26. 7. svátek má Anna

Onkologická léčba s lidským přístupem: Jak spolupráce dvou nemocnic zlepšuje péči o pacienty

ROZHOVOR
16. prosince 2024   (07:00)
Onkologická léčba s lidským přístupem: Jak spolupráce dvou nemocnic zlepšuje péči o pacienty
foto: Daniel Horák, Current media

Oblastní nemocnice Příbram a Nemocnice Na Pleši navázali spolupráci již před delší dobou. Specialisté z obou nemocnic se setkávají a nastavují spolu co nejlepší léčbu pro onkologické pacienty.


MUDr. Kateřina Jirsová je primářkou Onkologického centra Nemocnice Na Pleši, přesto jí můžete potkávat i v příbramské nemocnici. Dochází sem v rámci tzv. multidisciplinárního týmu. Jedná se o součást spolupráce mezi oběma nemocnicemi. Co to multidisciplinární tým je a jak se pomocí nových metod daří léčit onkologicky nemocné pacienty? To vše se dozvíte právě v rozhovoru s MUDr. Kateřinou Jirsovou.

Oblastní nemocnice v Příbrami spolu s Nemocnicí Na Pleši již delší dobu spolupracuje v rámci tzv. multidisciplinárních týmů. Co si pod tím může čtenář představit?
Multidisciplinární tým (MDT) je setkání lékařů různých specializací, kteří společně posuzují nálezy u pacienta s nádorovým onemocněním a naplánují nejlepší léčebnou strategii pro konkrétního pacienta. Příbramského MDT se účastní chirurgové, urologové, gastroenterologové, internisté, radiodiagnostici a samozřejmě onkologové. Za naše pracoviště, tedy Onkologické centrum Nemocnice Na Pleši se pravidelně účastní nejen klinický onkolog, ale také radioterapeut.

Vaším krédem je, že neléčíte nemoc ale člověka. Kolik takových lidí ročně přeberete do péče z ON Příbram?
Péče o pacienty s nádorovými onemocněními je multidisciplinární, tedy i když pacienty k onkologické léčbě či radioterapii přebíráme na naše pracoviště, tak často spolupracujeme s kolegy z ONP. Řekla bych tedy, že jsou to desítky pacientů ročně. Za rok se u nás léčí okolo 1000 nových pacientů a většina z nich je z našeho regionu. Komplexní přístup k léčbě považuji za klíčový. Jde o to nabídnout pacientům včas správnou léčbu, tedy „ušitou na míru“ podle typu a rozsahu onemocnění a stále mít na mysli co nejlepší kvalitu jejich života.
Jak se vám s lékaři a obecně celou příbramskou nemocnicí spolupracuje?
Spolupráce s kolegy z ONP je velmi dobrá a doufám, že i kolegové z Příbrami by to takto hodnotili. Myslím, že se daří vzájemnou kooperací zlepšit efektivitu a dostupnost onkologické léčby. Kdybych měla jmenovat konkrétní příklady, tak je to spolupráce v rámci specializovaného multidisciplinárního týmu zaměřeného na nádory prsu, mezioborové řešení nádorů konečníku nebo rakoviny prostaty. Na špičkové úrovní je také endoskopické pracoviště, kde nádory zažívacího traktu nejen diagnostikují, ale provádí řadu intervencí, zavádění stentů a podobně.
Vy jste specializací onkolog. Dokázala byste říci, jak moderní léčivé přípravky a diagnostika pomáhají v léčbě rakoviny?
Máme k dispozici kromě chemoterapie mnoho nových preparátů biologické léčby, imunoterapie, hormonální léčby, které používáme u různých typů nádorů. Většina pacientů během léčby onemocnění podstoupí více typů systémové terapie, často podstupuje i ozařování. U některých diagnóz se opravdu daří výrazně zlepšovat prognózu pacientů. Zdokonalují se také diagnostické metody, chirurgické přístupy i možnosti radioterapie. Naše pracoviště je jedním z tzv. Regionálních onkologických center a můžeme tedy podávat některé typy „centrových“ léků. Naši pacienti tak nemusí za léčbou cestovat do fakultních nemocnic a mohou ji dostávat blíže bydlišti.

Je to znát i na procentech vyléčených pacientů, nebo těch, u kterých se nemoc daří držet pod kontrolou?
Je mnoho diagnóz, kde se opravdu daří zlepšovat léčebné výsledky, např. nádory prsu, karcinom prostaty, maligní melanom a další.

V rámci velkého množství karcinomů jsou popsány rizikové faktory. Dá se nějak zobecnit, jak by měl člověk žít, aby měl co nejmenší riziko vzniku karcinomu?
Univerzální rada, jak zabránit vzniku nádorového onemocnění asi není. Ke snížení rizika můžeme přispět svým chováním, to znamená nekouřit, zdravě jíst a pohybovat se, držet se, pokud možno v psychické pohodě. Je také velmi důležité chodit na preventivní prohlídky, účastnit se doporučeného screeningového programu. Pokud se nádorové onemocnění odhalí včas, je šance na úplné vyléčení velmi vysoká.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Oldřich Kozák








Další články

Ze sedla do tenisek: Je lepší dovolená na kole, nebo po vlastních? Ze sedla do tenisek: Je lepší dovolená na kole, nebo po vlastních? Toužíte po pořádném restartu, ale váháte, jestli letos vsadit na rychlá kola, nebo na … LIFESTYLE Jak se žije s Door to Door? Příbram rozšiřuje nový systém třídění odpadu. Nádoby jsou přímo u domů, svoz častější a třídění jednodušší Jak se žije s Door to Door? Příbram rozšiřuje nový systém třídění odpadu. Nádoby jsou přímo u domů, svoz častější a třídění jednodušší Systém Door to Door (D2D) už v Příbrami běží v prvních lokalitách a postupně se … AKTUÁLNĚ Galerie Františka Drtikola otevřela výstavu o intimitě, identitě i společenských stereotypech Galerie Františka Drtikola otevřela výstavu o intimitě, identitě i společenských stereotypech Galerie Františka Drtikola Příbram připravila novou výstavu mladého umělce Michala … KULTURA Záchrana vydřího mláděte v Příčovech má pokračování: V Hrachově o něj teď pečují čtyřiadvacet hodin denně Záchrana vydřího mláděte v Příčovech má pokračování: V Hrachově o něj teď pečují čtyřiadvacet hodin denně Obyvatelé obce Příčovy upozornili záchranáře z Ochrany fauny ČR na podivné pískání, … Zloději si vybírají k vloupání hlavně auta v Příbrami Zloději si vybírají k vloupání hlavně auta v Příbrami Majetková kriminalita se i nadále významně podílí na celkové kriminalitě na … AKTUÁLNĚ Roztomilý vetřelec na Padrti. Nechtěná nutrie se objevila uprostřed Brd Roztomilý vetřelec na Padrti. Nechtěná nutrie se objevila uprostřed Brd Při toulkách kolem Padrťských rybníků člověk očekává setkání s ledňáčkem, volavkou … POZNÁVÁME BRDY Dům, který si nehraje na dokonalost. A možná právě proto zaujme Dům, který si nehraje na dokonalost. A možná právě proto zaujme Na dnešním realitním trhu často vídáme domy po rozsáhlých rekonstrukcích. Nové … PR Pohonné hmoty v Příbrami: Ceny letí vzhůru Pohonné hmoty v Příbrami: Ceny letí vzhůru Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 41,49 Kč do 42,90 Kč … DOPRAVA Tipy na víkend: Fesťáczek, tradiční pouťové oslavy a automobilové rally! Tipy na víkend: Fesťáczek, tradiční pouťové oslavy a automobilové rally! Poslední červencový víkend nabídne celou řadu kulturních i sportovních událostí! Děti … NEPŘEHLÉDNĚTE
Bohutínské pouťové oslavy nabídnou program od pátku do neděle. Součástí bude i pečení na Řimbabě Bohutínské pouťové oslavy nabídnou program od pátku do neděle. Součástí bude i pečení na Řimbabě Bohutínské pouťové oslavy letos proběhnou od pátku 24. července do neděle 26. … KULTURA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz