23. 6. svátek má Zdeňka

Orlík prokoukne. Na únor jsou v plánu dvě velké úklidové akce

PŘÍRODA
24. ledna 2020   (18:35)
Orlík prokoukne. Na únor jsou v plánu dvě velké úklidové akce
foto: nase-voda.cz

„V plánu jsou dvě úklidové akce, a to ve středu 5. února a v sobotu 15. února," uvedl Hugo Roldán, tiskový mluvčí Povodí Vltavy



Břehy Orlické přehrady se staly magnetem pro fotografy. Ustupující voda odkryla zbytky původních osad, které byly léta pod vodou. Ideální doba je zvěčnit, než zase na bůhvíjak dlouho zmizí pod vodou. Spolu se zbytky staveb se však nad hladinu dostaly i hromady odpadků. Těžké kovy, železo, pneumatiky, sudy, plasty. Část předmětů, které na březích nemají co dělat, již stačili uklidit místní rybáři či lidé, kteří si s sebou na procházku do batohu přibalili i pár odpadkových pytlů. V sobotu 25. ledna se dobrovolníci vrhnou na pláže pod Krkavčí skálou. Pořádně prokouknout by však Orlická přehrada měla až během února, kdy se chystají hned dvě velké úklidové akce.

„V plánu jsou dvě úklidové akce, a to ve středu 5. února a v sobotu 15. února, budeme o tom podrobně informovat v nejbližších dnech,“ uvedl Hugo Roldán, tiskový mluvčí Povodí Vltavy.

Obě akce pořádá Povodí Vltavy společně s Českým rybářským svazem a Českým svazem ochránců přírody. Pozvánka na úklid s datem 5. února zatím nebyla oficiálně zveřejněna, sobotní úklid dne 15. února však již má jasné obrysy.

V plánu je úklid obnažených břehů na sedmnácti úsecích u Zvíkovského Podhradí. Každý úsek má svého styčného „důstojníka“ a omezenou kapacitu dobrovolníků. Ti budou organizátory z místa srazu odvedeni nebo odvezeni (třeba i lodí) na vybraný úsek. K akci s názvem „Ukliďme Orlík!“ se prozatím přihlásilo 22 lidí.

„Pokles hladiny nám umožňuje zajít na místa běžně nedostupná, tajemné zátoky a písčité břehy plné "pokladů". Přijďte pomoci a prožít nevšední den třeba i s celou rodinou, přáteli, sousedy, spolužáky. Ulevíme přírodě od zbytečných odpadků,“ stojí v pozvánce.

Zaměstnanci Povodí Vltavy, pod jehož správu přehrada spadá, si uvědomují, že řada břehů ve zdrži Orlíka nyní kvůli odpadkům neskýtá nijak pěkný pohled. Stav Vltavy jim není lhostejný. Ve správě však mají bezmála 22 tisíc kilometrů břehů v pěti krajích republiky a jejich personální možnosti jsou omezené. I proto se do úklidových akcí rozhodli zapojit širokou veřejnost.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Miloslava Ritschlová








Další články

Vědci zjistili, proč nás nové oblečení tak vzrušuje. A není to kvůli módě. Vědci zjistili, proč nás nové oblečení tak vzrušuje. A není to kvůli módě. Nový outfit dokáže mozek na pár minut rozsvítit jako světelnou show. Věda to … LIFESTYLE Irský válečník, příbramské srdce: Fleury vítězí a podporuje Pudilovou před jejím titulákem Irský válečník, příbramské srdce: Fleury vítězí a podporuje Pudilovou před jejím titulákem Irský šampion a partner příbramské zápasnice Lucie Pudilové, Will Fleury, v neděli … SPORT Chceme se raději koupat, nebo mít co pít?  Studny ani zásoby spodních vod nejsou bezedné Chceme se raději koupat, nebo mít co pít? Studny ani zásoby spodních vod nejsou bezedné V době veder je vodovodní síť pod velkým tlakem a každá zbytečně spotřebovaná kapka se … NEPŘEHLÉDNĚTE Václav Chaloupek zavítal do regionu natáčet další díly z cyklu Ostrovy naděje Václav Chaloupek zavítal do regionu natáčet další díly z cyklu Ostrovy naděje Vzácná orchidej bradáček srdčitý se stal jedním z důvodů, proč k nám do regionu opět … PŘÍRODA Odešla Bára Tlučhořová. Příbramská rodačka a moderátorka rádia Kiss Odešla Bára Tlučhořová. Příbramská rodačka a moderátorka rádia Kiss Nejen Příbram zasáhla bolestná zpráva. Ve věku 37 let zemřela Bára Tlučhořová, rodačka … AKTUÁLNĚ Jelen míří do Příbrami. Ještě před koncertem odhaluje Jindra Polák tajemství vzniku největších hitů Jelen míří do Příbrami. Ještě před koncertem odhaluje Jindra Polák tajemství vzniku největších hitů Kapela Jelen patří k nejpopulárnějším českým skupinám současnosti a už tuto sobotu 27. … ROZHOVOR Příbram sčítá následky bouřek a postupně odstraňuje vzniklé škody Příbram sčítá následky bouřek a postupně odstraňuje vzniklé škody Silně bouřky, které se po oba víkendové dny prohnaly Příbramskem a přímo i městem, … AKTUALIZOVÁNO Music Club Peklo vstupuje do nové etapy. Do vedení přichází Tomáš Bezouška a chystá moderní klubový program Music Club Peklo vstupuje do nové etapy. Do vedení přichází Tomáš Bezouška a chystá moderní klubový program Music Club Peklo v Příbrami čeká výrazná změna. Do vedení klubu přichází Tomáš … NEPŘEHLÉDNĚTE Mělo by Česko přijmout euro? Výrok prezidenta Pavla stále budí emoce Mělo by Česko přijmout euro? Výrok prezidenta Pavla stále budí emoce Měla by Česká republika v budoucnu přijmout euro? Téma, které pravidelně vyvolává … ANKETA
/FOTO, VIDEO/ Vážná nehoda u Rosovic. Na místě šest zraněných, přiletěl i vrtulník /FOTO, VIDEO/ Vážná nehoda u Rosovic. Na místě šest zraněných, přiletěl i vrtulník V pondělí krátce po poledni se u Rosovic ve směru na Sychrov na silnici 11417 stala … AKTUALIZOVÁNO
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz