10. 8. svátek má Vavřinec

Oslavy Vítání ptačího zpěvu provází přírodovědné vycházky a ukázky kroužkování ptáků

25. dubna 2023   (06:09)
Oslavy Vítání ptačího zpěvu provází přírodovědné vycházky a ukázky kroužkování ptáků
foto: ilustrační, Pixabay

Na ornitologickou tradici letos navážou také akce v Příbrami, Dobříši a na dalších místech.


Když v roce 1983 přišli ornitologové v anglickém Birminghamu s nápadem přivítat vždy první neděli v květnu přicházející jaro oslavou ptačího zpěvu pod názvem Dawn Chorus Day, zřejmě netušili, jak velký zájem jejich idea vyvolá. „Akci později převzali partneři BirdLife International v celé Evropě a Vítání ptačího zpěvu se tak stalo nejmasovější ornitologickou akcí vůbec,“ informuje web birdlife.cz České společnosti ornitologické, která přírodovědná setkávání organizuje od roku od roku 1992. Vycházky, ukázky kroužkování, výstavky ptačích budek a propagace ochrany ptáků jsou pořádány na stovkách míst v České republice, připojit se můžete i v Příbrami, Dobříši a na dalších místech.

V sobotu 29. dubna se procházka s pozorováním, povídáním o ptácích a poslechem ptačích hlasů uskuteční ve Slapech nad Vltavou. Účastníky čeká i ukázka živých ptáků spojená s jejich kroužkováním. Sraz je v 8.00 na parkovišti u Motorestu Slapy. Obdobný program má také další akce organizovaná Přírodovědným spolkem Dobříš v sobotu 6. května (začátek setkání je v 8.00 u vstupu do anglického zámeckého parku). Na obou vycházkách bude průvodcem Martin Strnad.
V sobotu 13. května se na Fantově louce v Příbrami dozvíte více o životě ptáků na podmáčených loukách i o ptácích ve městech. „Sejdeme se v 8.00 v horní části parkoviště u Spartaku, na zastávce Stadion Horymír. Těšit se můžete také na ukázku kroužkování,“ zve organizátor.
Ptačí zpěv lidé dále přivítají v obcích Županovice a Počepice nebo v Blatné. Přehled veškerých zapojených míst a kontakt na průvodce najdete na stránkách birdlife.cz.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková








Související


Další články

Pronajmout si dnes byt? Nejvíc letí malé. A zrekonstruované mizí nejrychleji Pronajmout si dnes byt? Nejvíc letí malé. A zrekonstruované mizí nejrychleji Nájemné dál roste a lidé mění své preference. Největší zájem je o menší byty, které se … NEPŘEHLÉDNĚTE Série požárů na Příbramsku: Sucho a silný vítr komplikují žně, v Boroticích platí třetí stupeň poplachu Série požárů na Příbramsku: Sucho a silný vítr komplikují žně, v Boroticích platí třetí stupeň poplachu Žně na Příbramsku dnes dramaticky komplikuje extrémní sucho a silný vítr, které … AKTUALIZOVÁNO Procházka lesem může skončit nebezpečným nálezem. Policie radí: Na munici nesahejte! Procházka lesem může skončit nebezpečným nálezem. Policie radí: Na munici nesahejte! Je čas prázdnin a dovolených a tak se v přírodě pohybuje více lidí než jindy. S tím … NEPŘEHLÉDNĚTE Středočeský kraj rozdělí 7,4 mil. Kč na domácí paliativní a ošetřovatelskou péči Středočeský kraj rozdělí 7,4 mil. Kč na domácí paliativní a ošetřovatelskou péči Na domácí paliativní a ošetřovatelskou péči poskytne Středočeský kraj 15 organizacím … AKTUÁLNĚ Další vlna veder před námi. Po krátkém ochlazení znovu tropy Další vlna veder před námi. Po krátkém ochlazení znovu tropy Tento týden přinese převážně slunečné, teplé a suché počasí. Po krátkém ochlazení v … AKTUÁLNĚ Piráti, Zelení a nezávislí kandidáti představili společnou kandidátku Příbram ZDOLA Piráti, Zelení a nezávislí kandidáti představili společnou kandidátku Příbram ZDOLA Uskupení Piráti, Zelení a nezávislí kandidáti oznámilo vznik společné kandidátky pro … VOLBY 2026 Dobříš bude patřit BMX! Skatepark ovládne česká špička, pojede se o tituly mistrů republiky Dobříš bude patřit BMX! Skatepark ovládne česká špička, pojede se o tituly mistrů republiky Dobříš se na konci srpna stane dějištěm jedné z nejatraktivnějších sportovních akcí … DOBŘÍŠ Voda mizí před očima. Orlík odhaluje rozsah sucha, vysychají řeky, potoky, studny i mokřady Voda mizí před očima. Orlík odhaluje rozsah sucha, vysychají řeky, potoky, studny i mokřady Na Orlické přehradě si současného sucha všimne každý. Hladina největší české přehradní … AKTUÁLNĚ Kdo nám to tu bere domov? V Nepomuku zvítězila čistá, odporná bezohlednost Kdo nám to tu bere domov? V Nepomuku zvítězila čistá, odporná bezohlednost Úmyslné znečištění požární nádrže v obci Nepomuk u Rožmitálu pod Třemšínem ropnými … BLESKOVÁ ZPRÁVA
Perseidy 2026: největší hvězdná show roku, známá jako Slzy svatého Vavřince Perseidy 2026: největší hvězdná show roku, známá jako Slzy svatého Vavřince Každé léto se na noční obloze odehrává úchvatná podívaná, kterou známe jako Perseidy. … ZAJÍMAVOSTI
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz