29. 6. svátek má Petr a Pavel

Památník Karla Čapka povede spisovatel a publicista Zdeněk Vacek

10. října 2019   (16:02)
Památník Karla Čapka povede spisovatel a publicista Zdeněk Vacek

Novým ředitelem Památníku Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše bude Ing. Zdeněk Vacek, Ph.D. Doporučila ho výběrová komise a nyní o jeho jmenování rozhodla i Rada Středočeského kraje.



Památník Karla Čapka ve Staré Huti na Příbramsku povede spisovatel a publicista Zdeněk Vacek. O jeho jmenování ředitelem s účinností od ledna příštího roku dnes rozhodli středočeští radní, řekla Helena Frintová z krajského úřadu. Výběr předchozí ředitelky Alice Seidlové, která je snachou krajského radního pro školství, pobouřil kulturní spolky. Seidlová po vlně kritiky rezignovala.

Dvaačtyřicetiletý Vacek je absolventem Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické. Podle Frintové se věnuje dlouhodobě propagaci života a díla Karla Čapka, Olgy Scheinpflugové a Ferdinanda Peroutky. Téměř deset let je členem Společnosti bratří Čapků a spolupracuje s Památníkem Karla Čapka. Na základě archivních podkladů mimo jiné rekonstruoval dvě cesty Čapka a Scheinpflugové do Alp. Méně známé aspekty vývoje spisovatelova vztahu k technice publikoval v knize Za volantem s Karlem Čapkem.

Vacek je také autorem pěti knižních publikací na téma hospodářských dějin, techniky, politického a kulturního vývoje 20. století. Působí v médiích, byl mimo jiné šéfredaktorem české a krátce slovenské redakce magazínu Geo a je stálým spolupracovníkem týdeníku Reflex. Spolupracuje se Škoda Muzeem v Mladé Boleslavi, zkušenosti má i z cestovního ruchu.

Do konkurzu se přihlásilo pět lidí, k pohovoru se dostavili čtyři. Výběrová komise doporučila radě kraje Vacka, jehož koncepce získala největší bodové ohodnocení. "Jako příležitost vidíme jeho zahraniční kontakty, zkušenosti s výstavními projekty a jeho celoživotní zájem o osobnost Karla Čapka," uvedl radní pro kulturu Karel Horčička (ČSSD).

Návrhy koncepcí posuzovala odborná skupina, v níž byli předseda Českého PEN klubu Jiří Dědeček, členka Společnosti bratří Čapků Markéta Musilová, předseda Společnosti Ferdinanda Peroutky Martin Groman, autorka expozice Památníku Karla Čapka Marta Dandová a zástupce vlastníků nemovitostí Emil Palivec. Ve výběrové komisi, jež vyslechla přihlášené uchazeče, usedli Palivec, prezident Herecké asociace Ondřej Kepka, vedoucí krajského odboru kultury Kateřina Pešatová, ředitelka Středočeské centrály cestovního ruchu Zuzana Vojtová a předsedkyně Asociace muzeí a galerií Irena Chovančíková. Poradní hlas měla bývalá ředitelka památníku Kristina Váňová.

Znepokojení kvůli jmenování předchozí ředitelky Seidlové vyjádřily Herecká asociace, Český filmový a televizní svaz FITES a Společnost Ferdinanda Peroutky. Udivilo je Seidlové vyjádření do médií, že Čapkovo dílo zná ze školy a památník navštívila jako studentka. Společnost Ferdinanda Peroutky poukazovala na to, že Seidlová není v oblasti čapkovské, literárněhistorické či aspoň muzejnické etablovaná. Herecká asociace a FITES vyzvaly k prověření soutěže, podle hejtmanství však měla standardní průběh.

Památník Karla Čapka ve Strži zahrnuje expozici o spisovatelově životě a díle. Její součástí je i spisovatelova autentická pracovna.​

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: Středočeský kraj
autor: top








Další články

Ve Středočeském kraji je na školách po 2. kole přijímaček asi 1200 volných míst Ve Středočeském kraji je na školách po 2. kole přijímaček asi 1200 volných míst Ve Středočeském kraji je na středních školách po druhém kole přijímaček asi 1200 … AKTUÁLNĚ Česko má po víkendu nový teplotní rekord 41,9 stupně, ale lidé kolabovali, pět utonulo Česko má po víkendu nový teplotní rekord 41,9 stupně, ale lidé kolabovali, pět utonulo Českou republiku o víkendu zasáhly tropické teploty, po oba dny bylo překonáno … AKTUÁLNĚ V úterý startuje 17. ročník Summer X Fest Tour. První zastávkou je Příbram a vstup je zdarma V úterý startuje 17. ročník Summer X Fest Tour. První zastávkou je Příbram a vstup je zdarma Příbram se stane první zastávkou letošního ročníku oblíbené festivalové tour Summer X … OBRAZEM: JelenFest ovládl Příbram: Rodinná atmosféra, autogramiády i velká večerní show OBRAZEM: JelenFest ovládl Příbram: Rodinná atmosféra, autogramiády i velká večerní show Příbram zažila v sobotu 27. června nezapomenutelný den plný rodinné zábavy a skvělé … FOTOGALERIE Červen v Příbrami jako z jiného světa. Stoletá voda, tropy a škody za miliony Červen v Příbrami jako z jiného světa. Stoletá voda, tropy a škody za miliony Červen v Příbrami letos připomíná horskou dráhu. Zatímco minulý víkend město bojovalo … VIDEO Meteorologové vyhlásili smogovou situaci pro Prahu a Středočeský kraj. Omezte fyzickou námahu Meteorologové vyhlásili smogovou situaci pro Prahu a Středočeský kraj. Omezte fyzickou námahu Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v neděli vyhlásil v Praze a Středočeském kraji … AKTUÁLNĚ Injekce, které dobyly Hollywood, mohou pomoci českým dětem. Pojišťovny řeší úhrady Injekce, které dobyly Hollywood, mohou pomoci českým dětem. Pojišťovny řeší úhrady Každé páté české dítě má obezitu. Teď se poprvé otevírá možnost, že moderní léky na … ZDRAVOTNICTVÍ Kam k vodě na Příbramsku? Objevte skryté lomy i koupaliště bez davů Kam k vodě na Příbramsku? Objevte skryté lomy i koupaliště bez davů Horké letní dny lákají k vodě, ale ne každý touží po přeplněných koupalištích a … NEPŘEHLÉDNĚTE Noc na sobotu byla tropická. Meteorologové varují, že ta dnešní může přepsat historii Noc na sobotu byla tropická. Meteorologové varují, že ta dnešní může přepsat historii Česká republika má za sebou další mimořádně teplou noc, která se na mnoha místech … AKTUÁLNĚ
Nebezpečný import: Vzteklina se po letech vrátila do Itálie. Veterináři varují před adopcemi zvířat ze zahraničí Nebezpečný import: Vzteklina se po letech vrátila do Itálie. Veterináři varují před adopcemi zvířat ze zahraničí Itálie po více než deseti letech potvrdila případ vztekliny u psa dovezeného z Maroka. … NEPŘEHLÉDNĚTE
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz