Odměny dostanou všichni zdravotníci, nejen ti v první linii
AKTUALIZOVÁNO
7. července 2020 (09:52)
Odměny za dobu epidemie covidu-19 by měli dostat všichni zdravotníci, kteří byli v té době v nemocnicích a pracovali na plný úvazek, ne jen ti starající se přímo o nakažené novým typem koronaviru. Shodli se na tom dnes premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) se zástupci zdravotnických odborů. Stát by to mohlo vyjít zhruba na deset miliard korun, řekl novinářům po jednání Vojtěch. Dotační titul by měl jeho úřad připravit nejlépe do konce července, doplnil Babiš. Jednat o tom budou s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO).
Podle předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníkové by zdravotníci, kteří pečovali o pacienty s onemocněním covid-19, měli dostat mimořádné odměny ve výši 40.000 korun. Zaměstnanci, kteří ošetřovali pacienty, aniž věděli, zda jsou nakažení, nebo ne, by měli mít nárok na odměnu maximálně 30.000 korun, ostatní by pak měli obdržet maximálně 10.000 korun.
"Musíme vycizelovat technické parametry, kolika lidí by se to týkalo, aby to bylo skutečně u těch zdravotníků, kteří byli v té době v nemocnicích, pracovali na plný úvazek. O tom ještě musíme vést debatu i s odbory, o těch skutečných číslech lidí, kterých by se to týkalo. Pokud bude shoda s ministerstvem financí, dotační program připravíme," řekl Vojtěch.
Připomněl, že ve Sněmovně jsou připraveny pozměňovací návrhy KSČM k vládní rozpočtové novele, které mimo jiné mají přiřknout z rozpočtové rezervy 500 milionů korun na odměny zdravotníků v sociálních službách a 1,25 miliardy pro zdravotníky v nemocnicích. "Ta částka by se tedy tím pádem musela zvýšit tak, jak jsme se dnes dohodli, aby šla napříč všemi zdravotníky, kteří byli v té době v nemocnicích a pracovali," dodal ministr.
"Všechno bude záležet na tom, kolik hodin zaměstnanci v jednotlivých nemocnicích odpracovali. Dotační titul se bude skládat z toho, jak skutečně péči v nemocnicích poskytovali nebo jestli zabezpečovali jednotlivé provozy v nemocnicích," řekla novinářům Žitníková. "Dotkne se to jak zdravotnického, tak provozního personálu," dodala. "Všichni, kteří v té době pracovali v nemocnicích, něco dostanou," doplnil Martin Engel, předseda Lékařského odborového klubu-Svazu českých lékařů.
Podle Babiše jde o obdobu toho, jak byly vyřešeny odměny pro pracovníky v sociálních službách. Těm vláda schválila odměny za práci v době epidemie v květnu, podle druhu činnosti a rizika nákazy by měli získat 40.000, 20.000 a 10.000 korun za měsíc. Celkem na to kabinet vyčlenil 5,2 miliardy.
Vojtěch připomněl, že od 1. července platí kompenzační vyhláška, která mění letošní úhrady pojišťoven za zdravotní péči. Má zohlednit výpadek péče od března do května a zároveň kompenzovat vyšší náklady, které měly nemocnice s péčí o pacienty s covidem-19, část peněz přidává také na odměny zdravotníků v první linii. Na zdravotní péči vyhláška počítá s 354 miliardami korun, původně bylo pro letošní rok schváleno 346 miliard.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK
ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Brdský pohár představí v Lázu sílu chladnokrevných koní i zábavu pro celou rodinu
V sobotu 1. srpna se v Lázu uskuteční tradiční soutěží chladnokrevných koní Brdský …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Uzavírka v oblasti Mariánského údolí a Václavského náměstí potrvá do konce srpna
Oblast ulic Mariánské údolí a Václavské náměstí bude od 27. července do 31. srpna …
AKTUÁLNĚ
Vážná srážka dvou aut u Dubence: Čtyři zranění a kyvadlový provoz na silnici I/18
Před dvanáctou hodinou došlo na křižovatce silnice I/18 u obce Dubenec k vážné …
AKTUALIZOVÁNO
Policie prověřuje hromadnou bombovou výhrůžku. Týká se zhruba 400 budov po celém Česku
Policie České republiky od rána prověřuje rozsáhlou bombovou výhrůžku, která směřovala …
AKTUÁLNĚ
Do Česka míří vlna extrémních veder. Teploty vystoupají až k 38 °C, hrozí přehřátí i zvýšené riziko požárů
Českou republiku čeká po relativně chladnějším začátku týdne výrazná změna počasí. Do …
AKTUÁLNĚ
Macík má nový speciál. EVO5 je ostřejší, rychlejší a připravený na Dakar
Nová evoluce, nový design, nový směr. Martin Macík ukázal kamion MMT EVO5, se kterým …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Půlmaraton jako terapie: proč mladí utíkají nejen kvůli sportu
Běh už dávno není jen o kondici nebo hubnutí. Pro mnoho mladých lidí se stal způsobem, …
NÁZOR
45. ročník SILMET Rally Příbram je minulostí. Dohnal s Vybíralem znovu zvítězili
Posádka Jan Dohnal – Ivo Vybíral zvítězila v 45. ročníku SILMET Rally Příbram a …
SPORT
Kouř z požárů ve Francii a Španělsku dorazil nad Česko. Odborníci vysvětlují, proč nepředstavuje zdravotní riziko
Nad území České republiky se v neděli během časných ranních hodin začal dostávat kouř …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Kraj podporuje rozšiřování sítě defibrilátorů v obcích
Středočeský kraj chce přispět k rozšíření sítě přístrojů určených k laické resuscitaci …
AKTUÁLNĚ





