Ornitologové vyzvali veřejnost k pozorování čapích hnízd
8. července 2021 (12:16)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Podle ornitologů lidé letos spatřili malá čápata na 515 hnízdech, na 269 hnízdech už byla mláďata vzrostlá.
K pozorování čapích hnízd vyzvala veřejnost Česká společnost ornitologická (ČSO). Podle ornitologů lidé letos spatřili malá čápata na 515 hnízdech, na 269 hnízdech už byla mláďata vzrostlá. Informace o velkých mláďatech čápů bílých trénujících let jsou klíčová pro vyhodnocení úspěšnosti hnízdění, uvedli zástupci ČSO v tiskové zprávě.
"V letošním roce se poprvé blížíme 1000 zapojených dobrovolníků. Za poslední dva roky se počet zapojených lidí téměř zdvojnásobil! To nás moc těší, protože to hlavní – zjištění počtu mláďat, která hnízdo zdárně opustí – máme teprve před sebou," uvedla koordinátorka programu Gabriela Dobruská. Loni se podle Dobruské zapojilo 699 dobrovolníků. Meziroční nárůst Dobruská přičítá k tomu, že lidé omezili kvůli pandemii cestování a procházky si oživovali právě pozorováním čápů.
"Pozorování čapích mláďat trénujících let je krásný zážitek. Je však potřeba připravit se i na případná zklamání, kdy mláďata nemusela přežít přívalové deště či krupobití uplynulých týdnů," podotkla Dobruská. Podle ornitologů mají sice letošní mláďata nejkritičtější období už za sebou, vyhráno však není.
ČSO proto vyzvala lidi, aby si ve městech i v krajině všímali čapích hnízd. "Zapojit se může opravdu každý. Od rodin s dětmi během dovolené až po důchodce, kteří sledují třeba jediné hnízdo před svým oknem každým dnem. Každý záznam má velkou cenu," uvedla Dobruská. Zdůraznila, že význam mají i informace o tom, že na hnízdě čápi nebyli. Pokud však lidé v hnízdě ptáky spatří, měli by své pozorování zapsat na web nebo do aplikace Avif Mobile. Přidat mohou i fotografii. Zástupci ČSO také upozornili, že velká mláďata lidé poznají podle šedých nohou a šedého zobáku.
Dobrovolníci s ČSO na pozorování čápů spolupracují od roku 2014. Na webu postupně vznikla interaktivní mapa čítající přes zaznamenaných 1400 hnízd čápa bílého doplněná dalšími informacemi. Podle společnosti je na mapě u jednotlivých míst také patrné, zda je potřeba kontrola hnízda nebo v jaké fázi by mělo být hnízdění jednotlivých párů.
Podle ornitologů ve většině zemí Evropy populace čápa bílého stoupá, v Česku je považována za stabilní. Tažní čápi se u nás na hnízdech objevují kolem poloviny března, první přilétá většinou samec. Hnízda jsou na střechách budov, nefunkčních komínech, sloupech elektrického vedení, hnízdních podložkách, ale i na posedech či stozích slámy. Na hnízdě se oba partneři zdraví hlasitým klapáním zobáku a záklonem hlavy.
Čápi poprvé hnízdí kolem pátého roku života, jsou však záznamy i o hnízdění dvacetiletých ptáků. Vlastní hnízdění začíná koncem dubna. Na dvou až pěti vejcích sedí čápi přes měsíc a další dva měsíce mláďata krmí - partneři se v péči střídají. Většina čápů svá hnízdiště opustí koncem července, načež se shromažďují na loukách. Na sklonku srpna se pak vydávají do Afriky.
Podle ornitologů ve většině zemí Evropy populace čápa bílého stoupá, v Česku je považována za stabilní. Tažní čápi se u nás na hnízdech objevují kolem poloviny března, první přilétá většinou samec. Hnízda jsou na střechách budov, nefunkčních komínech, sloupech elektrického vedení, hnízdních podložkách, ale i na posedech či stozích slámy. Na hnízdě se oba partneři zdraví hlasitým klapáním zobáku a záklonem hlavy.
Čápi poprvé hnízdí kolem pátého roku života, jsou však záznamy i o hnízdění dvacetiletých ptáků. Vlastní hnízdění začíná koncem dubna. Na dvou až pěti vejcích sedí čápi přes měsíc a další dva měsíce mláďata krmí - partneři se v péči střídají. Většina čápů svá hnízdiště opustí koncem července, načež se shromažďují na loukách. Na sklonku srpna se pak vydávají do Afriky.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka
Další články
V sobotu bude Kulturní dům v Příbrami opět hostit jednu z největších českých burz minerálů
Burza pro návštěvníky začíná v 8.30 ráno a končí ve 14 hodin. Vystavovat zde bude 90 …
KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Ranní mrazy udeřily: úroda je v ohrožení, pěstitelé mají před sebou kritické dny
Velikonoční oteplení nás příjemně naladilo na jaro, ale návrat k realitě byl nečekaně …
AKTUÁLNĚ
Policisté i tento týden budou sledovat rychlostní limity. Kde se s nimi můžete potkat?
Policisté na Příbramsku v dubnu zesílí dohled nad bezpečností silničního provozu. …
DOPRAVA
Krutost ukrytá za zdmi tvrze. Pičín zve na přednášku o Kateřině Bechyňové
Ve čtvrtek 9. dubna od 17 hodin se v sále restaurace v Pičíně uskuteční beseda s …
HISTORIE
Páté Bohutínské pstruhobraní se blíží. Rybářský závod nabídne soutěž, ryby i zábavu pro děti
Místní organizace Českého rybářského svazu Bohutín společně s obcí Bohutín připravuje …
NEPŘEHLÉDNĚTE
V Chrástu hoří skládka, hasiči berou vodu z Březnice
V úterý dopoledne se sjelo několik hasičských jednotek do Chrástu u Březnice. Hoří tam …
VIDEO
Vážná nehoda motorkáře si vyžádala pomoc letecké záchranné služby
Nehoda motorkáře v úterý 7. dubna ráno u Hluboše zastavila provoz na silnici II/118. …
AKTUÁLNĚ
ŘSD zahajuje stavební sezonu. Příbram letos velké změny nečekají
Ředitelství silnic a dálnic zahajuje v dubnu rozsáhlou stavební sezonu. V Česku se …
DOPRAVA
Baník žije! Příbram si po skvělém výkonu vynutila pátý zápas doma
Dva noční ohňostroje pod okny hotelu v Prostějově měly Příbram rozhodit. Místo toho …
SPORT
Trest pro řidiče formule, se synem se odvolali
Případ, který nejednou rozvířil dění na Příbramsku, má další pokračování. O jízdě …
AKTUÁLNĚ




