Památník Karla Čapka představil v Bruselu výstavu o českém slovu robot
13. července 2022 (15:21)
foto: Středočeský kraj
Venkovní i interiérová verze výstavy se v rámci českého předsednictví představí i na dalších místech Bruselu, do budoucna ji chce Středočeský kraj prezentovat i v jiných zemích.
Památník Karla Čapka ve Staré Huti na Příbramsku představil v Bruselu výstavu o českém slovu robot, která připomíná světový ohlas Čapkovy vizionářské divadelní hry R.U.R. i úspěchy české robotiky. Expozice se stala součástí doprovodného kulturního programu českého předsednictví v Radě EU. Prezentace výstavy se ujal její autor, ředitel Čapkova památníku Zdeněk Vacek, informovala dnes Zuzana Žídková z krajského úřadu.
Expozici si prohlédli diplomaté v zahradě bruselského Pražského domu. Její další provedení památník představil v rezidenci velvyslankyně ČR při EU. Vacek připomněl, že slovo robot se používá ve všech 24 oficiálních jazycích EU, byť někdy v mírně odlišné podobě. Venkovní i interiérová verze výstavy se v rámci českého předsednictví představí i na dalších místech Bruselu, do budoucna ji chce Středočeský kraj prezentovat i v jiných zemích.
Památník Karla Čapka nedávno zprovoznil interaktivní aplikaci Robot dětem s digitální postavičkou robota. Nejmenší návštěvníky zábavnou formou poučuje o dětských knihách, ilustracích Karla Čapka a jeho bratra Josefa nebo o životě ve Staré Huti. Postavička situovaná do zahrady vedle Čapkovy oblíbené verandy může chodit, běhat a skákat podle povelů návštěvníků a plnit různé úkoly.
Nynější památník ve Staré Huti původně sloužil jako správní budova místních válcoven a strojíren. Čapek a jeho žena Olga Scheinpflugová dům dostali od jeho majitele a spisovatelova příbuzného Václava Palivce k doživotnímu užívání coby svatební dar.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Na fotografiích letce Jiřího Jirouška si prohlédnete Březnici shora
•Amfiteátr v brdských lesích je otevřen hudbě a divadlu
•Na Příbramsku vznikla databáze, která mapuje všechny vodní obilné mlýny v České republice
Další články
Noční požár v Rožmitále: Plameny z popelnice ohrozily rodinný dům
Noční požár popelnice v Rožmitále pod Třemšínem se v neděli 8. března rozšířil na …
BLESKOVÁ ZPRÁVA
Rozbité chodníky v Příbrami čeká změna. Město přidá i problémový úsek u Václaváku
Rozbitým chodníkům v Příbrami by se letos mělo výrazně ulevit. Město chystá velkou …
Karafiát není symbolem ideologie. Mezinárodní den žen má hlubší kořeny, než si mnozí myslí
Když se řekne Mezinárodní den žen, těm starším se okamžitě vybaví červený karafiát, …
Hepatitida A dál roste. Příbram hlásí první letošní případy — a čísla překvapí
Hepatitida typu A se dál šíří Českem a počet případů letos opět rychle roste. Jen od …
ZDRAVOTNICTVÍ
Nad McDonald's v Příbrami zasahovali hasiči
V sobotu odpoledne hasiči likvidovali požár suché trávy nad prodejnou McDonald's …
AKTUALIZOVÁNO
Příbram představila investiční plány na rok 2026. Dodavatelům je přiblížila prostřednictvím projektu Meet the Buyer
Město Příbram i letos představilo své plánované investice prostřednictvím projektu …
/PÁTRANÍ/ Muže hledá policie i kamarádi, rád se toulá po Brdech
Od 5. března je vyhlášeno pátrání po muži z Berounska.
FOTO
Rozpadá se milínský mančaft? Z milínského hřiště odcházejí klíčoví hráči
Fotbalový klub z Milína vstupuje do jarní části sezony s výraznými změnami v kádru. …
Příbram poprvé doma na jaře. Jízda, šance, tyč v nastavení — s Jihlavou remíza 1:1
Fotbalisté Příbrami se ve druhém jarním kole poprvé představili domácím fanouškům a …
VIDEO
První čáp černý už je doma v Brdech. Je prvním svého druhu na našem území
Brdy hlásí mimořádnou zprávu. Do zdejších lesů se vrátil čáp černý a podle dosavadních …
POZNÁVÁME BRDY




