14. 7. svátek má Karolína




Ostwind CZ plánuje výstavbu větrných elektráren na Příbramsku

18. února 2015   (06:28)
Ostwind CZ plánuje výstavbu větrných elektráren na Příbramsku
foto: sxc

Větrná elektrárna by měla vzniknout poblíž Kosovy Hory.



Společnost Ostwind CZ plánuje výstavbu větrných elektráren u Kosovy Hory na Příbramsku. V dokumentaci pro vyhodnocení vlivů na životní prostředí EIA je zpracována varianta čtyř větrníků, výstavbu dvou z nich ale odborníci nedoporučili. Projekt je na začátku, investor chce záměr představit dotčeným obcím, řekl dnes ČTK jednatel firmy Martin Vojáček. Stavbu nyní neumožňují územní plány obcí a názory vedení obcí na případnou změnu plánů se různí.

Výstavbu elektráren u Kosovy Hory mezi lokalitami Vysoká a Mezné neumožňují územní plány okolních obcí, musely by se upravit. Starosta Kosovy Hory Martin Krameš (Pro obec) dnes ČTK řekl, že záměr určitě nepodpoří a věří, že se tak zachovají i další zastupitelé. Místostarosta Jesenice Petr Skalický (nez.) by se naopak stavbě nebránil. "Není se čeho obávat, nikdo tam nejde nic hned stavět, bylo pouze zahájeno zjišťovací řízení," uvedl jednatel firmy, která stojí i za stavbou elektrárny na Opavsku a plánovala projekty na Plzeňsku a Olomoucku.

Podle zveřejněné dokumentace by větrníky měly být postaveny v příštím roce, Vojáček ale uvedl, že to bude minimálně o dva roky později. Kolik větrníků by mohlo vyrůst, podle něj vyplyne z výsledku zahájeného zjišťovacího řízení.

Větrníky by měly mít výkon každý do 3,5 megawattu, výšku tubusu do 140 metrů a průměr rotoru do 131 metrů. Celková výška nad úrovní terénu se má pohybovat do 200 metrů. "Osobně se domnívám, že tady tomu nikdo příliš nakloněn nebude," věří starosta Kosovy Hory. Podle něj do lokality středního Povltaví podobné stavby nepatří, příliš by změnily ráz krajiny. "Na větrníky se rád podívám jako na technickou stavbu někde, kde mají být, třeba ve větrných parcích, na horách," dodal. "Elektrárna je sice vidět, ale nekouří se z ní a nemusí se pro ni shánět biomasa," namítl Vojáček, podle kterého se jedná o zajímavou variantu decentralizace energetiky.

Místostarosta Jesenice tak kritický k možné výstavbě není. "Bude se teď dělat nový územní plán, já bych tomu byl nakloněn," řekl. Zatím ale v Jesenici podobně jako v Kosově Hoře o záměru nemají příliš informací. Zastupitelstva obou obcí by se s projektem měla seznámit během března.

Firma Ostwind CZ je dceřinou společností mezinárodní skupiny Ostwind sídlící v Německu. Loni zahájila stavbu větrné elektrárny v Oldřišově na Opavsku a chce stavět i na Olomoucku. Plánovala rovněž výstavbu větrného parku u Střížovic na Plzeňsku, kde ale obyvatelé projekt loni v referendu odmítli.

Ve středních Čechách jsou nyní jediné dvě větrné elektrárny v obci Pchery na Kladensku. Souhlasné stanovisko získal i plánovaný větrník v Kozmicích na Benešovsku, kde se ale proti výstavbě bouří místní lidé, hlavně ze sousedních Teplýšovic. Podle bývalého místostarosty Teplýšovic Miroslava Kratochvíla je nyní projekt na mrtvém bodě, ale platný územní plán s výstavbou elektrárny stále počítá. Proti stavbě větrníků se v minulosti vyslovili také obyvatelé Pavlíkova na Rakovnicku, Načeradce na Benešovsku nebo Sušna na Mělnicku.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: ČTK
autor: khj ver








Další články

Středočeští hygienici provedli zatím na táborech 43 kontrol, zjistili dvě závady Středočeští hygienici provedli zatím na táborech 43 kontrol, zjistili dvě závady Středočeští hygienici od začátku letních prázdnin provedli na dětských táborech 43 … AKTUÁLNĚ Hrající fontána na náměstí Arnošta z Pardubic už roky mlčí. Technologie je pod soudem a ten provoz nechce Hrající fontána na náměstí Arnošta z Pardubic už roky mlčí. Technologie je pod soudem a ten provoz nechce Hrající fontána na náměstí Arnošta z Pardubic měla v létě každou celou hodinu spouštět … AKTUÁLNĚ Kombajny nezastavují: Žně ve středních Čechách výrazně předbíhají loňské tempo Kombajny nezastavují: Žně ve středních Čechách výrazně předbíhají loňské tempo Zemědělci ve středních Čechách dosud sklidili zhruba 81 procent ploch s ozimým … Do Česka míří velmi silné bouřky. Hrozí přívalové deště, kroupy i silný vítr Do Česka míří velmi silné bouřky. Hrozí přívalové deště, kroupy i silný vítr Meteorologové varují před velmi silnými bouřkami, které v úterý 14. července zasáhnou … AKTUALIZOVÁNO Orlická přehrada: hladina klesá, lodní výtah stojí Orlická přehrada: hladina klesá, lodní výtah stojí Orlická přehrada se dostala výrazně pod dlouhodobý normál. Hladina je aktuálně osm … FOTOGALERIE Vydejte se poznat Brdy s průvodci. Čeká vás Dům přírody i jedinečná Třítrubecká vyhlídka Vydejte se poznat Brdy s průvodci. Čeká vás Dům přírody i jedinečná Třítrubecká vyhlídka Milovníci Brd mají jedinečnou příležitost poznat už zítra krajinu očima odborníků. … PŘÍRODA Extrémní závod Bcrossrun 13: Příbram měla silné zastoupení Extrémní závod Bcrossrun 13: Příbram měla silné zastoupení Plzeňská Olympia hostila o víkendu 11.a 12. července 2026 další ročník extrémního … SPORT Léto v nemocnici ovládnou Emoce Taťány Vencovské Léto v nemocnici ovládnou Emoce Taťány Vencovské Galerie Gaudii gratia v Oblastní nemocnici Příbram nabídne od července do konce září … Ze Svaté Hory do Koněpruských jeskyní. Digitální karta otevírá a spojuje dva regiony se slevami Ze Svaté Hory do Koněpruských jeskyní. Digitální karta otevírá a spojuje dva regiony se slevami Digitální návštěvnická karta propojující turistické oblasti Berounsko a Brdy a … NEPŘEHLÉDNĚTE
Do Česka míří vlna tropů. Už v úterý udeří silné bouřky, pak se vrátí třicítky Do Česka míří vlna tropů. Už v úterý udeří silné bouřky, pak se vrátí třicítky Počasí v Česku vstupuje do výrazně teplejší fáze. Nový týden přinese nadprůměrné letní … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz