10. 8. svátek má Vavřinec

ON-LINE: Příbramsko bičuje silný nárazový vítr. Plné ruce práce mají především hasiči

17. února 2022   (08:08)
ON-LINE: Příbramsko bičuje silný nárazový vítr. Plné ruce práce mají především hasiči
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

Varování před velmi silným větrem vydali meteorologové ve středu. Vítr podle něj dne může mít v nárazech rychlost mezi 70 až 110 kilometrů v hodině. Výstraha platí pro Příbramsko do dnešní půlnoci.


V důsledku velmi silného větru je dnes ráno v Česku bez proudu téměř 96.000 odběratelů. Nejhorší situace je ve Středočeském kraji, kde je bez elektrické energie přes 20.000 domácností, vyplývá z vyjádření mluvčích společností ČEZ Distribuce a E.ON. Vítr komplikuje dopravu na železnici, popadané stromy zastavily dnes ráno provoz na několika tratích, neprůjezdné jsou i některé silnice. Silný vítr hrozí na Příbramsku podle meteorologů až do dnešní půlnoci.

Podle mluvčí hasičů Dagmar Zemanové bylo na Příbramsku k 8:00 41 zásahů v souvislosti se silným větrem. K prvnímu výjezdu vyjížděli hasiči 34 minut po půlnoci.
Hasiče také zaměstnal v Dobříši muž, který vlezl do elektro kontejneru a zůstal zaklíněný. Ve spolupráci s městskou policií byl po několika minutách vyproštěn, událost se obešla bez zranění.
ON-LINE: Článek se automaticky každou minutu aktualizuje
Před šestou hodinou ranní vyjížděli hasiči do Dublovic, kde odstraňovali padlý strom přes komunikaci. O deset minut později se odehrála stejná událost v obci Nedrahovice a před půl sedmou v Trhových Dušníkách.

Dobrovolní hasiči z Březových Hor po půl osmé zasahovali na silnici mezi obcemi Sázky a Jerusalem, kde řidičům komplikoval dopravu taktéž strom přes komunikaci.
Krátce po osmé hodině přijalo operační středisko středočeských hasičů oznámení o požáru sloupu vysokého napětí u obce Nechvalice. V okolních obcích lze očekávat přerušení dodávek elektrické energie.

Ve Středočeském kraji vlaky neprojedou v úseku mezi stanicemi Plaňany a Radim nebo Ledečkem a Kácovem.

Po půl deváté zkomplikoval řidičům cestu další strom přes silnici. Tentokrát mezi obcemi Háje a Příbram.
Krátce po osmé hodině přijalo operační …
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka/Hasiči odstraňují padlý strom na silnici mezi obcemi Háje a Příbram
Od půlnoci do 8:00 zaznamenali hasiči již 330 událostí, nejvíc zásahů je hlášeno na Benešovsku a Příbramsku. „Zatím se stále jedná o technické události, spadlé stromy a větve přes vozovku, bránící provozu. Někde stromy spadly i na zaparkovaná auta, odstraňují se dráty elektrického vedení a v několika případech zasahovali hasiči u utržených střešních krytin," uvedla Zemanová.
Středočeský kraj má v 9:00 zhruba 20.000 zákazníků bez proudu a energetici evidují 23 poruch na vysokonapěťových linkách.
Po deváté hodině spadl na silnici u Březnice vzrostlý topol. Do této chvíle jsou všechny události spojené s větrem bez zranění osob.
Před desátou hodinou vyjížděly dvě hasičské jednotky na silnici mezi Rožmitálem pod Třemšínem a Voltuší. Došlo zde k závadě na elektrickém vedení, které visí nad silnicí. I v této oblasti lze očekávat problém s dodávkami elektrické energie. Další popadané stromy přes komunikace hlásí Sedlčany.
V rámci kraje evidují hasiči od půlnoci téměř 500 událostí spojených se silným větrem. K další události došlo před 11:00 v Tochovicích a Dlouhé Lhotě. V obou případech se opět jednalo o popadané stromy přes silnice.

Popadané stromy trápí hasiče i před polednem v obcích Rožmitál pod Třemšínem, Svatý Jan, Hudčice, Pňovice, Nový Knín, Zalužany, Hvožďany, Petrovice, Višňová, Sedlec-Prčice, Svojšice, Dubno a Chrást. V Sedlčanech došlo v některých částech k přerušení dodávek elektřiny z důvodu poškození elektrického vedení. Na místě je dobrovolná jednotka místních hasičů.
Bez dodávek elektřiny budou i obyvatelé Kamýku nad Vltavou. I zde došlo k přetržení drátů vysokého napětí. Na závadě pracují energetici, profesionální hasiči z Příbrami a dobrovolná jednotka z Kamýku nad Vltavou.
I po poledni dál vítr zaměstnává hasiče. V Petrovicích padly dva vzrostlé stromy, v Kamýku nad Vltavou došlo k požáru stromu od drátů elektrického vedení. Podle mluvčí hasičů Dagmar Zemanové došlo na Příbramsku do 13:00 ke 104 událostem.
Ani v odpoledních hodinách neustává dalších událostí. Hasiči jsou v terénu prakticky nonstop. Stále odstraňují popadané stromy. Po patnácté hodině nejvíc na Sedlčansku, kde za poslední hodinu bylo osm výjezdů. Naštěstí se vše zatím obešlo bez zranění osob. Podle meteorologů by měl postupně vítr ustávat, avšak varování před silným větrem platí až do půlnoci.
Hasiči ve středních Čechách od půlnoci vyjížděli k více než 700 případům. V Mníšku pod Brdy například vítr vyvrátil jednu z lip v aleji v ulici V Lipkách, která tam rostla odhadem 200 let. Stromy dnes padaly také v konopišťském parku, mimo jiné zatarasily hlavní bránu do parku. Energetici odstraňují poruchy na vedení vysokého napětí, odpoledne bylo v regionu bez proudu 30.000 odběrných míst.
Hasiči ve středních Čechách od půlnoci …
foto: HZS Středočeského kraje
K 17:00 stoupl celkový počet událostí, k nimž vyjížděly jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů, na 827. Z toho technických zásahů bylo 773. Nejvíce výjezdů, 200, měli hasiči na Benešovsku. Následovalo Příbramsko se 125 případy.
K 17:00 stoupl celkový počet událostí, k nimž …
foto: HZS Středočeského kraje
Redakce pribram.cz bude v souvislosti se silným větrem po celý den přinášet ON-LINE zpravodajství. Zapojit se můžete i vy. Fotografie s popisem události můžete zasílat na e-mail pribram@pribram.cz, případně nás můžete kontaktovat na čísle 604 566 555.
Meteorologové předpokládají, že poryvy větru budou lámat větve, případně stromy. Mohou podle nich poškodit také některé budovy, přerušit elektrické vedení a zkomplikovat dopravu. Doporučují lidem, aby venku zajistili volně uložené předměty a omezili pohyb venku i jízdy autem. V případě jízdy by měli řídit maximálně opatrně a sledovat dopravní zpravodajství.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka








Další články

Procházka lesem může skončit nebezpečným nálezem. Policie radí: Na munici nesahejte! Procházka lesem může skončit nebezpečným nálezem. Policie radí: Na munici nesahejte! Je čas prázdnin a dovolených a tak se v přírodě pohybuje více lidí než jindy. S tím … NEPŘEHLÉDNĚTE Středočeský kraj rozdělí 7,4 mil. Kč na domácí paliativní a ošetřovatelskou péči Středočeský kraj rozdělí 7,4 mil. Kč na domácí paliativní a ošetřovatelskou péči Na domácí paliativní a ošetřovatelskou péči poskytne Středočeský kraj 15 organizacím … AKTUÁLNĚ Další vlna veder před námi. Po krátkém ochlazení znovu tropy Další vlna veder před námi. Po krátkém ochlazení znovu tropy Tento týden přinese převážně slunečné, teplé a suché počasí. Po krátkém ochlazení v … AKTUÁLNĚ Piráti, Zelení a nezávislí kandidáti představili společnou kandidátku Příbram ZDOLA Piráti, Zelení a nezávislí kandidáti představili společnou kandidátku Příbram ZDOLA Uskupení Piráti, Zelení a nezávislí kandidáti oznámilo vznik společné kandidátky pro … VOLBY 2026 Dobříš bude patřit BMX! Skatepark ovládne česká špička, pojede se o tituly mistrů republiky Dobříš bude patřit BMX! Skatepark ovládne česká špička, pojede se o tituly mistrů republiky Dobříš se na konci srpna stane dějištěm jedné z nejatraktivnějších sportovních akcí … DOBŘÍŠ Voda mizí před očima. Orlík odhaluje rozsah sucha, vysychají řeky, potoky, studny i mokřady Voda mizí před očima. Orlík odhaluje rozsah sucha, vysychají řeky, potoky, studny i mokřady Na Orlické přehradě si současného sucha všimne každý. Hladina největší české přehradní … AKTUÁLNĚ Kdo nám to tu bere domov? V Nepomuku zvítězila čistá, odporná bezohlednost Kdo nám to tu bere domov? V Nepomuku zvítězila čistá, odporná bezohlednost Úmyslné znečištění požární nádrže v obci Nepomuk u Rožmitálu pod Třemšínem ropnými … BLESKOVÁ ZPRÁVA Perseidy 2026: největší hvězdná show roku, známá jako Slzy svatého Vavřince Perseidy 2026: největší hvězdná show roku, známá jako Slzy svatého Vavřince Každé léto se na noční obloze odehrává úchvatná podívaná, kterou známe jako Perseidy. … ZAJÍMAVOSTI Kamery na těle, virtuální realita i nové vybavení. Kraj investuje miliony do středočeské policie Kamery na těle, virtuální realita i nové vybavení. Kraj investuje miliony do středočeské policie Kraj přispěje středočeským policistům na minikamery, na speciální komoru na … AKTUÁLNĚ
Důchody 2027: komu přijde dopis, kolik stát přidá a proč se řeší dvojnásobek Důchody 2027: komu přijde dopis, kolik stát přidá a proč se řeší dvojnásobek ČSSZ vydala nové instrukce k tomu, jak budou důchodci dostávat valorizační oznámení … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz