Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě uvede operu Rusalka
12. května 2022 (18:17)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Rusalka se do Vysoké vrací po 70 letech, naposledy tu byla v kompletním provedení uvedena v 50. letech minulého století.
Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě uvede 19. června operu Rusalka. Odehrávat se bude pod širým nebem na různých místech zámeckého parku. Reprízy jsou plánovány na 22. a 25. června, informovala dnes za památník Jana Bryndová. Rusalka se do Vysoké vrací po 70 letech, naposledy tu byla v kompletním provedení uvedena v 50. letech minulého století.
Hlavními kulisami bude okolní příroda i novorenesanční vila, kde se nyní nachází památník. "Právě tudy se Dvořák procházel, když Rusalku skládal. Slavné melodie k libretu Jaroslava Kvapila vznikaly v jeho hlavě během pravidelných procházek v parku v lese, kde se nachází i tajuplné Rusalčino jezírko," uvedla operní pěvkyně Anita Jirovská, jež bude spolu s Eliškou Gattlingerovou alternovat titulní roli Rusalky. Kromě nich se publiku představí Alžběta Symerská, Martin Vodrážka, Peter Malý, Karolína Cingrošová v alternaci s Barborou Ďubekovou, Veronika Kaiserová, Michael Skalický či Roman Martinec.
Do projektu se zapojil i švýcarský dirigent Sébastien Bagnoud, operní režisér Dominik Beneš, který spolupracoval mimo jiné s Národním divadlem Praha, a další profesionální umělci. Hudba bude upravena pro čtrnáctičlenný orchestr a nebude chybět ani pantomima. Sbor a taneční část představení doplní žáci umělecké školy Antonína Dvořáka a Tomáše G. Masaryka v Příbrami, děti z Hořovic, Komorní sbor Mistra Jakoubka ze Stříbra, sbor Krásky a další. Na kostýmech se bude podílet i Divadlo Antonína Dvořáka v Příbrami.
Památník Antonína Dvořáka (1841 až 1904) sídlí v novorenesančním zámečku, který nechal postavit v roce 1878 skladatelův švagr hrabě Václav Kounic. Zdejší rozsáhlý park, Rusalčino jezírko, vila Rusalka i nádherná okolní krajina inspirovaly řadu Dvořákových děl.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•Příbramské divadlo uvede jako svou první letošní premiéru inscenaci Jentl
•Březohorská důlní katastrofa si před 130 lety vyžádala 319 životů
•Nový rybník v létě obsadí Superhrdinové
Další články
Havarovaný Volkswagen u Hluboše: Řidič vyvázl bez vážnějších zranění
Na silnici u obce Hluboš zasahovaly ve středu odpoledne všechny složky integrovaného …
Veterináři odebrali z domu ve Vranovicích přes 150 psů
Státní veterinární správa (SVS) při kontrole na základě obdrženého podnětu odhalila v …
FOTO
V Březnici zazní poprvé Ota Balage: Rocková legenda spojí síly s mladými talenty v jedinečném hudebním večeru
V Kulturním domě Březnice poprvé vystoupí známý zpěvák Ota Balage + band. A nejen on – …
Otřesný nález na okraji Vranovic: manželský pár tam v domku provozoval ilegální množírnu
Ve Vranovicích u Rožmitálu pod Třemšínem zasahovala v úterý 10. března Policie ČR …
BLESKOVÁ ZPRÁVA
Má mladá generace důvod v Příbrami zůstat? Data i hlasy mladých mluví jasně
Otázka, která se v Příbrami vrací stále častěji: Má mladá generace důvod ve městě …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Žena v Mníšku tvrdila, že ji někdo napadl s nožem. Policie nasadila služebního psa a kontrolovala kamery
Ve středu 11. března se mezi obyvateli Mníšku pod Brdy začala rychle šířit zpráva o …
AKTUÁLNĚ
Příbramští hasiči mají technologický arzenál. Moderní technika jim dává větší jistotu i sílu v terénu
Nové vybavení výrazně posiluje bezpečnost i schopnosti příbramských hasičů při …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Spropitné v Česku čeká změna. Sedm procent bez daně a levnější nealko
Spropitné, které už nebude viset v šedé zóně, levnější nealko v restauracích a návrat …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Auto narazilo do stromu v Obecnické ulici, na místo letěl vrtulník
V Obecnické ulici zasahovaly v úterý 10. března těsně po 15. hodině všechny složky …
AKTUALIZOVÁNO
Mladé ženy v první linii. Sexuální obtěžování zůstává v práci podceňovaným problémem
Se sexuálním obtěžováním na pracovišti se v České republice setkala přibližně pětina …




