vývoj COVID-19
27. 1. 2021
Bezděkov 6
Bohostice 3
Bohutín 8
Borotice 4
Bratkovice 1
Březnice 41
Buková u Pb 3
Bukovany 1
Čenkov 1
Cetyně 1
Chotilsko 7
Chrást 1
Čím 12
Daleké Dušníky 1
Dlouhá Lhota 2
Dobříš 75
Dolní Hbity 6
Drahenice 3
Drahlín 17
Dubenec 8
Dublovice 6
Dubno 6
Háje 7
Hluboš 2
Hlubyně 4
Horčápsko 2
Hřiměždice 4
Hudčice 1
Hvožďany 16
Jablonná 4
Jesenice 6
Jince 13
Kamýk n. V. 6
Klučenice 4
Korkyně 1
Kosova H. 5
Koupě 1
Kozárovice 3
Krásná H. 3
Křešín 1
Láz 3
Lazsko 2
Lešetice 3
Lhota u Pb 3
M. Hraštice 10
Milín 16
Modřovice 1
Mokrovraty 7
Nalžovice 3
Narysov 6
Nechvalice 4
Nečín 2
Nedrahovice 3
Nestrašovice 1
Nová Ves p. P. 6
Nové Dvory 5
Nový Knín 19
Občov 2
Obecnice 16
Obořiště 7
Obory 1
Ohrazenice 1
Osečany 1
Ostrov 1
Ouběnice 1
Pečice 4
Petrovice 15
Pičín 8
Podlesí 15
Příbram 288
Příčovy 4
Prosen. L. 2
Radětice 1
Rosovice 8
Rožmitál p. T. 36
Rybníky 1
Sádek 3
Sedlčany 37
Sedlec-Prč. 40
Smolotely 2
Solenice 12
Stará Huť 9
Štětkovice 1
Suchodol 1
Svaté Pole 2
Svatý Jan 2
Tochovice 7
Třebsko 6
Trhové Dušníky 6
Velká Lečice 2
Věšín 3
Višňová 6
Volenice 4
Voznice 2
Vrančice 1
Vranovice 1
Vys. Chlumec 3
Vysoká u Příbramě 1
Zduchovice 1
Županovice 1
Otakar Mrkvička mladší byl nadaný malíř, ilustrátor, scénograf i divadelník

30. listopadu 2020   (18:59)
Otakar Mrkvička mladší byl nadaný malíř, ilustrátor, scénograf i divadelník

Jeho otec byl známým příbramským fotografem a majitelem ateliéru. Původně ale chtěl být malířem. Syn Ota po něm zdědil všechny vlohy a splnil tak nejen svůj sen, ale i otcův.


Otakar Mrkvička mladší se narodil 19. prosince 1898 v Příbrami. Otec ho sice vyučil ve svém ateliéru, ale chtěl mu do života dát to, co sám nikdy neměl, možnost dělat práci, která by ho zcela naplňovala, a k tomu bylo třeba studium.

Mladý Otakar tedy začal studovat na příbramském reálném gymnáziu. Po jeho úspěšném absolvování pokračoval na studia do Prahy, konkrétně na Akademii výtvarných umění. Později přestoupil na jinou školu, kde se učil od Emanuela Dítěte a Vratislava H. Brunnera.
Hned na začátku svého studia se stal členem příbramského akademického spolku Litavan. V posledním roce studií se už jeho kresební práce objevovaly v týdeníku Sršatec. V roce 1922 se stal členem Devětsilu. V témže roce se pustil i do příprav knižních ilustrací. V deseti letech pak graficky upravil a ilustroval více než třicet knih, které patřily autorům jako byl Vítězslav Hálek, Karel Čapek, Jaroslav Seifert, Karel Poláček, Vítězslav Nezval a další.
Od poloviny roku 1924 se stal stálým kreslířem pražské filiálky Lidových novin. Spolupracoval zde s Ondřejem Sekorou a Josefem Čapkem, od kterého později převzal výtvarnou rubriku. Až do zastavení novin v roce 1942 zde mimo jiné ilustroval na sedm set tzv. rozhlásků (veršované komentáře), které psal Eduard Bass. V roce 1942 spoluzaložil časopis Trn zaměřený na domácí a zahraniční humor, satiru, karikatury a anekdoty.

Současná práce mu však nejspíš nestačila, v roce 1925 se z něj stal ještě divadelník. Jeho jméno se začalo objevovat na plakátech jako tvůrce kostýmů a scén. Navrhoval i pro divadlo Dada, Vinohradské nebo Stavovské divadlo. Pokoušel se i režírovat. Jeho vrcholným úspěchem pak bylo výtvarné a režijní zpracování Alchymisty od Vladislava Vančury. I přes velké úspěchy divadlo záhy opustil. Nejspíš prostě zkoušel, na co všechno může dosáhnout.
V roce 1927 Otakar zrealizoval svou první samostatnou výstavu, kde byly k vidění především jeho kresby. V následujících pěti letech pak uskutečnil ještě pět dalších výstav. Úspěchem pro něj bylo i zařazení několika jeho knižních prací na Světové výstavě v Paříži v roce 1937.
Všestranně nadaný Otakar nenadále opustil svět 20. listopadu 1957. Za svůj život vytvořil mnoho obrazů s motivy pražských zákoutí, Příbrami a nejrůznějších krajin. Vystřídal také několik stylů, od lyrické konstruktivní abstrakce až po sociální civilismus. Rozhodně tak světu dodal, co jeho otec nestihl. Jeho odchod byl ukončen velkým otazníkem. Během práce, kdy vyplňoval mezery v literatuře o novodobém umění, jeho umělecká jiskra vyhasla.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor čerpal informace z knihy Dvanáct osudů čtyř staletí
foto: Dvanáct osudů čtyř staletí
Josef Fryš

autor: Jana Fedorová

Další články

Žáci dostanou pololetní hodnocení, většina z nich elektronicky Žáci dostanou pololetní hodnocení, většina z nich elektronicky V pátek čekají školáky jednodenní pololetní prázdniny. Další lidé z Dobříše, Hájů a Staré Huti začnou na jaře s kompostováním Další lidé z Dobříše, Hájů a Staré Huti začnou na jaře s kompostováním Nové nádoby na biologicky rozložitelný odpad z kuchyně a ze zahrad dostanou stovky … Utrhl oleandr a olízl si prsty. V obavě o svůj život si opilec v Bohosticích zavolal záchranku Utrhl oleandr a olízl si prsty. V obavě o svůj život si opilec v Bohosticích zavolal záchranku Z preventivních důvodů skončil v nemocnici. V Příbrami srazilo auto na přechodu dva chodce. Řidička ujela, ale nakonec se vrátila V Příbrami srazilo auto na přechodu dva chodce. Řidička ujela, ale nakonec se vrátila Policisté ve středu v podvečer šetřili příčinu dopravní nehody u OBI. Starostou Rožmitálu se stal Pavel Bártl, místostarostou je Josef Kaiser Starostou Rožmitálu se stal Pavel Bártl, místostarostou je Josef Kaiser Ke změně ve vedení města muselo dojít kvůli úmrtí Josefa Vondráška, který stál v čele … Nepřehlédněte Středočeský kraj trápí nedostatek vakcín, nemocnice ruší tisíce rezervací Středočeský kraj trápí nedostatek vakcín, nemocnice ruší tisíce rezervací V Příbrami očkování veřejnosti nad 80 let zatím neodstartovalo. Proti sloučení příbramských gymnázií vznikla petice Proti sloučení příbramských gymnázií vznikla petice Petici je možné podepsat do 1. března tohoto roku. V Příbrami se s vykradenými sklepy roztrhl pytel. Zloděje nezastavil ani nouzový stav V Příbrami se s vykradenými sklepy roztrhl pytel. Zloděje nezastavil ani nouzový stav V zimním období se do sklepů častěji vkrádají zloději, kteří nepohrdnou žádným zbožím. … Právní poradna on-line: Pozvání do chatu přijal příbramský advokát Michal Janík Právní poradna on-line: Pozvání do chatu přijal příbramský advokát Michal Janík Na vaše dotazy bude zdarma odpovídat 11. února od 13:00. Otázky můžete klást již … CHAT S OSOBNOSTÍ
Policisté pátrají po svědcích nehody, při které mělo dojít ke střetu auta s chodcem Policisté pátrají po svědcích nehody, při které mělo dojít ke střetu auta s chodcem K nehodě mělo dojít v úterý odpoledne.
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz