28. 2. svátek má Lumír
Orkán Sabine dorazil. Situaci sledujeme on-line

Počasí
10. února 2020   (06:31)
Orkán Sabine dorazil. Situaci sledujeme on-line

Ve středních Čechách za sebou zanechává silný vítr největší škody na Příbramsku.


Od včerejší 22. hodiny do dnešního rána evidují hasiči ve středních Čechách 114 událostí v souvislosti se silným větrem. Nejčastěji se jedná o popadané stromy. Silný vítr přinesl také vysoké teploty, po šesté hodině bylo 13 stupňů Celsia. Vítr dosahuje na Příbramsku rychlosti 100 km/h, na sněžce dosáhly nárazy větru rychlosti 180 km/h.
 
V pohotovosti jsou hasiči, silničáři i energetici
 
Energetici uvedli, že mají pohotovost všichni zaměstnanci, kteří jsou připraveni na likvidaci následků škod způsobených silným větrem.
Lidem se také doporučuje, aby se na možné výpadky proudu předem připravili a zásobili se bateriemi, dobili si mobilní telefony, případně si připravili náhradní zdroje energie.
  
Během silného větru se doporučuje omezit jízdy autem, zajistit pečlivě všechny volně uložené předměty. Lidé by se také měli vyhýbat budovám, které mají narušenou statiku nebo u kterých hrozí pád střešních krytin.

6:00
První přerušení dodávky elektřiny je hlášeno z obce Pečice na Příbramsku.

6:20
Pokud jste svědky mimořádné události, můžete redakci pribram.cz kontaktovat na čísle 604 566 555, případně na e-mailu pribram@pribram.cz. Děkujeme.

6:30
Doprava v ulicích Příbrami je prozatím bez komplikací. Místy leží na silnicích popadané větve. Provoz na dálnici D4 je plynulý. 

6:40
Hasiči likvidují požár stohu v Hudčicích. Na Rožmitálsku odstraňují popadané stromy.

6:50
Sedlčany hlásí výpadky proudu. Bohostice jsou bez elektřiny od třetí hodiny.

7:00
Ve Středočeském kraji je bez proudu asi 9000 odběrných míst, společnost ČEZ eviduje v kraji 15 poruch na vedení vysokého napětí.

7:05
Silný vítr komplikuje v kraji dopravu. Nejezdí některé příměstské autobusy.

7:30
Rožmitál pod Třemšínem hlásí výpadky proudu. Obory na Příbramsku také bez elektřiny.

7:35
Profesionální hasiči ze Sedlčan likvidují popadané stromy na hlavním tahu do Příbrami.

7:40
Petrovice - výpadek elektřiny. Místní škola vyhlásila ředitelské volno. Volno mají také školáci v Novém Kníně. 

7:50
Omezen provoz na dálnici D4. Na 17. kilometru dálnice, ve směru na Příbram, leží padlý strom přes oba jízdní pruhy. Na místo vyjíždějí hasiči.

8:00
"V průběhu víkendu byly zpřesňovány informace o blížící se vichřici. Varování hydrometeorologického ústavu z včerejšího poledne hovořilo o extrémním stupni nebezpečí. Do pohotovosti byly uvedeny jednotky IZS, zároveň jsme prostřednictvím SMS a sociálních sítí informovali obyvatele o hrozícím nebezpečí. Aktivovány byly i některé jednotky sborů dobrovolných hasičů, zejména ty, které disponují technikou vhodnou k odstraňování škod napáchaných větrem. Posílili jsme i službu Městské policie pro případ nutné součinnosti s ostatními složkami.
 
Prosím občany, aby dbali velké opatrnosti a svůj pohyb venku omezili na nejnutnější minimum. Při řízení motorových vozidel dbejte maximální opatrnosti."

Sdělil redakci starosta města Příbrami, Jan Konvalinka

8:05
Ve Středočeském kraji řeší energetici společnosti ČEZ nejvíce poruch v celé republice, bez elektřiny je zde na 37.000 domácností, oznámila mluvčí firmy ČEZ Soňa Holingerová. V regionu je 39 poruch na vedení vysokého napětí. "V terénu máme stovky pracovníků poruchových čet, kteří se snaží obnovit dodávky elektřiny co nejdříve. Pomáhá jim i těžká technika, motorové pily, auta s plošinou, která usnadňují opravy vedení i prořezávání větví ve výškách. Příčinou poruch je pád stromů a větví do vedení následkem silného větru," řekla mluvčí firmy ČEZ Soňa Holingerová.

8:06
K silnému větru a dešti dorazila i bouřka. 

8:10
Tísňová linka hasičů ve Středočeském kraji byla v noci místy zahlcená, některé události tak vyřizovalo operační středisko hasičů i v Jihomoravském kraji. "Funguje to tak standardně, když je linka zahlcená, telefonáty takzvaně přepadávají do jiných krajů. Linka v Jihomoravském kraji tak přijímala některé události ze Středočeského kraje," uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. To ale neznamená, že hasiči z jihu Moravy vyjížděli do Středočeského kraje, události operační středisko vyřizovalo a postupovalo zpět.

8:20
"V příbramské nemocnici jsme zatím v souvislosti s bouří evidovali jen drobný výpadek elektřiny, který se povedlo ihned vyřešit tak, že nebyl prakticky patrný a v areálu máme v tuto chvíli jeden zlomený strom." uvedl pro pribram.cz mluvčí nemocnice Martin Janota.

8:57
Podle hasičů je nejhorší situace Příbramsku, Benešovsku a v okresech Praha-východ a Praha-západ."V souvislosti se silným větrem vyjížděli prozatím hasiči na Příbramsku k šedesáti událostem," sdělila redakci mluvčí hasičů Tereza Fliegerová s tím, že v rámci celého Středočeského kraje je od večerních hodin událostí 350.

9:04
Energetici mají nejvíce poruch na Kladensku, Příbramsku, Benešovsku a Rakovnicku. "V terénu máme stovky pracovníků poruchových čet, kteří se snaží obnovit dodávky elektřiny co nejdříve. Pomáhá jim i těžká technika, motorové pily, auta s plošinou, která usnadňují opravy vedení i prořezávání větví ve výškách. Příčinou poruch je pád stromů a větví do vedení následkem silného větru," řekla mluvčí firmy ČEZ Soňa Holingerová.

9:08
Bez proudu zůstala dnes ráno kvůli silnému větru téměř stovka tisíc odběratelů po celém Česku. V síti firmy ČEZ bylo bez elektřiny po 07:00 asi 90.000 odběrných míst a v síti firmy E.ON 6000 domácností. Nejhorší je situace ve středních Čechách, kde je bez proudu kolem 37.000 domácností. V tiskových zprávách to oznámily firmy ČEZ a E.ON.

9:10
Hasiči odstanili padlý strom přes kolejiště u Nového Rybníka. Doprava mezi Příbramí a Milínem byla omezena přibližně jednu hodinu.


9:40
V současnosti se vítr přechodně zklidnil, ale během dne bude postupně opět zesilovat. 

10:05
Profesionální hasiči z Příbrami zasahují u narušeného komínového tělesa rodinného domu v Jincích. Na místě je i výšková technika.

11:02
Ve Středočeském kraji je kvůli silnému větru bez elektřiny 28.000 odběratelů, energetici se snaží odstranit 43 poruch na vedení vysokého napětí. Kvůli počtu poruch vyhlásila společnost ČEZ dnes dopoledne ve středních Čechách kalamitní stav. Situace se v kraji uklidňuje také z pohledu hasičů. Zatímco dnes ráno přibylo každou hodinu více než 100 nových případů, mezi 9:00 a 10:00 hasičům lidé nahlásili 40 nových událostí, o hodinu dříve 60. Nejvíce zasaženým okresem ve středních Čechách je podle hasičských statistik Příbram.

11:05
Pro hlášení poruch dodávek elektrické energie můžete využít bezplatné linky 800 850 860.

12:00
Hasiči likvidovali v příbramské ubytovně závadu na střešní konstrukci. Došlo zde k uvolnění plechů a polystyrenu, který skončil mimo budovu.

12:20
U obce Čimelice došlo k převrácení tandemu nákladního vozidla. Jeden jízdní pruh je na silnici I/4 neprůjezdný. Na místo jede policie.

12:59
Dvě komunikace jsou momentálně kvůli padlým stromům uzavřeny. K první události došlo u obce Lazsko, kdy strom ležel přes celou komunikaci. Příbramští hasiči jsou již na místě. Obdobná situace panuje na silnici II/118 u Čenkova. Zde je silnice také uzavřena.

13:00
Za polslední hodinu evidují Středočeští hasiči dalších 150 událostí. 

13:30
Uzavřená silnice mezi Vysokým Chlumcem a Nechvalicemi. Padlý strom přes oba jízdní pruhy odstraňují hasiči. Ve směru na Nechvalice se tvoří kolona.

13:49
Další dopravní komplikace. Silnice mezi Vysokým Chlumcem a Nechvalicemi je momentálně neprůjezdná. V místě padlý strom přes oba jízdní pruhy, hasiči jsou na místě.

14:13
Tři padlé stromy hlásí Věšín, na místě dobrovolná jednotka hasičů z Rožmitálu pod Třemšínem.

14:15
Uvolněné plechové střechy zaměstnávají hasiče ve Zvíroticích.

16:05
Středočeští hasiči vyjížděli mezi 13:00 a 14:00 k 339 událostem, minimálně 322 z nich souvisí se silným větrem. Kvůli silnému větru vyjížděli středočeští hasiči od nedělních 22:00 k více než 900 událostem. Nárůst za uplynulou hodinu je zatím nejvyšší, kteří hasiči zaznamenali. Během ranního přechodu hlavní části orkánu přes území kraje vyjížděli každou hodinu k více než stovce případů.
Nejzasaženějším okresem je nyní zřejmě Praha-západ, značně zasažené je také Příbramsko.

16:08
Vítr dosahuje momentálně rychlosti 83 km/h. Začíná i sněžit, což může přinést další problémy, především v dopravě.

18:27
Středočeští hasiči vyjížděli od nedělních 22:00 do dnešních 17:00 kvůli silnému větru k více než 1100 událostem. Největší nárůst počtu událostí měli hasiči mezi 13:00 a 14:00, kdy vyjížděli k 339 událostem. Od 14:00 se situace postupně uklidňuje, mezi 16:00 a 17:00 vyjížděli hasiči k 72 novým případům.
Od včerejší 22. hodiny do dnešního rána …

Kontejnery u příbramské nemocnice
Kontejnery u příbramské nemocnice
Žižkova ulice v Příbrami. Zdroj fotografie: Lukáš Čížek
Žižkova ulice v Příbrami. Zdroj fotografie: …
Hasiči odstraňují padlý strom v Žižkově ulici
Hasiči odstraňují padlý strom v Žižkově …
Větve stromů blokují průjezd na silnicích v regionu
Větve stromů blokují průjezd na silnicích v …
Provoz na trati mezi Příbramí a Milínem omezil padlý strom na kolejišti
Provoz na trati mezi Příbramí a Milínem omezil …
Hasiči zasahují v Jincích. Došlo zde k narušení komínového tělesa rodinného domu
Hasiči zasahují v Jincích. Došlo zde k …
Haiči likvidovali v příbramské ubytovně závadu na střešní konstrukci
Haiči likvidovali v příbramské ubytovně závadu …
Poničená stodola v obci Vacíkov. Foto: Markéta Balková, starostka obce Hvožďany
Poničená stodola v obci Vacíkov. Foto: Markéta …
Vyvrácené stromy u Hvožďan. Foto: Markéta Balková, starostka obce Hvožďany
Vyvrácené stromy u Hvožďan. Foto: Markéta …

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto: pribram.cz_Jakub Pečenka

autor: Tomáš Pečenka

Další články

Příbram nebude zřizovat další alternativní školu Příbram nebude zřizovat další alternativní školu Z dotazníkového šetření vyplynulo, že většina respondentů je s nabídkou základního vzdělávání ve městě spokojena 28. února 2020   (15:51) Havíři, důlní skřítci a permoníci. V hornickém muzeu se uskuteční tradiční masopustní průvod a lidová veselice Havíři, důlní skřítci a permoníci. V hornickém muzeu se uskuteční tradiční masopustní průvod a lidová veselice V Hornickém muzeu Příbram se v sobotu 29. 2. 2020 od 10 hodin uskuteční tradiční masopustní průvod a lidová veselice v prostředí historických báňských objektů. Na přípravě této širokou veřejností oblíbené akce muzeum již 18. rokem spolupracuje se Sborem dobrovolných hasičů z Bohutína, kteří masopust pořádají 94 let. 28. února 2020   (13:46) Hasiči zasahují u požáru kůlny v Jincích. Na místě jsou čtyři jednotky Hasiči zasahují u požáru kůlny v Jincích. Na místě jsou čtyři jednotky Hrozí riziko, že se plameny rozšíří na vedlejší budovu 28. února 2020   (12:08) Varování meteorologů se potvrdilo, sníh komplikuje dopravu Varování meteorologů se potvrdilo, sníh komplikuje dopravu Ledovka a sníh komplikují v pátek ráno dopravu 28. února 2020   (08:38) Bezdomovci: Vybíráme popelnice a spíme v rozpadlých garážích Bezdomovci: Vybíráme popelnice a spíme v rozpadlých garážích „Kvůli konfliktům a alkoholu do nízkoprahového centra nesmím,“ říká v rozhovoru Ríša, bezdomovec, který je na ulici pátým rokem. 28. února 2020   (06:09) Příbramské divadlo letos uvede pět nových her. Samé komedie Příbramské divadlo letos uvede pět nových her. Samé komedie Tento týden uvede Divadlo Antonína Dvořáka Příbram svou první letošní premiéru s názvem Špinavý obchod. Komedii o lásce, která vítězí nad špinavými kšefty 27. února 2020   (18:58) Dva středočeští senátoři budou obhajovat mandát Dva středočeští senátoři budou obhajovat mandát Dva středočeští senátoři, kladenský senátor Jiří Dienstbier (ČSSD) a příbramský Jiří Burian (ODS), budou obhajovat mandát. Naopak za kolínský obvod zvolená Emilie Třísková (ČSSD) už do Senátu kandidovat nebude. 27. února 2020   (15:22) Příbram prodává dílny, ve kterých se šily hračky. Hamiro stále vyrábí, ale na severu Čech Příbram prodává dílny, ve kterých se šily hračky. Hamiro stále vyrábí, ale na severu Čech Zajímavosti Středočeský kraj připravuje svolání jednání Bezpečnostní rady kraje Středočeský kraj připravuje svolání jednání Bezpečnostní rady kraje V souvislosti s výskytem a šířením nového typu virového onemocnění COVID-19 nastavil Středočeský kraj opatření k zabránění epidemie nebo nebezpečí jejího vzniku a postupuje v souladu s opatřeními, která doporučují a nařizují orgány ochrany veřejného zdraví, v tomto případě zejména krajská hygienická stanice. 27. února 2020   (09:15)
V noci na pátek napadne až 12 centimetrů sněhu V noci na pátek napadne až 12 centimetrů sněhu Ačkoliv na konci týdne skončí meteorologická zima, jara se prozatím nedočkáme. V noci na pátek nasněží a teploty o víkendu spadnou k minus pěti stupňům. 27. února 2020   (08:35) Holobrada: Chceme směnu budov, aby centrum pro integraci cizinců nebylo v nemocnici Holobrada: Chceme směnu budov, aby centrum pro integraci cizinců nebylo v nemocnici Zdravotnictví Praha zvažuje omezení prodeje potravin při mimořádných opatřeních Praha zvažuje omezení prodeje potravin při mimořádných opatřeních Chce předejít panice a vyprázdněným regálům 26. února 2020   (19:01) AKTUÁLNĚ Stavba cyklostezky je podle rybářů nešetrná. Copak by na to řekl Krčín? Stavba cyklostezky je podle rybářů nešetrná. Copak by na to řekl Krčín? Sedlčanští rybáři nesouhlasí se způsobem provedení stavby Krčínovy cyklostezky u místní retenční nádrže. Kritizují kácení vzrostlých stromů a nevhodnou manipulaci s hladinou 26. února 2020   (18:41) Pěší zóna Cíl se dočkala rekonstrukce, práce potrvají do konce roku Pěší zóna Cíl se dočkala rekonstrukce, práce potrvají do konce roku Pěší zóna Cíl, v minulosti nákupní centrum, dnes nevábné prostranství. Změna je za dveřmi, práce na zásadní proměně prostoru začnou 11. března. 26. února 2020   (15:24) Skanzen Vysoký Chlumec je zazimován, přesto otevře své brány. Maškarám a hudebníkům Skanzen Vysoký Chlumec je zazimován, přesto otevře své brány. Maškarám a hudebníkům Skanzenem ve Vysokém Chlumci projde tuto sobotu masopustní průvod s rejem masek, žertovnými scénkami a muzikanty 26. února 2020   (14:29) Policisté dopadli zloděje, kteří kradli v obchodech. Jeden z nich se podílel i na oloupení opilého muže Policisté dopadli zloděje, kteří kradli v obchodech. Jeden z nich se podílel i na oloupení opilého muže Nejčastěji v hledáčku zlodějů je kosmetika a alkohol. V minulosti se dokonce stal případ krádeže, kdy žena přemístila menší druhy vajec za větší, které v krabičkách vyměnila. 26. února 2020   (12:08) Lidé vykoupili kvůli koronaviru roušky, začínají se zásobovat potravinami Lidé vykoupili kvůli koronaviru roušky, začínají se zásobovat potravinami Koronavirus Fotogalerie: Babiš se při návštěvě Příbrami setkal s odpůrci i příznivci Fotogalerie: Babiš se při návštěvě Příbrami setkal s odpůrci i příznivci Politika Premiér Babiš zavítal na hasičskou stanici v Příbrami Premiér Babiš zavítal na hasičskou stanici v Příbrami V úterý 25. února v odpoledních hodinách navštívila příbramskou stanici profesionálních hasičů delegace složená z předsedy vlády České republiky Andreje Babiše, starosty Příbrami Jana Konvalinky a dalších členů doprovodu. 25. února 2020   (20:07) Vojtěch ke koronaviru: Není důvod panikařit a zakazovat akce Vojtěch ke koronaviru: Není důvod panikařit a zakazovat akce Koronavirus 1.FK Příbram se rozhodl ukončit spolupráci s trenérem Nádvorníkem 1.FK Příbram se rozhodl ukončit spolupráci s trenérem Nádvorníkem Roman Nádvorník nastoupil do Příbrami v březnu roku 2019 25. února 2020   (17:17) Vyrostou v blízkosti vysokochlumeckého hradu větrné elektrárny? Vyrostou v blízkosti vysokochlumeckého hradu větrné elektrárny? Ze strany zastupitelů je k umístění větrných elektráren zaujímán spíše negativní názor. Názor veřejnosti ukáže anketa 25. února 2020   (16:11) Nemocnice jsou na koronavirus připraveny, zatím v Česku není, řekl Adam Vojtěch Nemocnice jsou na koronavirus připraveny, zatím v Česku není, řekl Adam Vojtěch Koronavirus V příbramské věznici se odsouzení vzdělávají v oblasti gastronomie V příbramské věznici se odsouzení vzdělávají v oblasti gastronomie Vězenství Jako malá chtěla být učitelkou. Nakonec pracuje s vězni Jako malá chtěla být učitelkou. Nakonec pracuje s vězni "Když chci někomu něco vytknout, musím si předtím dobře rozmyslet, jaká slova použít. Nikdy nevíte, co v nich vězí, může u nich nastat zkrat," říká o práci s odsouzenými Olga Karasová, vychovatelka ve věznici Bytíz 25. února 2020   (09:32) Požár na balkoně bytového domu likvidovaly dvě jednotky hasičů Požár na balkoně bytového domu likvidovaly dvě jednotky hasičů K zahoření došlo v ulici Boženy Němcové v Příbrami 25. února 2020   (08:18) Na Nováku vznikne Hobití vesnička. Pomůže dětem v největších vedrech najít skrýš před sluncem Na Nováku vznikne Hobití vesnička. Pomůže dětem v největších vedrech najít skrýš před sluncem Zajímavosti Sajdkárista Lukáš Černý: Občas se ve vozíku svezu, ale nesmí řídit blázen Sajdkárista Lukáš Černý: Občas se ve vozíku svezu, ale nesmí řídit blázen Sport Příbramské divadlo by mohlo hostit ozvěny zlínského festivalu Příbramské divadlo by mohlo hostit ozvěny zlínského festivalu Předběžně se počítá s jejich uspořádáním v předposledním červnovém týdnu. 24. února 2020   (16:09) Bezbariérový vstup do vody, vodní lehátko pro imobilní jedince. Novák si nově užijí i lidé s handicapem Bezbariérový vstup do vody, vodní lehátko pro imobilní jedince. Novák si nově užijí i lidé s handicapem Zajímavosti Škoda po srážce náklaďáku s vlakem přesahuje pět milionů, řidiči hrozí pět let ve vězení Škoda po srážce náklaďáku s vlakem přesahuje pět milionů, řidiči hrozí pět let ve vězení Doprava Silný vítr zaměstnal hasiče, vyjížděli ke 250 událostem Silný vítr zaměstnal hasiče, vyjížděli ke 250 událostem Většina zásahů byla kvůli popadaným stromům. 24. února 2020   (08:17) Bude na dobříšském náměstí veřejně dostupný defibrilátor? Rozhodnou lidé Bude na dobříšském náměstí veřejně dostupný defibrilátor? Rozhodnou lidé Pořízení defibrilátoru je jedním z návrhů participativního rozpočtu. Pokud ho lidé podpoří, bude umístěn poblíž autobusového nádraží, na budovu, ve které sídlí Městská policie Dobříš 24. února 2020   (06:23) Vidle, meč s dřevěnou rukojetí, černá karta. Lidé ztrácejí nejen klíče a mobily Vidle, meč s dřevěnou rukojetí, černá karta. Lidé ztrácejí nejen klíče a mobily V roce 2019 občané na úřad přinesli 53 nálezů. Pouze devět z nich si jejich vlastníci vyzvedli 23. února 2020   (19:09) „Nemáme na sport čas,“ říkají příbramské děti „Nemáme na sport čas,“ říkají příbramské děti Více než třetina dívek starší 15 let ve svém volném čase téměř nesportuje, nebo sportuje jen několikrát měsíčně. Nemají na to údajně čas ani kamarády 23. února 2020   (16:12) Milínský masopust byl ve znamení pohádkových postav Milínský masopust byl ve znamení pohádkových postav Masopust Záběry z palubní kamery: Řidič nákladního vozidla vjel přímo pod projíždějící vlak Záběry z palubní kamery: Řidič nákladního vozidla vjel přímo pod projíždějící vlak Doprava Letní kino hlásí comeback, využije však původní promítačky Letní kino hlásí comeback, využije však původní promítačky Příbramské letní kino s kapacitou kolem 4500 míst patří k největším v republice. 23. února 2020   (07:16) Meteorologové zpřísnili výstrahu před silným větrem. Přijde dřív a bude intenzivnější Meteorologové zpřísnili výstrahu před silným větrem. Přijde dřív a bude intenzivnější Vítr bude místy dosahovat až 110 kilometrů v hodině s nárazy až 30 metrů za sekundu. 22. února 2020   (21:39) Babybox se přesunul na původní místo. Zachránil již čtyři děti Babybox se přesunul na původní místo. Zachránil již čtyři děti Zdravotnictví


Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz