24. 1. svátek má Milena

Odložených pejsků ubývá

ROZHOVOR
28. června 2019   (19:05)
Dalších 6 fotografií v galeriiOdložených pejsků ubývá

„Díky sociálním sítím se nám daří umisťovat i starší psy, o které dříve neměl nikdo zájem,“ říká Marcela Trefná, vedoucí psího útulku v Lazci


Rekonstrukce psího útulku v Lazci je u konce. Pejskové dostali nové vytápěné kotce a zaměstnanci slušné zázemí. O psech nalezených, ale i záměrně odložených, jsme si povídali s vedoucí útulku Marcelou Trefnou.

Co pro Vás bylo během rekonstrukce nejobtížnější?
Zápasili jsme s místem a hygienou, chodili jsme na "tojtojku", což s mou klaustrofobií nebylo zrovna ideální (smích), ale zvládli jsme to. Naštěstí nebyl přes zimu žádný velký přísun pokojových psů, lidé jsou čím dál tím zodpovědnější. 

My jsme tu statečně trpěli, ale psi netrpěli vůbec.

Co rekonstrukce pejskům přinesla?
Na místě dřevěné stodoly jsou nyní tři nové vytápěné kotce a místo původní kanceláře je veterinární místnost. Tři nevyhovující kotce se naopak budou bourat, výsledná kapacita tedy zůstává stejná.

Míváte často plně obsazeno?
Dříve jsme museli i několikrát za rok zavřít útulek pro obsazenost, ale dnes je situace o mnoho lepší. Hodně nám pomohly sociální sítě. Máme dobrovolníky, kteří se nám starají o facebookové stránky.

Díky osvětě se nám daří umisťovat i starší psy, o které dříve neměl nikdo zájem.

Kdy míváte v útulku největší „nával“?
Když jsem před 15 lety nastupovala, bylo to hodně sezónní. Vždy, když se lidé chystali na dovolené, najednou zjistili, že pes, kterého dostali k Vánocům, je doma navíc a odložili ho sem. Teď už se to ale neděje. Kampaň proti "živým dárkům" funguje. V dubnu a květnu jsme také mívali šílené množství štěňat. Letos jsme tu měli jen jedno jediné.

Mentalita lidí se hodně zlepšila. Za chvilku budeme asi bez práce.

Je nějaký nešvar ze strany pejskařů, se kterým jste se museli v útulku vypořádat?
Lidé si z nás dříve dělali psí hotel. Nahlásili na městskou policii, že našli psa a pak si pro něj za 14 dní přišli. Uložili k nám svého psa po dobu dovolené místo do psího hotelu a výrazně tak ušetřili. Každoročně jsme tu mívali 4 až 5 takových psů. Nyní si vedeme kartotéku, takže snadno zjistíme, že je tu pes opakovaně a můžeme dohledat i jeho majitele. Také jsme zavedli sazebník srovnatelný se psími hotely. Městská policie si navíc dělá záznamy a v případě opakových „útěků“ dává majitelům psů vyšší sankce.

Já mám doma také čtyři psy a nikdy by mě nenapadlo je dát sem. Až pojedu na týden na vodu, dám za psí hotel 3000 korun.

Jak by se lidé měli nejlépe zachovat, když najdou psa?
Psa musí do útulku dopravit výhradně Městská Policie Příbram, příjem psa od občana není povolený. Pokud tedy najdete v Příbrami opuštěného psa, zavolejte městskou policii.

Psí útulek je provozován Technickými službami Příbram a slouží k umísťování zatoulaných psů pouze z území města Příbrami a z katastrů obcí, které mají s TS uzavřenou platnou smlouvu. Takových obcí je zhruba 8 až 10. Ostatní obce využívají soukromých útulků v okolí.
 
Kontrolujete nové majitele psů?
Říkají o mě, že jsem se minula povoláním, protože zájemce o psa vždy podrobím důkladnému výslechu. Když se mi nezdají, jdu se podívat i k nim domů a kontroly opakuji. Děláme i kontroly namátkové.

Tady nám také hodně pomáhají sociální sítě, a to v tom smyslu, že lidé na sebe žalují. Hlídají, kam pes šel, vzájemně spolu komunikují. Stává se ale také, že si příběh vymyslí, aby pohoršili svému sousedovi. Zatím jsme nikdy psa na základě takové kontroly neodebrali.

Většinou nám lidé sami chtějí ukázat, že se o psa dobře starají. Posílají fotky a zvou nás na bábovku.
 
Míváte "reklamace" psů?
Psi se občas vrátí, ale je to malé procento, zhruba jen 2 až 3 psi za rok. Majitel nám ho vrátí například z důvodu alergie, nebo proto, že neustále utíká. Měli jsme tu i případ, kdy si pes nesedl s manželem majitelky. Někteří psi mají rádi pouze ženy.

My si takového psa vezmeme vždy nazpátek, protože je to náš pes a víme, že by stejně špatně dopadl.

Je zájem o venčení psů ze strany veřejnosti?
Máme 350 registrovaných venčitelů, ale pravidelně jich chodí zhruba dvacet. Již nyní si ale musí na víkend psa rezervovat, nemáme pomalu co půjčovat.

Vybírají si lidé, jakého psa chtějí venčit?
Máme stálé venčitele, kteří si chodí pořád pro jednoho psa. Jsou to kámoši, to beru. Ale aby přišla panička, že pes smrdí a že ho nechce, tak to ne. Stává se to ale naštěstí málo. Naopak tu máme dvě paní, které si vezmou jakékoliv psy. I ty, které nikdo nechce. Venčí aktivně a pořád. Teď byly smutné z toho, že po dobu rekonstrukce venčit nemohly.

Řešili jste někdy problém s nevhodným krmením psů?
Bohužel ano. Stávalo se, že dostal pes po venčení průjem. Pak jsme přišli na to, že mu lidé chtěli přilepšit a dávali mu zbytky od oběda, někdy i kosti. Kosti jsou velký problém. Když není pes na kosti naučený, tak mu propíchají střeva. Něco jiného je, když je pes na kosti zvyklý. Střevo si kosti různě obrací a obaluje gelem a psovi nehrozí nebezpečí. Když ale pes není na kosti naučený, gel ve střevech není a pak může dojít k poranění.
 
Setkala jste se v útulku s agresivním psem?
Zrovna teď tu máme dva psy, kteří koušou. Mě tu pokousal pes pouze jednou, a to hned první den v práci. Ale byla to tenkrát moje hloupost - sáhla jsem mu pro misku, kde měl jednu granuli a v tu dobu jsem pro něj byla ještě cizí. Tady mám ještě jizvu. Utajila jsem to a potají tu trpěla. Vedoucímu jsem to řekla asi až po roce (smích).

Když mi bylo 10 let, pokousal mě pes tak, že jsem skončila v nemocnici. Po dvou měsících jdeme s rodiči Pražskou ulicí, já najednou odběhla a skočila na úplně neznámou dogu, abych se s ní pomazlila. V tu chvíli rodičům došlo, že já rozum nikdy nedostanu.
 

 

Fotogalerie

Odložených pejsků ubývá () Odložených pejsků ubývá (1) Odložených pejsků ubývá (2) Odložených pejsků ubývá (3) Odložených pejsků ubývá (4) Odložených pejsků ubývá (5)
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: www.pribram.cz

autor: mirDalší články

Počasí se zbláznilo, příští týden bude až 12 stupňů Počasí se zbláznilo, příští týden bude až 12 stupňů Milovníci zimního počasí marně čekají na příchod sněhových vloček. Podle aktualizované předpovědi se mají teploty blížit spíše těm obvyklým jarním. 23. ledna 2020   (17:30) Díra v hlavě jí ukázala cestu. Díky svému optimismu vítězí Ivana Sedláčková nad těžkou nemocí Díra v hlavě jí ukázala cestu. Díky svému optimismu vítězí Ivana Sedláčková nad těžkou nemocí První veřejné čtení z knihy Díra v hlavě mi ukázala cestu se uskuteční dnes v příbramské knihovně 23. ledna 2020   (15:10) Sedlčany odložily stavbu akvaparku, bojí se zadlužení Sedlčany odložily stavbu akvaparku, bojí se zadlužení Akvapark měl vzniknout ve Zberazské ulici mezi zimním stadionem a tréninkovým fotbalovým hřištěm. 23. ledna 2020   (12:59) Inspekce zakázala plastový meloun, vzhledem i vůní příliš připomíná skutečný Inspekce zakázala plastový meloun, vzhledem i vůní příliš připomíná skutečný Záměna tohoto výrobku může vést zejména při hře malých dětí k odkusování drobných částí, k jejich vkládání do úst a následnému vdechnutí, spolknutí, resp. zablokování vnitřních dýchacích cest a ohrožení lidského zdraví. 23. ledna 2020   (12:06) Nepřehlédněte Na Příbramsku se srazil vlak s autem, nikdo se nezranil Na Příbramsku se srazil vlak s autem, nikdo se nezranil U Kosovy Hory na Příbramsku se ve čtvrtek ráno střetl vlak s autem. Kolize se obešla bez zranění. Auto skončilo po nárazu do vlaku mimo komunikaci. Železniční přejezd momentálně není průjezdný. 23. ledna 2020   (09:45) Agresivní žena z Dobříše skončila na psychiatrii Agresivní žena z Dobříše skončila na psychiatrii Plivala po lidech, urážela a mlátila hosty v restauracích. Nyní ženě hrozí desetiletý pobyt za mřížemi. 23. ledna 2020   (08:37) Provoz na dálnici zkomplikovaly tři nehody Provoz na dálnici zkomplikovaly tři nehody Ve čtvrtek ráno policisté dálnici D4 u Obořiště zcela uzavřeli 23. ledna 2020   (06:24) AKTUALIZOVÁNO Starostka Dobříše objasnila důvod rezignace Starostka Dobříše objasnila důvod rezignace Starostka Dobříše na Příbramsku Jana Vlnasová k 3. březnu rezignuje, zastupitelkou zůstává. K odchodu ji přiměla situace na radnici. 22. ledna 2020   (18:51) Nepřehlédněte Do České republiky se vrátila ptačí chřipka, ve středních Čechách se zatím nevyskytuje Do České republiky se vrátila ptačí chřipka, ve středních Čechách se zatím nevyskytuje V rámci veterinárních opatření je v místě nákazy omezen pohyb drůbeže. Zakázáno je i pořádání výstav či burz drůbeže a ptactva, které představují velké riziko šíření nákazy. 22. ledna 2020   (17:29) Martin Erat na zimním stadionu v Příbrami Martin Erat na zimním stadionu v Příbrami Na ochozu zimního stadionu se otevřela značková prodejna vybavení a potřeb pro hokejisty značky Bauer. Pásku pomohl přestřihnout i špičkový hráč Martin Erat 22. ledna 2020   (14:42)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz