unikátní transport
Další krok v návratu koní Převalského do volné přírody se uskutečnil v neděli 31. …
AKTUALIZOVÁNO
Příbramský Oxygen ovládl Evropu. Juniorky získaly zlato, kadetky přidaly stříbro
Obrovský úspěch slaví příbramský klub Oxygen. Jeho závodnice se vrátily z mistrovství …
SPORT
Máte sestru? Podle vědců máte obrovskou výhodu.
Možná jste si mysleli, že vás vychovali hlavně rodiče.
Věda ale ukazuje, že skutečný …
LIFESTYLE
Nový rybník zažil triatlonovou bitvu. Republikové zlato si odvezli Mittner a Hrušková
Areál Nový rybník v Příbrami hostil o víkendu jeden z vrcholů domácí triatlonové …
SPORT




