Opozice: Odmítáme zpochybňování kontrol galerie a nařčení z nezákonnosti
3. července 2023 (15:44)
foto: Václav Švenda/se souhlasem
Opoziční zastupitelé se ohrazují vůči výrokům ředitele GFD J. Freiberga na adresu zastupitelstva, jeho kontrolních orgánů i města Příbram.
Ředitel Galerie Františka Drtikola Jan Freiberg se v posledních týdnech negativně vymezil vůči celému zastupitelstvu i městu Příbram. Za nestandardní jsme považovali už dva dopisy Freibergova právního zástupce, adresované právě zastupitelům a městu. V prvním se psalo o údajné podjatosti členky kontrolního výboru, což odmítla i právní analýza, představená vedením radnice na posledním jednání zastupitelstva. Ve druhém dopise ředitel Freiberg prostřednictvím svého právního zástupce označuje jako nezákonný celý proces kontroly hospodaření GFD, kterou zastupitelstvo uložilo vykonat kontrolnímu a finančnímu výboru v souvislosti s dotacemi. Dopis také představuje další kroky, pokud výbory a zastupitelstvo jako celek své kontrolní (a prý nezákonné) činnosti vůči GFD nezanechají.
Připomínáme, že zjištění obou výborů složených ze zástupců všech stran nedopadla pro ředitele Freiberga nijak lichotivě a že zastupitelstvo minulý týden velkou většinou přijalo usnesení, kterým radě města doporučilo ředitele galerie odvolat.
V minulých dnech se ředitel Freiberg rozhodl tyto konstrukce přenést do veřejného prostoru a opět rozsáhle zpochybnil činnost obou výborů i zákonnost jednání zastupitelstva. My, níže podepsaní zastupitelé, hodnotíme takové jednání ředitele příspěvkové organizace města jako neudržitelné. Ztotožňujeme se také s komentáři kolegů z SPD a Příbram 2030, kteří výroky ředitele Freiberga v souvislosti s činností zastupitelů ve veřejném prostoru označili za urážky a řediteli doporučili soustředit se na řešení jeho manažerských pochybení.
Opět také apelujeme na vedení města Příbram, zejména na starostu Jana Konvalinku a místostarostu Miroslava Peterku, do jehož gesce galerie spadá, aby jako zástupci zřizovatele celé záležitosti věnovali zvýšenou pozornost alespoň nyní, když se tristní situací v galerii přes řadu podnětů v posledních letech podrobně nezabývali a osobu ředitele v minulém i současném období hájili.
V činnosti kontrolního a finančního výboru ani jeho členů nespatřujeme naplnění znaků skutkové podstaty žádného trestného činu a ohrazujeme se proti tomu, aby bylo komukoliv v souvislosti s výkonem kontroly hospodaření s majetkem města a dodržování dotačních pravidel vyhrožováno. Prověřování a osvětlování podezřelých okolností při správě majetku příspěvkové organizace je činností, která je vykonávaná v souladu se zákonem, a naplňuje tak povinnost orgánů obce jednat s péčí řádného hospodáře.
Václav Dvořák, Simona Luftová, Antonín Schejbal,
Markéta Škodová, Marek Školoud a Václav Švenda
zastupitelé Příbrami
Václav Dvořák, Simona Luftová, Antonín Schejbal,
Markéta Škodová, Marek Školoud a Václav Švenda
zastupitelé Příbrami
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: Václav Dvořák
Simona Luftová
Antonín Schejbal
Markéta Škodová
Marek Školoud a Václav Švenda
Simona Luftová
Antonín Schejbal
Markéta Škodová
Marek Školoud a Václav Švenda
autor: Václav Dvořák, Simona Luftová, Antonín Schejbal, Markéta Škodová, Marek Školoud a Václav Švenda
Související
•Muzeum v Prostřední Lhotě představuje studentské práce na téma architektury v podzemí
•Muzeum Hořovicka vystavuje papírové modely hradů a zámků
•Skanzen Vysoký Chlumec ožije řemesly
Další články
Plameny u dopadové plochy Jordán: hasiči zasahovali u hořícího harvestoru
V pondělí ráno se odehrál dramatický požár těžební techniky v Brdech. Včasným zásahem …
FOTO
Z vody do běhu: kdo ovládl aquatlon v Příbrami?
Seriál Českého poháru v aquatlonu se naplno rozběhl a jeho další zastávkou byla …
SPORT
Kdy dorazí jaro? Čeká nás vítr, déšť, ale i jarní oteplení během jediného týdne
Nový týden přináší do Česka typicky proměnlivé jarní počasí. Čeká nás vítr, přeháňky i …
POČASÍ
Příbram chce obchvat. A podle ministra je teď blíž než kdykoli dřív
JV obchvat Příbrami je pro obyvatele jedním z nejdůležitějších témat současnosti. …
DOPRAVA
Dobříšští školáci překvapili republiku. 2. ZŠ postupuje do finále FAČR
Žáci 2. ZŠ Dobříš si vybojovali postup do republikového finále Poháru FAČR ve fotbalu …
ŠKOLSTVÍ
Zlaté ruce mizí. Proč se vytrácejí řemeslo i chuť u něj vydržet?
Ještě před pár desítkami let bylo běžné, že lidé uměli pracovat rukama – opravit si …
LIFESTYLE
Kde v Příbrami dělají nejlepší snídaně? Spouštíme velkou snídaňovou anketu!
Příbramští, připravte se. Tentokrát jde o snídaně — a to je disciplína, na kterou má …
ANKETA
Brdy ožívají: první kroky k návratu divoké přírody
Louky, které zarůstaly, mokřady, které mizely, i voda, která z krajiny pomalu …
Řidič audi se vyhýbal zvěři a skončil mimo silnici
V neděli kolem jedné hodiny ranní vyjížděli záchranáři k dopravní nehodě osobního vozu …
DOPRAVA
Ředitel ZŠ pod Svatou Horou Roman Behún: Naší prioritou je bezpečné prostředí a individuální přístup
Základní škola pod Svatou Horou patří k nejstarším vzdělávacím institucím v Příbrami, …
ROZHOVOR




