18. 6. svátek má Milan

Okamura: Vláda dává přednost Ukrajincům před českými občany

5. dubna 2022   (14:33)
Okamura: Vláda dává přednost Ukrajincům před českými občany
foto: SPD

SPD žádá vládu o předložení strategie pro zvládání migrace z Ukrajiny


Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) žádá vládu o předložení strategie pro zvládání migrační vlny z Ukrajiny. Opoziční uskupení kritizuje kabinet Petra Fialy (ODS), že v souvislosti s přijímáním lidí utíkajících po ruské vojenské invazi nemá žádný plán. Předseda SPD Tomio Okamura dnes novinářům ve Sněmovně řekl, že hrozí kolaps sociálního a zdravotního systému v Česku. Strategii dalšího postupu při zvládání migrační vlny má projednat vláda ve středu.

Okamura připomněl slova vicepremiéra Víta Rakušana (STAN), že jeden ze scénářů ministerstva vnitra pracuje s možností příchodu 500.000 až 600.000 lidí z Ukrajiny. Podle šéfa SPD je však zdravotní systém přetížený již nyní, zejména u dětských lékařů, u léčení vzácných nemocí či u zákroků, které se dlouho odkládaly kvůli koronavirové epidemii. "Hrozí kolaps sociálního a zdravotního systému a velké sociální pnutí," varoval Okamura.
Kabinet podle SPD také lhal, když tvrdil, že nynější nouzový stav nijak neovlivní české občany. "Vláda dává přednost Ukrajincům před českými občany, například pravidly pro ubytování uprchlíků," podotkl Okamura. Hnutí je pro to, aby se uprchlíkům pomáhalo po nezbytnou dobu, po skončení konfliktu by se měli vrátit zpět budovat svou zemi, doplnil.
SPD žádá vládu, aby předložila strategii pro zvládání migrační vlny. Dosud podle Okamury kabinet jen strká hlavu do písku. Chybí tak jakýkoliv plán i koordinace mezi kraji, míní. "My jsme pro přiměřenou pomoc válečným uprchlíkům z Ukrajiny. Ale tak, aby na to nedopláceli naši občané, kteří potřebují třeba zdravotní péči," dodal Okamura.

Rakušan po pondělním jednání Ústředního krizového štábu uvedl, že vládní strategie bude mít 13 kapitol. Vedle školství, sociální péče či vnitřní bezpečnosti a ubytování zahrne i komunikační strategii či práci s daty. Materiál chce vláda předložit Sněmovně a veřejnosti do velikonočních svátků. Na úřadu vlády by mohla vzniknout funkce koordinátora, který téma převezme potom, co uprchlická vlna přejde z nynější intenzivní fáze do dlouhodobější.
Příliv Ukrajinců do Česka podle Rakušana v posledních dnech mírně klesá. Česko vydalo od počátku války přes 263.000 speciálních víz, v pondělí jich přibylo 3700. Na základě víz za účelem dočasné ochrany mohou Ukrajinci v zemi pobývat až rok. Zároveň mají přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání, na trh práce a mají nárok na další asistenci, například při ubytování.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka








Další články

Srnče není plyšák. A kennelka není suvenýr. Ochránci prosí: nesahejte na nic Srnče není plyšák. A kennelka není suvenýr. Ochránci prosí: nesahejte na nic Každé ráno vstávají ve čtyři, aby pomocí dronů zachránili srnčata před sekačkami. A … ZVÍŘATA Restaurace U Bohéma v historickém centru Příbrami vás láká na tradiční kuchyni v nevšedním kabátu Restaurace U Bohéma v historickém centru Příbrami vás láká na tradiční kuchyni v nevšedním kabátu Příjemné tradiční prostředí, oblíbená obědová menu, zajímavý a nevšední à la carte, … KOMERČNÍ SDĚLENÍ Zastupitelstvo ve středu řeší individuální dotace i prodej městských pozemků. Jednání můžete sledovat online Zastupitelstvo ve středu řeší individuální dotace i prodej městských pozemků. Jednání můžete sledovat online Příbramské zastupitelstvo se ve středu 17. června znovu sejde v jednacím sále na … ON-LINE PŘENOS Meteorologové vydali výstrahu před vysokými teplotami Meteorologové vydali výstrahu před vysokými teplotami Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před vysokými a velmi vysokými … AKTUÁLNĚ Rekonstrukce ulice Na Leštině bude dokončena v červnu a otevře se dopravě Rekonstrukce ulice Na Leštině bude dokončena v červnu a otevře se dopravě V Příbrami se blíží do finále rozsáhlá rekonstrukce ulice Na Leštině. Radnice slibuje … AKTUÁLNĚ Příbramský Rasken Gym mezi elitou českého boxu. Po dvou a půl letech slaví historický úspěch Příbramský Rasken Gym mezi elitou českého boxu. Po dvou a půl letech slaví historický úspěch Poslední, 12. kolo Národní ligy boxu v pražském Radotíně přineslo Rasken Gymu skvělé … SPORT Dovolené jsou lákadlem pro zloděje, chraňte si svůj domov před vloupáním Dovolené jsou lákadlem pro zloděje, chraňte si svůj domov před vloupáním Léto je obdobím dovolených, výletů a pobytů na chatách. Právě v této době však bývají … KRIMI Rozsáhlé cvičení prověřilo připravenost nemocnice i složek IZS na mimořádnou událost Rozsáhlé cvičení prověřilo připravenost nemocnice i složek IZS na mimořádnou událost Desítky hasičů, záchranářů, strážníků a zdravotníků se v úterý 16. června zapojily do … AKTUÁLNĚ Dubno bude hořet adrenalinem. Přijíždějí nejlepší hasiči republiky Dubno bude hořet adrenalinem. Přijíždějí nejlepší hasiči republiky V Dubně se chystá závod, který láme ego i svaly. Hasiči tu poběží, tahají, šplhají a … AKTUÁLNĚ
Policisté zadrželi čtveřici podezřelou z výroby a distribuce pervitinu v Praze a ve Středočeském kraji Policisté zadrželi čtveřici podezřelou z výroby a distribuce pervitinu v Praze a ve Středočeském kraji Kriminalisté zadrželi tři muže a jednu ženu, kteří podle nich v Praze a později ve … KRIMI
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz