29. 5. svátek má Maxim




Orlická přehrada je už teď zamořena sinicemi. A bude nejspíš hůř. Kde se můžete vykoupat?

14. června 2024   (06:22)
Orlická přehrada je už teď zamořena sinicemi. A bude nejspíš hůř. Kde se můžete vykoupat?
foto: Jakub Pečenka

Zhoršenou kvalitu vody, která není kvůli zvýšenému obsahu sinic a chlorofylu vhodná ke koupání pro vnímavé jedince, hlásí hygienici hned na čtyřech oblíbených lokalitách na Orlické přehradě.


Letošní léto se zatím moc nepředvedlo. Počátek příštího týdne má ale být ve znamení tropických teplot. Některá z míst, kam lidé rádi vyráží za koupáním, mohou nemile překvapit.

Voda nevhodná ke koupání pro vnímavé jedince, mezi které patří děti, alergici či těhotné ženy, je podle poslední kontroly hygieniků z 10. června na Lavičkách, Popelících, Trhovkách i Podskalí. Orlická přehrada již nyní bojuje se zvýšeným obsahem sinic a chlorofylu. Nastávající horké počasí situaci s nejvyšší pravděpodobností ještě zhorší.

Sinice pro svou reprodukci potřebují jen tři faktory – potravu, teplo a slunce. Deště do vodní nádrže spláchly živiny z polí, teplo a slunce příroda brzy dodá. Voda v oblasti Podskalí byla přitom již jednou v této sezóně, konkrétně na konci května, označena stupněm 4, tedy jako nevhodná ke koupání.
Všechny tyto lokality aktuálně podléhají zvýšenému dohledu hygieniků. Kvalitu vody na nich kontrolují jednou týdně. Standardně provádějí rozbory jednou za 14 dní. „Rozbory ze začátku tohoto týdne byl zjištěn významný nárůst obsahu sinic a chlorofylu i na ostatních koupacích oblastech této části nádrže – Popelíky, Lavičky a Trhovky. Naopak ke zlepšení došlo v koupací oblasti Podskalí, kde se obsah jak sinic, tak chlorofylu oproti minulému týdnu významně snížil,“ uvádí KHS Středočeského kraje na svém webu.
„Aktuálně je na všech těchto lokalitách kvalita vody označena stupněm 3. Pro návštěvníky to sice neznamená žádné omezení v koupacích aktivitách, nicméně lidem se sníženou imunitou, případně alergikům a malým dětem, či těhotným ženám doporučujeme, aby se po vykoupání vždy osprchovali,“ dodávají hygienici.

Mírné zhoršení hygienici zaznamenali u biotopu Jince a na Pilském rybníku u Sedlce-Prčice. Má ho na svědomí vyšší obsah chlorofylu související ze zvýšeným výskytem fytoplanktonu. Voda má sníženou průhlednost, ale žádné zdravotní riziko nepředstavuje. Poslední měření pochází z 22. května. Hygienici zatím neprováděli rozbor vody na koupalištích v Březnici a v Obecnici.
Žádné problémy nebyly zaznamenány na přehradní nádrži Slapy, kde je voda ve v lokalitách Živohošť a Županovice shodně hodnocena stupněm 1 – tedy jako vhodná ke koupání. Výborný stav vody je i na Novém rybníku v Příbrami. Aktuální informace naleznete na webu KHS Středočeského kraje v záložce Koupaliště.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Radka Typltová








Související


Další články

Kam vyrazit s dětmi? Příbramsko zaplaví dětské dny plné her, soutěží i pohádek Kam vyrazit s dětmi? Příbramsko zaplaví dětské dny plné her, soutěží i pohádek Začátek června tradičně patří dětem. Mezinárodní den dětí, který připadá na 1. června, … ZAJÍMAVOSTI Vypuštěná rysice už běhá po Brdech. Telemetrický obojek prozradil, že se pohybuje v místech, kde se objevují rysí samci Vypuštěná rysice už běhá po Brdech. Telemetrický obojek prozradil, že se pohybuje v místech, kde se objevují rysí samci /FOTO, VIDEO/ Minulý pátek byla v Chráněné krajinné oblasti Brdy navrácena do přírody … BLESKOVÁ ZPRÁVA Tipy na víkend: Noc kostelů, první dětské oslavy a divadelní festival pod širým nebem Tipy na víkend: Noc kostelů, první dětské oslavy a divadelní festival pod širým nebem Na tento víkend připadá 7. ročník festivalu KAHAN Jana Balady. Díky němu uvidíte v … NEPŘEHLÉDNĚTE Havárie kamionu s nákladem štěrku zablokovala silnici I/18 u Dublovic Havárie kamionu s nákladem štěrku zablokovala silnici I/18 u Dublovic Vážná dopravní nehoda v pátek dopoledne zcela ochromila provoz na silnici I/18 na … AKTUÁLNĚ Festival Kahan 2026 startuje sezónu: Hudba, divadlo a silná vzpomínka v lesním divadle Festival Kahan 2026 startuje sezónu: Hudba, divadlo a silná vzpomínka v lesním divadle Lesní divadlo Na Skalce se opět rozezní hudbou a zaplní diváky. Už 29. května od 17:00 … KULTURA Miliony za hřiště? Dokumenty kolem dotace pro FK Příbram  otevírají otázky nad náklady akademie Miliony za hřiště? Dokumenty kolem dotace pro FK Příbram otevírají otázky nad náklady akademie Podklady fotbalové akademie FK Příbram k městské dotaci za rok 2024 vyvolávají otázky … Tichá hrozba na dvou kolech: Když se moderní trend mění v krvavou loterii Tichá hrozba na dvou kolech: Když se moderní trend mění v krvavou loterii Rychlé, tiché, ale čím dál častěji také smrtící. Elektrické koloběžky zaplavily … NEPŘEHLÉDNĚTE První týdny otcovství mění mužům mozek. Vědci popsali, co se děje v hlavách čerstvých tátů První týdny otcovství mění mužům mozek. Vědci popsali, co se děje v hlavách čerstvých tátů Vědci dlouho věděli, že mateřství zásadně mění ženský mozek. Ale co otcové? Nová … LIFESTYLE Kozárovická 20 láká na nové trasy i krásy a přírodu kolem Orlické přehrady Kozárovická 20 láká na nové trasy i krásy a přírodu kolem Orlické přehrady Již 14. ročník oblíbeného pochodu Kozárovická 20 se uskuteční už tuto sobotu 30. … TIP NA VÝLET
Pohonné hmoty v Příbrami: Benzin zdražil, nafta mírně zlevnila Pohonné hmoty v Příbrami: Benzin zdražil, nafta mírně zlevnila Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 41,90 Kč do 44,10 Kč … DOPRAVA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz