16. 9. svátek má Ludmila

Pád z kola nemusí mít tragické následky

5. září 2019   (16:42)
Pád z kola nemusí mít tragické následky

I u cyklistů platí, že štěstí přeje připraveným. Ať už na kole vyrážíte kamkoliv, myslete na svou bezpečnost


Léto sice pomalu končí, teploty tomu však zatím ani trochu nenasvědčují. Jízdní kola tak budou ještě nějakou dobu na cestách k vidění. A to nejen na těch asfaltových. Čím dál více vyráží cyklisté do přírody. Brdy jsou například o víkendech plné cyklistů.  Ať už vyrážíte kamkoliv, není od věci své kolo před jízdou důkladně prohlédnout.

Máte sedadlo dobře upevněné a ve správné výšce? Neprotáčejí se vám řídítka? Nemáte uvolněná šlapadla? Máte utažená kola tak, aby vám nemohla za jízdy upadnout? Je řetěz dostatečně natažený? Máte nabité baterie ve světlech? Brzdí kolo dobře? To všechno by vás mělo zajímat, než do terénu vyrazíte.

Přilba vám může zachránit život. Musí však být správně nasazena
Úderu do hlavy při pádu z kola přilba sice nezabrání, v drtivé většině případů však zamezí vzniku vážných zranění hlavy způsobených úderem o komunikaci, či jiný předmět. Ke zranění hlavy někdy dojde i s přilbou, ale přilba pravděpodobnost zranění razantně snižuje.

Povinnost nosit přilbu je stanovena pro všechny cyklisty do 18 let. Dospělí (starší 18 let) tuto povinnost sice taxativně stanovenou zákonem nemají, ale většina cyklistů ji nosí, protože ví, jak je v případě pádu důležitá pro jejich bezpečí. Navíc je vhodné jít dobrým příkladem svým dětem.

Přilba je důležitá při každé jízdě na kole. I tam, kde nejezdí auta. Aby splnila svůj účel, musí však být správně nasazena. Je-li příliš vzadu, nebude chránit čelo a obličej. Přilbu je také nutno vždy pořádně zapnout, jinak by snadno sklouzla z hlavy.

Léto sice pomalu končí, teploty tomu však …
I správně zvolené oblečení vás může ochránit
Na kolo je nejvhodnější přiléhavé oblečení a pevná obuv. Zcela nevhodné jsou volné kalhoty, sukně a pantofle. Doporučují se cyklorukavice a brýle. Rukavice vás ochrání při pádu a brýle ochrání oči před větrem, sluncem i hmyzem. Oči vám neslzí a do očí vám nic nevlétne.

I správně zvolené oblečení vás může ochránit …
Nestyďte se používat zvonek
Zvonkem je dobré na sebe upozornit například tehdy, pokud někoho předjíždíte. Kola jsou tichá a účastník silničního provozu o vás často vůbec neví. Zvláště u dětí tak hrozí, že se vám nečekaně připletou do cesty.

Nestyďte se používat zvonek
Zvonkem je dobré …
Mezi nepovinnou výbavu cyklistického kola patří i blatníky a kryt řetězu. Blatníky ochrání nejen oblečení, ale také vaše oči. Kryt řetězu chrání oblečení před zachycením do kola a tedy i před možným pádem.

Mezi nepovinnou výbavu cyklistického kola …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: MěÚ

autor: mir foto ilustrDalší články

Na Vrškamýcké pivoslávě byl k mání i orosený Hulvát Na Vrškamýcké pivoslávě byl k mání i orosený Hulvát V sobotu 14. září se v areálu zříceniny gotického hradu Vrškamýk konal pátý ročník pivoslávy 16. září 2019   (06:27) Svatohorská Šalmaj: Den plný hudby, tanců, loutek a šermu Svatohorská Šalmaj: Den plný hudby, tanců, loutek a šermu Celodenní veselí přilákalo spoustu pocestných 15. září 2019   (17:19) Březohorští hasiči udržují spolupráci s kolegy z Nizozemska Březohorští hasiči udržují spolupráci s kolegy z Nizozemska Ve čtvrtek 29. srpna v brzkých ranních hodinách vyrazila osmičlenná skupina členů SDH Březové Hory na čtyřdenní cestu do zahraničí. Cílem bylo partnerské město Hoorn v Severním Holandsku. 15. září 2019   (14:55) Požár rodinného domu ve Voznici způsobil dvoumilionovou škodu Požár rodinného domu ve Voznici způsobil dvoumilionovou škodu V nedýchatelném prostředí hořícího domu zahynuli dva psi. 15. září 2019   (12:14) Mladoboleslavští zařadili klukům na cestu zpátky k Litavce šestku Mladoboleslavští zařadili klukům na cestu zpátky k Litavce šestku FK Mladá Boleslav - 1.FK Příbram 6:0 (3:0). V sobotu 14. září zavítala v 9. kole FORTUNA:LIGY Příbram do města automobilového průmyslu 15. září 2019   (11:57) Rozpadá se až 45 procent manželství.  Jak jsou na tom rodiny v Příbrami? Rozpadá se až 45 procent manželství. Jak jsou na tom rodiny v Příbrami? Z údajů České statistického úřadu vyplývá, že v posledních letech rozvodovost v Česku klesá 15. září 2019   (09:45) Příbram je již 60 let městem se stálou divadelní scénou Příbram je již 60 let městem se stálou divadelní scénou Divadlo, které několikrát měnilo název (Městské divadlo, Divadlo Příbram, Krajské divadlo až po současný Divadlo Antonína Dvořáka podle slavného hudebního skladatele, ne prvního ředitele), je v současnosti významnou regionální divadelní scénou. 15. září 2019   (07:42) Na autobusovém nádraží v Příbrami vyhasl lidský život, okolnosti úmrtí šetří kriminální policie Na autobusovém nádraží v Příbrami vyhasl lidský život, okolnosti úmrtí šetří kriminální policie Policisté se snažili muže zachránit. 14. září 2019   (21:50) Rodinný dům zachvátily plameny, desítky hasičů bojovaly s ohněm Rodinný dům zachvátily plameny, desítky hasičů bojovaly s ohněm Uvnitř budovy byla propanbutanová lahev, hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích. 14. září 2019   (21:17) Tři metry k životu: Hasičům blokují průjezd špatně zaparkovaná auta Tři metry k životu: Hasičům blokují průjezd špatně zaparkovaná auta Pátek třináctého byl ve znamení Dne požární bezpečnosti. Projeli jsme s hasiči příbramská sídliště. 14. září 2019   (17:57)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz