19. 5. svátek má Ivo




Památník Karla Čapka ve Staré Huti završí obměnu stálé expozice

4. prosince 2021   (12:18)
Památník Karla Čapka ve Staré Huti završí obměnu stálé expozice
foto: Památník Karla Čapka/PR

Novinkou plánovanou na první měsíce roku 2022 bude virtuální prohlídka památníku ve stylu street view pomocí technologie 3D skenu.


Památník Karla Čapka ve Staré Huti na Příbramsku na přelomu roku završí obměnu stálé expozice. Nově pojatá bude místnost v přízemí věnovaná rodinným kořenům, dětství a mládí Karla Čapka, tedy přibližně do konce první světové války v roce 1918. Výtvarné řešení expozice vychází z osobitého díla spisovatelova bratra Josefa a návštěvníky uvede i do prostředí legendární kavárny Union, informovala za památník Jana Bryndová.

"Panely a vitríny předkládají poutavý životní příběh formou výstižných citátů ze vzpomínek samotného umělce, jeho sourozenců i přátel. Celkový dojem umocní zajímavé fotografie, mapy, ale třeba i pohlednice z autentických míst Čapkova pobytu," uvedl ředitel památníku Zdeněk Vacek.
Novou dimenzi barvitého světa Karla Čapka otevře multifunkční informační kiosek s dotykovým displejem, který nabídne interaktivní hru, kvíz pro dětské návštěvníky, jímž je provede virtuální figurka čapkovského robota. Novinkou plánovanou na první měsíce roku 2022 bude virtuální prohlídka památníku ve stylu street view pomocí technologie 3D skenu. Prohlídka přes dotykovou obrazovku bude možná přímo na místě, například z infokiosku, anebo z domova přes webové stránky památníku.
Památník bude v příštím roce také pokračovat v tradici krátkodobých výstav, které jejich autoři už tradičně koncipují jako putovní. Po premiérovém uvedení v památníku jsou za symbolický poplatek k dispozici školám, knihovnám a dalším institucím v ČR i zahraničí. "V roce 2022 bychom se rádi věnovali přátelům Karla Čapka, včetně vztahu těchto osobností k americkému kulturnímu a společenskému životu. Dalším tématem by mohlo být třeba drama o fiktivní pandemii Bílá nemoc z roku 1937," uvedl Vacek.

Návštěvníci si také od poloviny prosince budou moci koupit knihu Čapkova Strž v obrazech, která zahrnuje dosud neznámé dobové fotografie z Čapkova života věnované proměnám spisovatelova letního sídla. Památník zůstává přístupný i v zimě, otevřený je od pondělí do pátku od 9:00 do 16:00.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka








Další články

V Příbrami se střetl muž na koloběžce s osobákem V Příbrami se střetl muž na koloběžce s osobákem Záchranka i policie vyjížděli v úterý před večerem k nehodě v Brodské ulici v … AKTUÁLNĚ Zachráněná rysice ze Šumavy najde nový domov v Brdech Zachráněná rysice ze Šumavy najde nový domov v Brdech Osiřelé rysí mládě ze Šumavy bude vypuštěno do CHKO Brdy. BLESKOVÁ ZPRÁVA Ve věznici v Příbrami běželo 112 odsouzených. Závod podpořil myšlenku druhé šance Ve věznici v Příbrami běželo 112 odsouzených. Závod podpořil myšlenku druhé šance Ve Věznici Příbram v neděli 17. května běhali vězni pro podporu dobré věci. Hlavní … NEPŘEHLÉDNĚTE Zlatá Tereza! Bodnárová vybojovala první triumf na European Open ve španělské La Nucii Zlatá Tereza! Bodnárová vybojovala první triumf na European Open ve španělské La Nucii Judistka Tereza Bodnárová, rodačka z Příbrami, dosáhla na svůj dosud největší … SPORT Do Česka se plíží léto. Po přeháňkách dorazí o víkendu až 25 stupňů Do Česka se plíží léto. Po přeháňkách dorazí o víkendu až 25 stupňů Po chladnějších a proměnlivých dnech se počasí v Česku začne postupně měnit. Už během … POČASÍ Po pádu auta z mostu zemřel jeho řidič Po pádu auta z mostu zemřel jeho řidič Při havárii osobního auta na D4 u Staré Huti zemřel v noci na úterý jeho řidič. AKTUALIZOVÁNO Pražský okruh čeká největší zásah za roky. ŘSD bourá mosty, začíná cesta k 3+3 pruhům Pražský okruh čeká největší zásah za roky. ŘSD bourá mosty, začíná cesta k 3+3 pruhům Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v pondělí 18. května zahájilo práce, které jsou … DOPRAVA Majitelé sousedního pozemku reagují na spor se Zooparkem Majitelé sousedního pozemku reagují na spor se Zooparkem Dotčené osoby využily právo na odpověď podle § 10 tiskového zákona. Text zveřejňujeme … Devět pošt Partner končí dočasně provoz. Česká pošta řeší schodek u provozovatele, služby převezmou náhradní pobočky Devět pošt Partner končí dočasně provoz. Česká pošta řeší schodek u provozovatele, služby převezmou náhradní pobočky Česká pošta dočasně uzavřela devět poboček Pošta Partner. Důvodem je finanční schodek … AKTUÁLNĚ
Před Brdskou 25 někdo otáčel značení tratě. Pořadatelé mluví o nepochopitelném jednání Před Brdskou 25 někdo otáčel značení tratě. Pořadatelé mluví o nepochopitelném jednání Nedělní závod Brdská 25, který je součástí Brdského poháru, letos provázely nepříjemné … SPORT
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz