Operační centrum nového úseku dálnice D4 bude dohlížet na bezpečnost a údržbu
28. listopadu 2024 (07:00)
foto: Dostavba dálnice D4 / FB
Konsorcium Via Salis dokončuje spolu s dálnicí D4 i moderní operační centrum u křižovatky Lety. To bude zajišťovat provoz, údržbu a monitorování celé infrastruktury. Zázemí zde bude mít i další obslužný personál dálnice včetně řidičů údržbových vozů.
V souvislosti s dokončováním nového dálničního úseku D4 mezi Příbramí a Pískem finišuje také dostavba operačního centra (SSÚK) u křižovatky Lety. To bude mít na starosti společnost DIVia stavební, která spadá pod Skupinu VINCI Construction CS. Tato společnost se podílí nejen na stavebních pracích, ale je také zodpovědná za klíčové prvky infrastruktury v rámci projektu dostavby D4, včetně technického a provozního zajištění.
Po dokončení projektu bude konsorcium DIVia po dobu 24 let a 4 měsíců zajišťovat na dálnici provoz, údržbu a monitorování celé infrastruktury. Dálnice bude vybavena pokročilými systémy, jako jsou čidla, kamery, meteorologické stanice, úsekové měření rychlosti a vysokorychlostní váhy.
Podél dálnice vzniknou i nové odpočívky, například u Krsic. Odpočívky nabídnou zázemí včetně čerpacích stanic, restaurací, dětských hřišť, relaxačních zón a bezplatného Wi-Fi připojení. Budou vybaveny fotovoltaickými panely, LED osvětlením a stanicemi pro dobíjení elektromobilů, v rámci podpory udržitelnosti.
Podél dálnice vzniknou i nové odpočívky, například u Krsic. Odpočívky nabídnou zázemí včetně čerpacích stanic, restaurací, dětských hřišť, relaxačních zón a bezplatného Wi-Fi připojení. Budou vybaveny fotovoltaickými panely, LED osvětlením a stanicemi pro dobíjení elektromobilů, v rámci podpory udržitelnosti.
Mozkovým centrem dálnice bude Operační centrum (SSÚK) u křižovatky Lety, kde je umístěno středisko řízení provozu. Provoz bude zajišťován týmem operátorů v režimu 24/7 z operačního centra. To zahrnuje letní a zimní údržbu, řešení mimořádných událostí a pravidelné kontroly stavu dálnice. Součástí operačního centra je i krizová místnost, kde se v případě potřeby sejde krizový štáb a bude ve spolupráci s policií krizovou situace řešit. Zázemí zde bude mít i další obslužný personál dálnice včetně řidičů údržbových vozů.
foto: Dostavba dálnice D4 / FB
Součástí logistického zázemí dálnice budou i haly, určené pro vozidla zejména zimní údržby. Celkem 14 těchto vozů bude připraveno k okamžitému výjezdu v temperované hale, další vozidla budou připravena v netemperovaných halách. Tady jsou silničáři na zimu připraveni.
foto: Dostavba dálnice D4 / FB
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / Dostavba dálnice D4 (FB)
autor: Oldřich Kozák
Další články
Nehoda v Březnické ulici v Příbrami: Audi narazilo do octavie, u události zasahovali hasiči, na místě zranění
Provoz v Březnické ulici v Příbrami v neděli odpoledne krátce omezila nehoda dvou …
AKTUALIZOVÁNO
Policie pokračuje s dohledem na dodržování rychlostních limitů
Řidiči by měli v příštích dnech zbystřit. V týdnu od 20. do 26. dubna se policejní …
DOPRAVA
„Jsem připravená ničit.“ A pak to Lucie Pudilová v Lucerně opravdu udělala
MMA zápasnice a příbramská rodačka Lucie Pudilová slaví další úspěch v profesionálním …
SPORT
Divadlo zase bude patřit dětem. Největší rodinný festival na 50 000 m²
Jednou za rok se Příbram promění v obří dětské království. Festival Divadlo patří …
KULTURA
Ubytovny Stavus v Příbrami: sliby o seniorské budoucnosti versus noční požáry
Ulice Pod Čertovým pahorkem v Příbrami dlouhá léta patří k nejproblematičtějším …
AKTUALIZOVÁNO
Rekordman na koloběžce: Na Sedlčansku narazil do zdi se skoro třemi promile
Zatímco se řidiči na dálnici D4 přou o legálnost formule, na Sedlčansku se odehrálo …
DOPRAVA
NOČNÍ DRAMA V KOZÁROVICÍCH: Anonym nahlásil bombu na diskotéce, policie evakuovala na 500 lidí!
Sobotní noc v Kozárovicích se změnila v noční můru. Krátce po deváté hodině večer …
AKTUALIZOVÁNO
Conteho patička šokovala Spartu! Příbram slaví povinné vítězství
FK Příbram ve 24. kole FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY potvrdila proti poslednímu celku tabulky …
VIDEO
LiStOVáNí s Lukášem Hejlíkem přiveze silný příběh knihy Blízcí
Dobříš se v pondělí 20. dubna stane dějištěm oblíbeného divadelního projektu …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Čtyři klíšťata po jedné procházce. U Nového rybníku v Příbrami jich podle lidí výrazně přibylo
Lidé, kteří chodí kolem Nového rybníku na procházky, si v posledních týdnech všímají …
PŘÍRODA






