26. 4. svátek má Oto

Opozice v Dobříši neprosadila referendum o stavbě knihovny

7. února 2019   (10:08)
Opozice v Dobříši neprosadila referendum o stavbě knihovny

Zastupitelé zároveň schválili rozpočet na letošní rok, počítá s příjmy 303 milionů korun a výdaji 357 milionů Kč.


Opozice v Dobříši na Příbramsku neprosadila referendum k plánované výstavbě knihovny. Jeho uspořádání navrhl bývalý starosta Stanislav Vacek (STAN), podle nějž se město kvůli projektu příliš zadluží. Zastupitelé jeho návrh nepodpořili, z 20 přítomných pro něj zvedlo ruku devět a 11 bylo proti. Koalice Vackovu iniciativu označila za manipulaci a strašení veřejnosti. Poukázala na to, že k projektu knihovny zatím nejsou známy přesné náklady.

Zastupitel za STAN Marek Vávra, který kvůli Vackově hlasové indispozici návrh představoval, připomněl, že se dříve počítalo s náklady 49 milionů korun. V posledním návrhu je přitom uvedena částka 144 milionů. Opozice má obavy, že s vybavením, autorským dozorem a po možném zvýšení ceny stavebních prací náklady vzrostou až na 180 milionů Kč. Podle Vávry by se tyto peníze daly využít jinak, například na stavbu páteřního vodovodu.

Vacek chtěl plebiscit spojit s volbami do Evropského parlamentu a navrhl otázku "Souhlasíte s výstavbou budovy nové knihovny se spolkovou činností v Dobříši, a to za cenu zadlužení města, které až do roku 2035 může výrazně omezit ostatní investice a opravy města, například opravy a rekonstrukce komunikací, výstavbu a údržbu vodohospodářské infrastruktury, péči o veřejný prostor nebo jiné oblasti, které město zajišťuje?"

Radní Ivo Salcman (KDU-ČSL) to označil za manipulaci s veřejností, protože přesné náklady zatím nikdo nezná. "Tlačíme město do referenda, přitom nemáme seriózní podklady," prohlásil. Připomněl také, že projekt posvětilo minulé zastupitelstvo a byla uzavřena smlouva s architektem.

Podle radního Jaroslava Melši (ODS) by se zastupitelé neměli zříkat odpovědnosti, protože mají mandát od voličů. "Jsem zásadně proti referendu," dodal. Zastupitel za ODS Adam Böhm uvedl, že dobříšská knihovna má vynikající výsledky a zaslouží si podporu. Ne však za cenu, že se město zadluží do daleké budoucnosti. Také podle něj by se však rozhodnutí o výstavbě mělo učinit, až budou známy relevantní podklady.

Zastupitelé zároveň schválili rozpočet na letošní rok, počítá s příjmy 303 milionů korun a výdaji 357 milionů Kč. Schodek má být pokryt z úvěru a přebytku z loňského roku. Přes výhrady opozice zastupitelstvo souhlasilo i s přijetím úvěrového rámce 140 milionů korun, z nějž mají být v příštích letech spolufinancovány investiční akce.

V devítitisícové Dobřísi vládne trojkoalice Pro Dobříš, ODS a KDU-ČSL, dohromady má v jednadvacetičlenném zastupitelstvu těsnou většinu 11 hlasů.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: ČTK

autor: topDalší články

Začátkem května se bude napouštět venkovní bazén. Od června bude otevřen Začátkem května se bude napouštět venkovní bazén. Od června bude otevřen Vše směruje k tomu, aby byl venkovní bazén na sezónu připraven. 26. dubna 2019   (15:20) Parkoviště pod hřbitovem se v řádu dní stane placeným Parkoviště pod hřbitovem se v řádu dní stane placeným Město zpoplatní toto parkoviště v nejbližších dnech. 26. dubna 2019   (12:45) Technické služby začnou sekat trávu již toto pondělí, čeká na ně 85 hektarů Technické služby začnou sekat trávu již toto pondělí, čeká na ně 85 hektarů V minulém roce stihly technické služby posekat městskou zeleň nejméně třikrát. 26. dubna 2019   (11:30) Policisté pátrají po šestnáctiletém chlapci Policisté pátrají po šestnáctiletém chlapci Mladík se může skrývat u svých kamarádů 26. dubna 2019   (09:30) Děti se budou moct vyřádit v divadle už 26. května Děti se budou moct vyřádit v divadle už 26. května Jednotné vstupné je 90 Kč. Platí po celý den a na všechny atrakce. 26. dubna 2019   (08:23) Rekonstrukce mostu u Řitky může vyjít až na 43,5 milionů Rekonstrukce mostu u Řitky může vyjít až na 43,5 milionů Na opravu mostu se již hledá zhotovitel. 26. dubna 2019   (06:27) Čarodějnice na Nováku si užily především děti Čarodějnice na Nováku si užily především děti Na Nováku byla zahájena letošní sezóna čarodějnicemi. 25. dubna 2019   (20:09) Turisté se 18. května vydají na 54. ročník pochodu Praha-Prčice Turisté se 18. května vydají na 54. ročník pochodu Praha-Prčice Pěší dostanou na výběr 16 tras 25. dubna 2019   (16:12) Na Nováku nově také koloběžky Na Nováku nově také koloběžky Největším sportovištěm v Příbrami je areál Nového rybníka, který v posledních letech se začínající sezonou nabízí vždy novou aktivitu pro sportovce. 25. dubna 2019   (13:29) Na dnešní odpoledne je již Novák připraven Na dnešní odpoledne je již Novák připraven Dnes proběhnou na Nováku čarodějnice. 25. dubna 2019   (11:43)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz