Padrť, Záběhlá, Kolvín, Hrachoviště, Velcí. Domy desítek nevinných lidí byly v roce 1952 nenávratně srovnány se zemí
19. července 2024 (20:08)
foto: pribram.cz/e-tempus.cz/PR
Domy po vystěhovaných obyvatelích byly zbořeny, či posloužily jako cvičné terče pro výcvik armády.
Padrť, Záběhlá, Kolvín, Hrachoviště, Velcí. Tyto obce dnes v Brdech připomínají mnohdy už jen osaměle stojící ovocné stromy či aleje, které kdysi vedly k lidským stavením. Domy desítek nevinných lidí byly v roce 1952 nenávratně srovnány se zemí. Zůstaly tu po nich pouhé podezdívky. Tam, kde do té doby stávaly školy, kostely, ale i továrny, jsou dnes už jen zídky ohraničující jednotlivé pozemky.
Většina návštěvníků Brd však i tyto poslední náznaky původních vesnic míjí bez většího povšimnutí, nebo nemá možnost se o nich dozvědět více. To by se však již brzy mohlo změnit. V Březnici se již od roku 2018 usilovně pátrá po informacích a historických materiálech, aby mohla být zpracována ucelená historie těchto zaniklých brdských obcí. Návštěvníci CHKO Brdy se mimo jiné dozví, kolik a jaké nemovitosti obec tvořily, kde stály a jak vypadaly.
foto: pribram.cz/e-tempus.cz/PR
Na projektu Civitas – zaniklé brdské obce pracuje výzkumný tým Tempus, který vznikl z iniciativy současných a bývalých průvodců Národního památkového ústavu - správy státního zámku v Březnici. S ukončením projektu se počítá v roce 2022, s možností prodloužení do konce roku 2024. Návštěvníci Brd dostanou mobilní aplikaci a interaktivní mapu. Budou instalovány informační štítky a vybudovány pomníky. V plánu je i putovní krátkodobá výstava přibližující život v Brdech do poloviny 20. století. Expozice přiblíží i současnou podobu Brd a jejich přírodní bohatství.
K vysídlení obcí Padrť, Kolvín, Hrachoviště, Velcí a Přední a Zadní Záběhlá došlo k 1. únoru roku 1952, tedy dva roky po tom, co byl na území dělostřelecké střelnice vyhlášen vojenský újezd Brdy. Domy po vystěhovaných obyvatelích byly zbořeny či posloužily jako cvičné terče pro všestranný výcvik armády. K posledním významným zásahům došlo v roce 2012, kdy byly zbořeny některé již nepoužívané vojenské budovy, ale také několik stodol a seníků, které byly posledními významnými památkami dávné brdské historie. Jiné objekty byly rozebrány a přestěhovány do skanzenů či obcí mimo vojenský prostor. Seník, který stál mezi loveckou boudou Václavka a Spálenou, je nyní například k vidění ve skanzenu lidových staveb ve Vysokém Chlumci.
foto: pribram.cz/e-tempus.cz/PR
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Oldřich Kozák
Související
•V huti Barbora můžete ode dneška obdivovat práci řezbářů
•Do příbramských ulic zavítá první ročník festivalu amatérských divadel
•Jerusalem u Příbrami zažije rodinný festival v punkovém duchu
Další články
U Příbrami v plamenech: Z hořícího vlaku Regionova evakuovali třicet lidí, strojvedoucí utrpěl šok
Mezi Příbramí a Březnicí dnes večer hořel vlak Regionova. Hasiči z vozu evakuovali …
AKTUALIZOVÁNO
Příbram vymírá, nebo se konečně mění? Mladí lidé mají jasno
Příbram byla pro mnoho lidí dlouhá léta samozřejmým místem k životu. Dnes se ale čím …
NÁZOR
LDM Group připravuje devět projektů. Do Příbrami může přinést až 400 nových bytů
LDM Group představuje dlouhodobou vizi rozvoje Příbrami. Pod vedením zakladatele a CEO …
ROZHOVOR
„Není divadlo jako divadlo,“ říká ředitel příbramského divadla Petr Bednář
Divadlo A. Dvořáka v Příbrami patří k institucím, které mají v regionu výjimečné …
ROZHOVOR
Tipy na víkend: Divadlo bude patřit dětem, historické centrum zase závodníkům!
Tento víkend se budou na Příbramsku konat tři velké a dlouho očekávané akce - Divadlo …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Most u Jíloviště půjde brzy k zemi. Stavbaři budou stavět nový
Stavbaři v polovině června zbourají most přes dálnici D4 poblíž Jíloviště u Prahy a …
Šmíráci v oblacích: Když vám nad zahradou krouží cizí dron
Hračka pro děti za pár tisíc, nebo sofistikovaný nástroj pro zloděje a lidi bez špetky …
AKTUALIZOVÁNO
Májovky v Dobříši: Kolotoče, adrenalin a MIG 21 v hlavní roli
Dobříš se opět promění v místo, kde to žije od rána do večera – DOBŘÍŠSKÉ MÁJOVÉ …
KULTURA
Ceby benzinu šly v Příbrami nahoru, nejlevněji naplníte nádrž u Silmetu a Prim
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 40,99 Kč do 44,40 Kč …
DOPRAVA
Atommuzeum v Brdech vás zavede do časů studené války
Hluboko v brdských lesích se ukrývá místo, které bylo kdysi jedním z nejstřeženějších …
TIP NA VÝLET




