5. 7. je st. svátek (Cyril a Metoděj)
Operátorka tísňové linky: Když se jednalo o skutečné tragédie, bylo mi lidí líto

3. října 2019   (06:11)
Operátorka tísňové linky: Když se jednalo o skutečné tragédie, bylo mi lidí líto

„Někteří lidé jsou arogantní, protože si myslí, že se operátor zbytečně moc vyptává,“ říká por. Ing. Tereza Fliegerová, která dlouhou dobu pracovala jako operátorka tísňové linky 112Tereza Fliegerová pracovala jedenáct let jako operátorka na tísňové lince 112. První tři roky ve 24hodinových směnách. Celý den a noc byla na příjmu, k dispozici těm, kteří potřebují pomoc. Mnohokrát mluvila s lidmi, kterým se stala ta největší tragédie, jakou si vůbec umíme představit. Mluvila i s těmi, kteří se rozhodli ukončit svůj život. Přesto na tuto velmi psychicky náročnou práci ráda vzpomíná. Dnes působí jako tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje. A ráda si občas „odskočí“ odsloužit směnu na tísňové lince 112.

Operátora tísňové linky nemůže dělat každý. Zeptali jsme se por. Ing. Terezy Fliegerové, co pro ní osobně bylo na této práci nejtěžší a co naopak zvládla lépe, než předpokládala.

Setkala jste se s hovorem, který na tísňovou linku nepatřil?
Několikrát. Lidé si často pletou tísňovou linku s linkou pro mobilní operátory. Nebo se dovolají děti, které si s telefonem hrají. Linku 112 vytočíte i přesto, že v telefonu není sim karta. Rodiče dětem často v nevědomosti takový telefon dají na hraní. Když se dítě dovolá, líbí se mu, že si s ním někdo povídá, i když to jsou jen upozornění o zneužívání tísňové linky. Volá tedy často opakovaně.

Samostatnou kapitolou jsou lidé posilněni alkoholem, kteří volají v domnění, že se dovolali na taxislužbu. Často se také stávalo, zvlášť v době, kdy to byla novinka, že se dovolali senioři, kteří omylem zmáčkli tlačítko na "seniorském" telefonu. 
 
Máte zkušenost s arogantním volajícím?
Bohužel ano. Někdy člověk takový prostě je, ale stává se také, že jsou lidé arogantní, protože si myslí, že se operátor zbytečně vyptává. Vždy všude říkáme, že proto, aby se k Vám dostalo co nejdříve adekvátní pomoci, je potřeba s operátorem spolupracovat a odpovídat na jeho dotazy. On/Ona ví, proč se ptá, na co se ptá. Jsme školeni na to, abychom se v krátkém čase a pár větách byli schopni doptat na to, co je potřeba. Aby přijela odpovídající pomoc na správné místo.

Musela jste někdy na volajícího zvýšit hlas?
Ano, velmi často v situacích, kdy volající prožívá nějakou stresovou reakci a já potřebuji, aby mi odpovídal na otázky, které jsou potřebné pro správné vytěžení volajícího. Občas se stává, že lidé pořád dokola opakují, co se jim stalo a neposlouchají. Tím, že na něj zvýším hlas, většinou upoutám jeho pozornost. Hovory jsou vždy řízené operátorem a ten je musí mít pořád pod kontrolou.

Čemu jste se musela naučit?
Často člověk mluví s lidmi, kterým se stala ta nejhorší tragédie, jakou si umíme představit, a já se tomu přitom nesmím poddat. Nesmím říct "to je hrozné". Za každou cenu musím být v roli operátora. Je důležité, aby si člověk tyto situace nepřipouštěl a uměl je kvalitně zpracovat. Jakmile si toto bude operátor připouštět, nebude schopný dlouhodobě toto povolání vykonávat.

Psychicky náročné jsou i velké nápory volání, například za větrných smrští nebo v létě, když je velké sucho a je hodně lesních a polních požárů. Častokrát jsem chodila domů a jediné, co jsem chtěla, bylo ticho. Směny jsou dvanáctihodinové a někdy to byl neskutečný zápřah.

Důležitá je jistě i trpělivost
Ano, s některými lidmi je to skutečně složité a trvá, než se člověk dobere konkrétního místa, kde se událost stala. Zvlášť pokud je volající někde, kde to nezná.

Je něco, co jste zvládla snáze, než jste původně předpokládala?
Paradoxně právě tu psychickou odolnost. Já jsem si naštěstí nikdy nepřipouštěla to, co se děje volajícím. Ano, když se jednalo o skutečné tragédie, bylo mi jich líto. Nicméně jsem vždy dokázala tohle odbourat a nenést si to s sebou dál.

Obávala jsem se dlouhých směn. Myslela jsem, že mě to bude vyčerpávat mnohem víc, ale člověk si zvykne na systém, jakým to funguje. V roce 2007 jsem nastupovala ještě na 24hodinové směny, od roku 2010 se ve Středočeském kraji přešlo na směny 12hodinové. Sloužila jsem vždy dvě denní, dvě noční a pak čtyři dny volna.

Je telefonát, na který nikdy nezapomenete?
Asi ne, snažím se je vytěsňovat, protože pokud si nějaký budu takto pamatovat, nemuselo by to být pro mě dobré. Ale když nad tím budu přemýšlet, tak je určitě pár takových, které mi v paměti zůstaly. Jen nemohu říct, že by byl vysloveně nějaký, který by se mi vybavil, když mi někdo položí tuto otázku.

Jak na své působení na lince 112 vzpomínáte teď, s odstupem času?
Já na to vzpomínám moc ráda, je to obrovský kus mého života, jak soukromého, tak profesního. Díky tísňové lince 112 jsem se naučila plno nových věcí a poznala mnoho lidí. Práce na operačním středisku a tísňové lince mi pomáhá i teď, při mé současné profesi, protože hodně věcí je pro mě na pochopení jednodušší. Je to obrovská zkušenost.

Operátoři tísňových linek nemají žádnou zpětnou vazbu, nikdy se nedozví, jak daný případ dopadl. Pracují pod velkým psychickým tlakem. Jsou anonymní, přesto zachraňují lidské životy. Pro Terezu Fliegerovou byla vždy práce operátora o tom, že pomáhá lidem. Že ona je ta, na kterou se lidé obrátí, když je jim nejhůř. „Prozváněči“ pro ní vždy byli paradoxně horší, než ty skutečné tísňové hovory.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mir

Další články

Výhled počasí na zbytek července: Teploty většinou kolem 25 stupňů, zaprší až v závěru měsíce Výhled počasí na zbytek července: Teploty většinou kolem 25 stupňů, zaprší až v závěru měsíce Obrazem: Hasiči zveřejnili fotografie ze záchranné akce u Cukráku Obrazem: Hasiči zveřejnili fotografie ze záchranné akce u Cukráku Orel mořský nemá v přírodě žádného přirozeného predátora, největším nebezpečím je pro něj člověk Orel mořský nemá v přírodě žádného přirozeného predátora, největším nebezpečím je pro něj člověk Vztah Karla Čapka a Olgy Scheinpflugové k automobilismu ukazuje nová část expozice v Čapkově památníku Vztah Karla Čapka a Olgy Scheinpflugové k automobilismu ukazuje nová část expozice v Čapkově památníku Nové prostory v památníku dnes byly slavnostně otevřeny při příležitosti výročí 85 let od jejich první cesty do Alp. 4. července 2020   (18:19) Jednasedmdesátiletý řidič narazil do svodidel a vylétl mimo dálnici, na pomoc vzlétl vrtulník Jednasedmdesátiletý řidič narazil do svodidel a vylétl mimo dálnici, na pomoc vzlétl vrtulník Dálnici D4 u Cukráku zablokovala nehoda, policisté komunikaci uzavřeli 4. července 2020   (15:16) Lidé budou moci na obloze spatřit kometu Neowise. Dobře viditelná bude i pouhým okem Lidé budou moci na obloze spatřit kometu Neowise. Dobře viditelná bude i pouhým okem O působivou podívanou se teď na obloze starají planety Jupiter a Saturn 4. července 2020   (11:16) Lišáka Větrníka připravili o rodinu myslivci, Eliška se stala nepohodlnou Lišáka Větrníka připravili o rodinu myslivci, Eliška se stala nepohodlnou Na Příbramsku vznikla další petice proti těžbě uranových hald Na Příbramsku vznikla další petice proti těžbě uranových hald Za peticí, kterou zatím na internetu podpořilo kolem 60 lidí, stojí starosta Petrovic Petr Štěpánek, starosta obce Háje David Lukšan a geolog Petr Kareš. 4. července 2020   (07:00) Leoš Mareš se po čtyřech letech chystá do Příbrami, doprovodí ho skupina Holki Leoš Mareš se po čtyřech letech chystá do Příbrami, doprovodí ho skupina Holki Česká moderátorská jednička dokáže každý rok vyprodat tři dny po sobě O2 arénu, letní vystoupení vyprodává za hodinu a na Instagramu ho aktuálně sleduje více než 1.000.000 lidí. 3. července 2020   (19:00)
Řidička felicie narazila u Velké Lečice do stromu, na pomoc spěchal vrtulník Řidička felicie narazila u Velké Lečice do stromu, na pomoc spěchal vrtulník Zaklíněnou ženu museli hasiči z havarovaného vozidla vyprostit. 3. července 2020   (17:16) Stavební část Junioru je dokončena. Procházku si můžete zpříjemnit točeným pivem nebo malinovkou Stavební část Junioru je dokončena. Procházku si můžete zpříjemnit točeným pivem nebo malinovkou Výdejní okénko bude v provozu celé léto, každý den od 13:00 do 18:00. Návštěvníci občerstvení mohou také využívat toalety v budově. 3. července 2020   (14:40) Provoz na Strakonické kolabuje, tvoří se několikakilometrové fronty Provoz na Strakonické kolabuje, tvoří se několikakilometrové fronty Střet tří vozidel značně narušil provoz na silnici I/4 u obce Těchařovice na Příbramsku. 3. července 2020   (12:12) Animační programy na Nováku nabízejí zábavu pro děti i dospělé, tvořivé dílny a každou středu minidisco Animační programy na Nováku nabízejí zábavu pro děti i dospělé, tvořivé dílny a každou středu minidisco Sportovní zařízení města Příbram mají pro návštěvníky areálu Nový rybník na letošní sezónu velkou programovou novinku. Jsou jí animační programy, které se konají každé úterý, středu, pátek a sobotu. 3. července 2020   (10:57) Soud rozplétá rozsáhlou drogovou kauzu ve věznici Bytíz Soud rozplétá rozsáhlou drogovou kauzu ve věznici Bytíz Česko už není pro Slovinsko mezi epidemiologicky bezpečnými státy Česko už není pro Slovinsko mezi epidemiologicky bezpečnými státy Lidé přijíždějící do Slovinska musí prokazovat místo svého pobytu nebo vlastnictví nemovitosti či lodě v prázdninové destinaci. 3. července 2020   (09:02) Nepřehlédněte Jaroslav Starka: Když se liga nedohraje, my nepadáme, jsem nadšený Jaroslav Starka: Když se liga nedohraje, my nepadáme, jsem nadšený Kvalita vody na příbramských koupalištích je stále velmi dobrá Kvalita vody na příbramských koupalištích je stále velmi dobrá Na všech místech, kde hygienici kvalitu vody měřili, ji hodnotili stupněm jedna nebo dva. 3. července 2020   (06:18) V příbramském odběrovém místě otestují přibližně deset lidí denně, v březnu to bylo až padesát V příbramském odběrovém místě otestují přibližně deset lidí denně, v březnu to bylo až padesát Měsíční náklady na příbramské odběrné místo jsou okolo 350.000 korun. 2. července 2020   (20:00) Kvůli koronaviru v týmu Karviné má Příbram šanci zůstat v první lize Kvůli koronaviru v týmu Karviné má Příbram šanci zůstat v první lize Pokud by se nedohrála skupina o záchranu, z nejvyšší soutěže by nikdo nesestoupil, a i Příbram by zůstala v první lize bez dohrání barážových zápasů. 2. července 2020   (17:35) Prokopská pouť v Příbrami připomene výročí rekordu v dole Vojtěch Prokopská pouť v Příbrami připomene výročí rekordu v dole Vojtěch Návštěvníci si budou moci prohlédnout tematickou expozici a připraveny budou i doprovodné programy. 2. července 2020   (15:24) V Jincích dělníci překopli plynové potrubí. Hasiči evakuovali lidi z okolních domů V Jincích dělníci překopli plynové potrubí. Hasiči evakuovali lidi z okolních domů Meteorologové varují před silnými bouřkami. Výstraha platí až do čtvrteční noci Meteorologové varují před silnými bouřkami. Výstraha platí až do čtvrteční noci Při bouřkách budou padat kroupy, vyskytnou se přívalové deště a vítr bude mít místy v nárazech rychlost až 70 kilometrů za hodinu. 2. července 2020   (11:43) Nebudu někde zalezlý a nebudu zticha, říká jednatel Nemocnice Na Pleši Nebudu někde zalezlý a nebudu zticha, říká jednatel Nemocnice Na Pleši Zloději v noci vykradli čerpací stanici v Krásné Hoře nad Vltavou, na místě jsou kriminalisté Zloději v noci vykradli čerpací stanici v Krásné Hoře nad Vltavou, na místě jsou kriminalisté Minipivovary po krizi vaří dál. Léto přeje snoubení piva a hudby Minipivovary po krizi vaří dál. Léto přeje snoubení piva a hudby Přestože se jejich život na čas zastavil, razí si malé pivovary na Příbramsku opět svou cestu ke spotřebitelům. V letní sezoně veřejnost čekají hudební akce spojené s ochutnávkou piv. 2. července 2020   (06:25) Na Příbramsku evidují hygienici posledního nakaženého koronavirem Na Příbramsku evidují hygienici posledního nakaženého koronavirem V rámci Středočeského kraje si nejlépe vede v počtu aktuálně nemocných Příbramsko a Mladoboleslavsko. 1. července 2020   (20:20) V červnu na silnicích ve Středočeském kraji zemřelo 11 lidí, z toho dva na Příbramsku V červnu na silnicích ve Středočeském kraji zemřelo 11 lidí, z toho dva na Příbramsku Mluvčí příbramské policie Monika Schindlová dnes uvedla, že jenom na Příbramsku policisté v červnu řešili 131 nehod. 1. července 2020   (18:21) Trpíte nespavostí? Na vině je často špatná životospráva, stres, ale i některé nemoci Trpíte nespavostí? Na vině je často špatná životospráva, stres, ale i některé nemoci Nespavostí trpí podle různých odhadů 10–15 % lidí, u onkologicky nemocných je odhadováno, že až 75 %. 1. července 2020   (17:49) Nepřehlédněte Soud řeší žalobu Agrofertu na ČT. Televize ho spojila s odvoláním ředitele příbramského finančního úřadu Soud řeší žalobu Agrofertu na ČT. Televize ho spojila s odvoláním ředitele příbramského finančního úřadu Žaloba se týká reportáží nazvaných Dvojí metr a Dvojí metr II, které televize odvysílala v pořadu Reportéři ČT. Informace se týkala Karla Trefného, jehož úřad dopočítal společnosti Primagra z koncernu Agrofert DPH ve výši 1,5 milionu korun. 1. července 2020   (15:25) Povinnost roušek ve většině případů padla, lidé je často neodložili Povinnost roušek ve většině případů padla, lidé je často neodložili Nemocnice Na Pleši přes policejní vyšetřování pokračuje v provozu Nemocnice Na Pleši přes policejní vyšetřování pokračuje v provozu Jaká bude budoucnost nemocnice, není známo. 1. července 2020   (10:25) Policie zablokovala účty a asi bychom měli ukončit léčbu pacientů, říká jednatel Nemocnice na Pleši Policie zablokovala účty a asi bychom měli ukončit léčbu pacientů, říká jednatel Nemocnice na Pleši "Se společníkem řešíme, jestli on v tom bude pokračovat. Já v tom pokračovat určitě nechci," uvedl Roman Šmucler, jednatel Nemocnice na Pleši. 1. července 2020   (08:12) Srnčata doplácí na lidskou pomoc, která často končí fatálně Srnčata doplácí na lidskou pomoc, která často končí fatálně "Srnčata jsou velmi křehká, několik dní sotva stojí na hubených nožkách.To není důvod k odebrání od matky, ale přirozený stav," říká lektorka záchranné stanice Jitka Kocíková 1. července 2020   (06:24) Vrtulník spěchal do Příbrami pro popáleného kojence, opařil se vroucí vodou Vrtulník spěchal do Příbrami pro popáleného kojence, opařil se vroucí vodou V Zalánech odstartují motokrosové závody V Zalánech odstartují motokrosové závody Amatérští motokrosoví závodníci se po měsících oddalování snad již dočkají vytouženého startu. V sobotu 4. července se v Zalánech koná první letošní závod seriálu Šumavský Amater Cup 2020. 30. června 2020   (18:30) Od středy padnou jedny z posledních omezení, která vláda zavedla kvůli šíření koronaviru Od středy padnou jedny z posledních omezení, která vláda zavedla kvůli šíření koronaviru Pro restaurace, hospody a kavárny zákaz nočního provozu od středy přestává platit a lidé budou moci konzumovat občerstvení například také v hledištích kin. 30. června 2020   (15:04) Hlasování rozhodlo, realizovat se budou dva projekty Hlasování rozhodlo, realizovat se budou dva projekty Třetí ročník participativního rozpočtu se chýlí ke konci, tedy k posunutí vítězných projektů k realizaci. 30. června 2020   (12:12) Policie obvinila lékaře a zdravotní sestry z podvodu. Účtovali pojišťovnám úkony, které neprovedli Policie obvinila lékaře a zdravotní sestry z podvodu. Účtovali pojišťovnám úkony, které neprovedli Začínají prázdniny, policisté se zaměří na dálnici Začínají prázdniny, policisté se zaměří na dálnici Během prvního prázdninového týdne budou policisté ve zvýšené míře kontrolovat dodržování rychlosti na dálnici D4. 30. června 2020   (09:41) Začínají prázdniny, zvýšené ošetřovné kvůli koronaviru končí Začínají prázdniny, zvýšené ošetřovné kvůli koronaviru končí Ve školách dnes oficiálně končí školní rok. Učitelé předají vysvědčení žákům, kteří ho zatím nedostali. Zároveň končí vyplácení zvýšeného ošetřovného kvůli koronavirové epidemii 30. června 2020   (08:05)


Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz