Opatření se uvolní při proočkovanosti 75 procent lidí
5. září 2021 (14:02)
foto: Ilustr/freepik
S dosažením kolektivní imunity počítalo ministerstvo zdravotnictví původně do konce srpna.
Zrušit nošení roušek a další opatření pro hromadné akce bude možné, až se naočkuje proti covidu-19 asi 75 procent populace, řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Odhaduje, že by se toho mohlo dosáhnout do konce podzimu. V Otázkách Václava Moravce v České televizi řekl, že nyní má dokončené očkování proti koronaviru v celé zemi asi 54 procent lidí. Podle prezidenta České lékařské komory se dosáhne kolektivní imunity, až očkovanost dosáhne 85 až 90 procent.
"Ta opatření můžeme zrušit za předpokladu vyšší proočkovanosti, to je to sdělení, které dnes máme. I v kampani říkáme 'pojďme to dotáhnout aspoň na 75 procent pročkovanosti a pak se můžeme bavit stejně jako v ostatních zemích o zrušení těch opatření'," řekl Vojtěch. Podle něj by se to mohlo týkat uvolnění povinného nošení roušek ve vnitřních prostorech a dalších opatření na hromadných akcích. Na těch se nyní například omezuje kapacita, mají se dodržovat rozestupy a předkládat testy na covid-19 nebo jiné potvrzení o bezinfekčnosti.
S dosažením kolektivní imunity počítalo ministerstvo zdravotnictví původně do konce srpna. Původní cíl byl 70 procent očkovaných, kvůli nakažlivější mutaci delta (původně indické) se ale podle ministra navýšil na 75 procent. "Já myslím, že to je reálné během podzimu," řekl. Podle něj jde o to, aby se lidi podařilo o nutnosti očkování přesvědčit. O povinném očkování se nyní neuvažuje, dodal ministr.
Kubek v dosažení 75 procent očkované populace do konce podzimu nevěří. Tento cíl je podle něj navíc nedostatečný. "Původní varianta měla reprodukční číslo takové, že kolektivní imunita se odhadovala při 70 procentech. Ta mutace delta vyžaduje 85 až 90 procent lidí, kteří jsou očkovaní nebo nemoc prodělali," uvedl. "Já si tedy myslím, že nemáme šanci té kolektivní imunity letošní sezonu dosáhnout, ale musíme se snažit, aby co nejvíc lidí bylo naočkováno a co nejvíc lidí šlo na posilující (třetí) dávku, aby dopady vlny, která se rozjíždí v současnosti, byly co nejnižší," řekl. S předsedou sněmovního zdravotnického výboru Vlastimilem Válkem (TOP 09) se shodl na tom, že zájem o očkování klesá a motivace nyní moc nezabírá.
Testy v sobotu potvrdily 205 nových případů onemocnění covid-19 v zemi, což je nejvyšší denní nárůst za víkendový den od konce května. Reprodukční číslo se 11. den v řadě drží nad hodnotou jedna, což znamená, že epidemie zrychluje. Plně naočkovaných je 5,777.999 lidí, tedy přibližně 54 procent celkové populace České republiky.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka
Další články
Pohonné hmoty v Příbrami: Naftu některé čerpačky zdražily
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 40,90 Kč do 41,90 Kč …
AKTUÁLNĚ
V Podlesí se rozloučí s prázdninami. Děti čeká rýžování zlata i seskok parašutistů
Poslední srpnová sobota, 29. srpna, bude v Podlesí patřit dětem, soutěžím, tanci i …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Tipy na víkend: Rozlučte se s létem skvělými pokrmy a nápoji nebo některou z řady kulturních akcí!
Poslední srpnový víkend bude opět velmi rozmanitý. Milovníci dobrého jídla a pití …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Česko čekají nebezpečné bouřky! Jihozápad dostal nejvyšší stupeň výstrahy
Dnešní bouřky mohou být na jihozápadě Čech mimořádně nebezpečné. Služba Estofex poprvé …
AKTUÁLNĚ
Piknik na Nováku je zpět. Už tuto sobotu nabídne téměř 40 stánků, chilli i novou „pivní“ soutěž
Už tuto sobotu 29. srpna se areál Nového rybníku v Příbrami znovu zaplní vůněmi a …
KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Lesopark Litavka i Vojtěch se mění k nepoznání. Nové iHřiště, nabíječky i lavičky z odpadu
Lesoparky Vojtěch i Litavka se mění. Město vylepšuje naučnou stezku, doplňuje nový …
AKTUÁLNĚ
Konec prázdnin ve velkém stylu. Dobříšské pivní slavnosti nabídnou pivo, hudbu i zasloužený odpočinek
Poslední prázdninový víkend si zaslouží pořádnou tečku. Pokud ještě nevíte, kam …
DOBŘÍŠ
Vydejte se objevovat Velkou Ameriku, český Grand Canyon nedaleko Příbrami
Jen necelou hodinu jízdy od Příbrami se nachází jedno z nejkrásnějších míst Českého …
TIP NA VÝLET
Ve Višňové vypukne Chalupářský teréňák! Děti i dospělí vyběhnou na překážky, večer přijde zábava
Poslední srpnovou sobotu bude ve Višňové pořádně živo. V sobotu 29. srpna se na …
AKTUÁLNĚ
Stav dálnic a silnic I. třídy bude sledovat diagnostický vůz nové generace
Stav dálnic a silnic první třídy bude od podzimu v Česku sledovat diagnostický vůz …
DOPRAVA




