21. 6. svátek má Alois

Okolí Padrťských rybníků v posledních týdnech doslova zmodralo

28. června 2020   (07:09)
Dalších 23 fotografií v galeriiOkolí Padrťských rybníků v posledních týdnech doslova zmodralo
foto: pribram.cz, Správa CHKO Brdy

V CHKO Brdy kvete sibiřský kosatec i orchideje


Vlhké louky na Hrachovišti hostí několik ohrožených druhů rostlin, u Padrťských rybníků těžko přehlédnete v současné době záplavu modrofialových květů.  Jedním z těch běžnějších je kosatec sibiřský (Iris sibirica). S tímto vysokým elegantním krasavcem se můžeme hojně setkat na vlhčích loukách po celých Brdech a je v České republice zanesen v Červeném seznamu jako ohrožený druh, zákon ho hodnotí jako silně ohrožený. Pro okrasné účely byla vyšlechtěna celá řada kultivarů a hybridů, včetně varianty s bílými květy, růžovými či různě modře a fialově zbarvenými. Květina se tak využívá ve květinářství pro aranžování, využívány jsou taktéž uschlé tobolky semen. Nicméně samotné květy velice rychle vadnou. Tato rostlina se dá použít a využívá se pro kořenové čističky odpadních vod. 
Vlhké louky na Hrachovišti hostí několik …
foto: pribram.cz, Správa CHKO Brdy


Prstnatec májový (Dactylorhiza majalis), jedna z mála orchidejí, které v Brdech rostou, kvete v různých odstínech růžové barvy. Jeho jméno "prstnatec" vypovídá o tvaru podzemní hlízy, z které vybíhají prstovité výběžky. Ostatně podle tvaru hlízy připomínající rozličné orgány se jmenují i naše další druhy orchidejí - např. vstavač, vemeník nebo pětiprstka. V této době ho rozkvetlý najdete už spíše ve vyšších polohách Brd a je chráněn zákonem jako ohrožený druhVstavačovité rostliny jsou zvláště ceněny pro své krásné květy všech odstínů i barev, ano jedná se o známé orchideje. Méně lidí už ví, že mezi ně patří například i známá vanilka. Mezi nejznámější sběratele orchidejí patřil i český cestovatel, zahradník a botanik Benedikt Roezl a jmenuje se po něm i celý jeden rod a řada dalších druhů.
U nás v České republice žije cca 24 druhů a většina patří mezi ohrožené, silně ohrožené nebo kriticky ohrožené a chráněné rostliny.
 
 
 
 
Prstnatec májový (Dactylorhiza majalis), jedna …
foto: pribram.cz, Správa CHKO Brdy

Okolo Padrťských rybníků se nachází rozsáhlé bezlesí. Kde se tu uprostřed lesů vzalo? Není to tak dlouho, co se tu běžně hospodařilo. Na místě dnešních travních porostů, mokřadů a roztroušené zeleně stály až do 50. let 20. stol. obce Padrť, Kolvín, Přední a Zadní Záběhlá a kolem nich byly louky, pastviny a pole. Kvůli rozšíření Vojenského výcvikového prostoru Brdy bylo v roce 1952 rozhodnuto o vysídlení obcí a jejich srovnání se zemí. Likvidaci neunikla ani škola a kaple. Ještě dnes můžete na některých místech vidět základy původních stavení. Rovněž i staré ovocné stromy vypovídají o tom, že tu dříve stávala lidská sídla. Po vystěhování obyvatelstva pak plochy sloužily k výcviku armády, konkrétně jako tanková střelnice. Vojenský výcvik pomáhal udržovat bezlesí. 

Posledních cca 20 let na Padrtích vojenský výcvik neprobíhá, bezlesí se začíná pomalu zatahovat náletovými dřevinami (zejména bříza a olše) a o slovo se hlásí expanzivní třtina křovištní. Na některých místech už vytvořila homogenní porosty a vytlačuje květnaté trávníky, vřesoviště a slatiniště, které jsou předmětem ochrany Evropsky významné lokality Padrťsko, a řadu zvláště chráněných druhů rostlin (např. všivec lesní, kosatec sibiřský, ostřice Hartmanova). Lokalita leží v I. a II. zóně CHKO. 
 
Okolo Padrťských rybníků se nachází rozsáhlé …
foto: pribram.cz, Správa CHKO Brdy

Kolem Padrťských rybníků vede i naučná stezka, která má celkem 13 zastavení, 4 klasické velké informační panely a 9 malých kovových panelů, netradičně umístěných na solitérních kamenech, které jsou příspěvkem k zachování nezastavěné krajiny CHKO. Tyto tabule se věnují především přírodním hodnotám území. Okolí Padrťských rybníků však bylo výrazně formováno i prací lidí, kteří tu žili v dnes již neexistujících obcích Padrť, Přední a Zadní Záběhlá a Kolvín. Těm jsou věnovány velké panely umístěné v místech, kde dříve stávaly vesnice. Jednotlivá zastavení stezky je možné procházet v libovolném pořadí, návštěvníci si mohou sami vybrat, kde na stezku nastoupí a kolik míst si prohlédnou. Padrťské rybníky patří mezi nejnavštěvovanější místa nejen pěšími turisty, ale především cyklisty a to nejen o víkendech.
 
 
 
 
Kolem Padrťských rybníků vede i naučná stezka, …
foto: pribram.cz, Správa CHKO Brdy


foto: pribram.cz, Správa CHKO Brdy

Fotogalerie

Okolí Padrťských rybníků v posledních týdnech doslova zmodralo () Okolí Padrťských rybníků v posledních týdnech doslova zmodralo (1) Okolí Padrťských rybníků v posledních týdnech doslova zmodralo (2) kosatec sibiřský (Iris sibirica). (3) Okolí Padrťských rybníků v posledních týdnech doslova zmodralo (4) Okolí Padrťských rybníků v posledních týdnech doslova zmodralo (5) Okolí Padrťských rybníků v posledních týdnech doslova zmodralo (6) Okolí Padrťských rybníků v posledních týdnech doslova zmodralo (7) Okolí Padrťských rybníků v posledních týdnech doslova zmodralo (8) Okolí Padrťských rybníků v posledních týdnech doslova zmodralo (9) Okolí Padrťských rybníků v posledních týdnech doslova zmodralo (10) Okolí Padrťských rybníků v posledních týdnech doslova zmodralo (11) Okolí Padrťských rybníků v posledních týdnech doslova zmodralo (12) Okolí Padrťských rybníků v posledních týdnech doslova zmodralo (13) Okolí Padrťských rybníků v posledních týdnech doslova zmodralo (14) Okolí Padrťských rybníků v posledních týdnech doslova zmodralo (15) Okolí Padrťských rybníků v posledních týdnech doslova zmodralo (16) Okolí Padrťských rybníků v posledních týdnech doslova zmodralo (17) Okolí Padrťských rybníků v posledních týdnech doslova zmodralo (18) Okolí Padrťských rybníků v posledních týdnech doslova zmodralo (19) Okolí Padrťských rybníků v posledních týdnech doslova zmodralo (20) Okolí Padrťských rybníků v posledních týdnech doslova zmodralo (21) Prstnatec májový (Dactylorhiza majalis) (22)

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
Správa CHKO Brdy
autor: Miroslav Pavlík,

Další články

Při motokrosových závodech v Podluhách vyjel řidič mimo trať a narazil do diváků Při motokrosových závodech v Podluhách vyjel řidič mimo trať a narazil do diváků Na pomoc spěchal i vrtulník. Očkování bez předchozí registrace by mělo být možné od poloviny července Očkování bez předchozí registrace by mělo být možné od poloviny července Od září by mohli dostávat lékaři do ordinací nejpoužívanější vakcínu - … Pivovaru Herold v Březnici loni kvůli koronaviru klesl výstav o 35 procent Pivovaru Herold v Březnici loni kvůli koronaviru klesl výstav o 35 procent Pivovar vyváží například do Ruska a Švédska, nejnovější odbytiště má v Maďarsku a … Tatínkové mají dnes svůj den, nezapomeňte jim popřát Tatínkové mají dnes svůj den, nezapomeňte jim popřát Zatímco maminkám přeje druhou květnovou neděli většina blízkých, na táty se stále … Novák se dnes promění ve velké sportoviště. Připravena je i olympijská vesnice Novák se dnes promění ve velké sportoviště. Připravena je i olympijská vesnice Dnešní Novák Fest má podtitul Příbram pod pěti kruhy. Jak název naznačuje, akce se … Na kole: Výstava fotografií v příbramské galerii se vrací do 50. a 60. let minulého století Na kole: Výstava fotografií v příbramské galerii se vrací do 50. a 60. let minulého století Galerie Františka Drtikola představí kolekci o cykloputování fotografa Ladislava … V neděli budou silné bouřky s krupobitím a přívalovým deštěm, varovali meteorologové V neděli budou silné bouřky s krupobitím a přívalovým deštěm, varovali meteorologové Přívalový déšť může ojediněle rozvodnit malé toky, zatopit podchody, podjezdy či … Burácení motorů, ve vzduchu vůně benzinu. Motorkáři vyjedou na společnou projížďku s policií Burácení motorů, ve vzduchu vůně benzinu. Motorkáři vyjedou na společnou projížďku s policií V rámci akce Začněme spolu aneb kolama dolů se sejdou motorkáři v 10 hodin ráno u … Opilý řidič v Příbrami zdemoloval auto o strom, nadýchal téměř dvě promile Opilý řidič v Příbrami zdemoloval auto o strom, nadýchal téměř dvě promile K nehodě došlo dnes před čtvrtou hodinou ranní v ulici Edvarda Beneše.
Lidé by měli ve vedrech věnovat pozornost i zvířatům Lidé by měli ve vedrech věnovat pozornost i zvířatům Pro venčení psů by měli lidé volit především ráno a večer, kdy jsou teploty …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz