Otevírání obchodů by se mohlo sjednotit a všechny by se mohly otevřít v květnu
22. dubna 2020 (18:19)
foto: pribram.cz
Nouzový stav je aktuálně schválen do 30. dubna, Babiš jeho prodloužení nepodporuje.
Otevírání obchodů by se mohlo sjednotit a všechny by se mohly otevřít v květnu. České televizi to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO), podle kterého o takové možnosti bude jednat ve čtvrtek vláda. Podle dosavadních plánů je otevírání obchodů rozloženo postupně až do 8. června. Babiš dnes také řekl, že neočekává změny v omezení volného pohybu a shromažďování, i kdyby skončil nouzový stav. S jeho pokračováním po 30. dubnu premiér nesouhlasí.
Podle návrhu, který vláda otevřela minulý týden, by se obchody měly otevírat postupně podle prodejní plochy. V pondělí by se měly otevřít obchody do 200 metrů čtverečních, od 11. května obchody s plochou do 1000 metrů čtverečních, pokud nejsou ve velkých obchodních centrech, a od 8. června i zbývající obchody.
"Rádi bychom to chtěli posunout všechno na květen," řekl dnes Babiš ČT. Podle něj bude záležet na jednání s epidemiology při čtvrtečním zasedání vlády. Aktuální vývoj nákazy koronavirem ale podle premiéra dává možnost urychlit uvolňování restriktivních opatření přijatých kvůli pandemii. Uvolňování by se podle něj mělo urychlit zhruba o dva týdny, aby restrikce vůči obchodům skončily před začátkem června.
Babiš ale vyloučil, že by se nyní rušila omezení, která platí pro občany. "Z hlediska pohybu nebo shromažďování osob neočekávám zásadní změny," řekl premiér. Týká se to podle něj pohybu v Česku i cest do zahraničí. U vycestování ale chce řešit situaci lidí, kteří chtějí republiku trvale opustit. "Já se ptal ministra zdravotnictví, aby jasně řekl, pokud nějaký náš občan se chce přestěhovat na zbytek života do Ameriky, na Nový Zéland nebo jinam, jak jsou tyto případy řešeny," řekl.
Omezení volného pohybu osob vláda vyhlásila nejprve na základě krizového zákona, později ho právně převedla do režimu podle zákona o veřejném zdraví, který není omezen trváním nouzového stavu. Zákaz vycestování je založen na krizovém zákonu.
Nouzový stav je aktuálně schválen do 30. dubna, Babiš jeho prodloužení nepodporuje. Pro pokračování řešení situace kolem koronaviru podle něj není nutný, restrikce lze uplatňovat na základě opatření ministerstva zdravotnictví. Odmítl přitom argument, že by se zkomplikovaly nákupy zdravotnického vybavení. Podle něj to zákony umožňují, pouze nebude možné vše řešit cetrálně a každé ministerstvo se bude muset starat o zásobování ve svém sektoru.
Konec nouzového stavu podle Babiše neomezí ani fungování projektu chytré karantény a nezabrání ani tomu, aby se na něm nadále mohla podílet armáda. Také Ústřední krizový štáb může fungovat i po skončení nouzového stavu.
Babiš dnes také kritizoval opozici, Senát i předsedkyni Národní rozpočtové rady Evu Zamrazilovou za jejich nesouhlas s novelou zákona o rozpočtové odpovědnosti. Sněmovna dnes přehlasovala veto Senátu a umožnila prohloubení strukturálního deficitu v dalších letech. Podle opozice si tím vláda chce otevřít dveře k neomezenému utrácení.
Konec nouzového stavu podle Babiše neomezí ani fungování projektu chytré karantény a nezabrání ani tomu, aby se na něm nadále mohla podílet armáda. Také Ústřední krizový štáb může fungovat i po skončení nouzového stavu.
Babiš dnes také kritizoval opozici, Senát i předsedkyni Národní rozpočtové rady Evu Zamrazilovou za jejich nesouhlas s novelou zákona o rozpočtové odpovědnosti. Sněmovna dnes přehlasovala veto Senátu a umožnila prohloubení strukturálního deficitu v dalších letech. Podle opozice si tím vláda chce otevřít dveře k neomezenému utrácení.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK_Jakub Pečenka
ČTK_Jakub Pečenka
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Hokejová horečka v Příbrami! HC Příbram míří do play-off a potřebuje podporu fanoušků
Velká chvíle pro příbramský hokej je tady. Tým HC Příbram si vybojoval postup do …
SPORT
/VIDEO/ V neděli virál, dnes bomba! Přinášíme nejlepší záběry legendárního Čmeláka
V neděli jsme na našich sítích sdíleli amatérské video práškovacího letadla Z‑37 …
FOTOGALERIE
Nájem v Domě Natura trvá. Opozice mluví o nevyužitých budovách, radnice o komplikované rekonstrukci
Odbor životního prostředí sídlí v pronajatých prostorách Domu Natura od roku 2023. …
POLITIKA
Nový nepřítel Itálie? Po ananasu přichází smažák na pizze. A Příbram se ptá: dorazí tahle bomba i k nám?
Český internet má nový hit. Zatímco se svět ještě nevzpamatoval z nekonečné debaty o …
FAST FOOD
Nikdy jsme nebyli víc propojení. A nikdy víc sami
Večer, kdy se nic neděje. Telefon leží na stole, obrazovka je tmavá a ticho v bytě …
LIFESTYLE
Dobrovolní hasiči ve Středočeském kraji lákají stále více dětí. Sborům ale chybějí vedoucí mládeže
Zájem o členství dětí a mládeže u dobrovolných hasičů ve Středočeském kraji v poslední …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Neštěstí v Sedlci-Prčici: Když se pokus o rychlé zatápění změní v tragédii
Nedělní dopoledne v Sedlci-Prčici na Příbramsku připomnělo, že největší nebezpečí …
Mlha na silnicích: Špatně zapnuté mlhovky mohou být stejně nebezpečné jako rychlá jízda
Mlhavá rána nejsou jen výsadou podzimu, ale i současného jarního počasí. Místy jsou …
Noční požár v Rožmitále: Plameny z popelnice ohrozily rodinný dům
Noční požár popelnice v Rožmitále pod Třemšínem se v neděli 8. března rozšířil na …
BLESKOVÁ ZPRÁVA
Rozbité chodníky v Příbrami čeká změna. Město přidá i problémový úsek u Václaváku
Rozbitým chodníkům v Příbrami by se letos mělo výrazně ulevit. Město chystá velkou …




