21. 6. svátek má Alois

Osudu Milady Horákové se věnuje instalace u Hořejší Obory v Příbrami

26. června 2020   (06:21)
Osudu Milady Horákové se věnuje instalace u Hořejší Obory v Příbrami
foto: pribram.cz

Sobota 27. června je připomínkou obětí komunistického režimu. V tento den před 70 lety byla popravena Milada Horáková.


Po politickém monstrprocesu komunisté 27. června roku 1950 popravili Miladu Horákovou a dále Jana Buchala, Oldřicha Pecla a Záviše Kalandru. Milost pro odsouzené nevymohly ani vlivné světové osobnosti jako Albert Einstein, Eleanor Rooseveltová nebo Winston Churchill.

Den památky obětí komunistického režimu se letos silně nese právě v duchu oběti nezdolné političky a právničky Milady Horákové. „V rámci vzpomínkové akce Městské kulturní centrum připravilo program, jež je připomínkou ženy, která se stala symbolem statečnosti a boje proti bezpráví. Již v pátek 26. června bude u Hořejší Obory umístěna vzpomínková instalace MH 70 symbolizující toto výročí,“ zve veřejnost tisková mluvčí města Eva Švehlová.
V sobotu 27. června bude na náměstí T. G. Masaryka odvysílán audiozáznam procesu. Příbramské kino bude od 12.30 promítat snímek Milada, který sleduje životní příběh doktorky Horákové v letech 1937 až 1950. K uctění Dne památky obětí komunistického režimu proběhla ve čtvrtek 25. června pietní mše v Památníku Vojna Lešetice.
Jeden z nejvýznamnějších památných dní českých moderních dějinách si alespoň v symbolické rovině připomenou i v Dobříši. „Dne 27. června si připomínáme výročí zavraždění Milady Horákové. Je to Den památky obětí komunistického režimu. Z politických důvodů bylo v ČR popraveno 248 osob, vězněno 205 486. Jak probíhala padesátá léta v Dobříši?,“ zní úvod příspěvku na facebookových stránkách města, po němž následuje dlouhý a podrobný výčet dobříšských obětí.

Žena nechyběla ani mezi 15 obyvateli Dobříše, kteří byli podle městské kroniky v září roku 1950 odsouzeni v politickém procesu za přípravu protistátního spiknutí. Emilii Chourové byl stanoven trest „tuhého vězení v trvání 14 roků, 20 000 Kčs pokuty a konfiskace jmění“.  
Oběti komunistického režimu si budou připomínat na mnoha místech v České republice. Spolek Milion chvilek pro demokracii zveřejnil mapu akcí Dlužíme to Miladě, podle které mohou lidé zjistit, jaká kulturní, diskusní či vzpomínková událost proběhne v jejich okolí. Za Příbram je registrováno setkání v pátek 26. června od 19.00 na Václavském náměstí.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková

Další články

Při motokrosových závodech v Podluhách vyjel řidič mimo trať a narazil do diváků Při motokrosových závodech v Podluhách vyjel řidič mimo trať a narazil do diváků Na pomoc spěchal i vrtulník. Očkování bez předchozí registrace by mělo být možné od poloviny července Očkování bez předchozí registrace by mělo být možné od poloviny července Od září by mohli dostávat lékaři do ordinací nejpoužívanější vakcínu - … Pivovaru Herold v Březnici loni kvůli koronaviru klesl výstav o 35 procent Pivovaru Herold v Březnici loni kvůli koronaviru klesl výstav o 35 procent Pivovar vyváží například do Ruska a Švédska, nejnovější odbytiště má v Maďarsku a … Tatínkové mají dnes svůj den, nezapomeňte jim popřát Tatínkové mají dnes svůj den, nezapomeňte jim popřát Zatímco maminkám přeje druhou květnovou neděli většina blízkých, na táty se stále … Novák se dnes promění ve velké sportoviště. Připravena je i olympijská vesnice Novák se dnes promění ve velké sportoviště. Připravena je i olympijská vesnice Dnešní Novák Fest má podtitul Příbram pod pěti kruhy. Jak název naznačuje, akce se … Na kole: Výstava fotografií v příbramské galerii se vrací do 50. a 60. let minulého století Na kole: Výstava fotografií v příbramské galerii se vrací do 50. a 60. let minulého století Galerie Františka Drtikola představí kolekci o cykloputování fotografa Ladislava … V neděli budou silné bouřky s krupobitím a přívalovým deštěm, varovali meteorologové V neděli budou silné bouřky s krupobitím a přívalovým deštěm, varovali meteorologové Přívalový déšť může ojediněle rozvodnit malé toky, zatopit podchody, podjezdy či … Burácení motorů, ve vzduchu vůně benzinu. Motorkáři vyjedou na společnou projížďku s policií Burácení motorů, ve vzduchu vůně benzinu. Motorkáři vyjedou na společnou projížďku s policií V rámci akce Začněme spolu aneb kolama dolů se sejdou motorkáři v 10 hodin ráno u … Opilý řidič v Příbrami zdemoloval auto o strom, nadýchal téměř dvě promile Opilý řidič v Příbrami zdemoloval auto o strom, nadýchal téměř dvě promile K nehodě došlo dnes před čtvrtou hodinou ranní v ulici Edvarda Beneše.
Lidé by měli ve vedrech věnovat pozornost i zvířatům Lidé by měli ve vedrech věnovat pozornost i zvířatům Pro venčení psů by měli lidé volit především ráno a večer, kdy jsou teploty …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz