vývoj epidemie COVID-19
testovaní nemocní uzdravení zesnulí
celá ČR 55017 3330 45 32
Středočeský kraj 2029 431 5 1
okres Příbram ??? 30 ??? ???
Příbram ??? 8 ??? ???
Odložených pejsků ubývá

ROZHOVOR
28. června 2019   (19:05)
Dalších 6 fotografií v galeriiOdložených pejsků ubývá

„Díky sociálním sítím se nám daří umisťovat i starší psy, o které dříve neměl nikdo zájem,“ říká Marcela Trefná, vedoucí psího útulku v LazciRekonstrukce psího útulku v Lazci je u konce. Pejskové dostali nové vytápěné kotce a zaměstnanci slušné zázemí. O psech nalezených, ale i záměrně odložených, jsme si povídali s vedoucí útulku Marcelou Trefnou.

Co pro Vás bylo během rekonstrukce nejobtížnější?
Zápasili jsme s místem a hygienou, chodili jsme na "tojtojku", což s mou klaustrofobií nebylo zrovna ideální (smích), ale zvládli jsme to. Naštěstí nebyl přes zimu žádný velký přísun pokojových psů, lidé jsou čím dál tím zodpovědnější. 

My jsme tu statečně trpěli, ale psi netrpěli vůbec.

Co rekonstrukce pejskům přinesla?
Na místě dřevěné stodoly jsou nyní tři nové vytápěné kotce a místo původní kanceláře je veterinární místnost. Tři nevyhovující kotce se naopak budou bourat, výsledná kapacita tedy zůstává stejná.

Míváte často plně obsazeno?
Dříve jsme museli i několikrát za rok zavřít útulek pro obsazenost, ale dnes je situace o mnoho lepší. Hodně nám pomohly sociální sítě. Máme dobrovolníky, kteří se nám starají o facebookové stránky.

Díky osvětě se nám daří umisťovat i starší psy, o které dříve neměl nikdo zájem.

Kdy míváte v útulku největší „nával“?
Když jsem před 15 lety nastupovala, bylo to hodně sezónní. Vždy, když se lidé chystali na dovolené, najednou zjistili, že pes, kterého dostali k Vánocům, je doma navíc a odložili ho sem. Teď už se to ale neděje. Kampaň proti "živým dárkům" funguje. V dubnu a květnu jsme také mívali šílené množství štěňat. Letos jsme tu měli jen jedno jediné.

Mentalita lidí se hodně zlepšila. Za chvilku budeme asi bez práce.

Je nějaký nešvar ze strany pejskařů, se kterým jste se museli v útulku vypořádat?
Lidé si z nás dříve dělali psí hotel. Nahlásili na městskou policii, že našli psa a pak si pro něj za 14 dní přišli. Uložili k nám svého psa po dobu dovolené místo do psího hotelu a výrazně tak ušetřili. Každoročně jsme tu mívali 4 až 5 takových psů. Nyní si vedeme kartotéku, takže snadno zjistíme, že je tu pes opakovaně a můžeme dohledat i jeho majitele. Také jsme zavedli sazebník srovnatelný se psími hotely. Městská policie si navíc dělá záznamy a v případě opakových „útěků“ dává majitelům psů vyšší sankce.

Já mám doma také čtyři psy a nikdy by mě nenapadlo je dát sem. Až pojedu na týden na vodu, dám za psí hotel 3000 korun.

Jak by se lidé měli nejlépe zachovat, když najdou psa?
Psa musí do útulku dopravit výhradně Městská Policie Příbram, příjem psa od občana není povolený. Pokud tedy najdete v Příbrami opuštěného psa, zavolejte městskou policii.

Psí útulek je provozován Technickými službami Příbram a slouží k umísťování zatoulaných psů pouze z území města Příbrami a z katastrů obcí, které mají s TS uzavřenou platnou smlouvu. Takových obcí je zhruba 8 až 10. Ostatní obce využívají soukromých útulků v okolí.
 
Kontrolujete nové majitele psů?
Říkají o mě, že jsem se minula povoláním, protože zájemce o psa vždy podrobím důkladnému výslechu. Když se mi nezdají, jdu se podívat i k nim domů a kontroly opakuji. Děláme i kontroly namátkové.

Tady nám také hodně pomáhají sociální sítě, a to v tom smyslu, že lidé na sebe žalují. Hlídají, kam pes šel, vzájemně spolu komunikují. Stává se ale také, že si příběh vymyslí, aby pohoršili svému sousedovi. Zatím jsme nikdy psa na základě takové kontroly neodebrali.

Většinou nám lidé sami chtějí ukázat, že se o psa dobře starají. Posílají fotky a zvou nás na bábovku.
 
Míváte "reklamace" psů?
Psi se občas vrátí, ale je to malé procento, zhruba jen 2 až 3 psi za rok. Majitel nám ho vrátí například z důvodu alergie, nebo proto, že neustále utíká. Měli jsme tu i případ, kdy si pes nesedl s manželem majitelky. Někteří psi mají rádi pouze ženy.

My si takového psa vezmeme vždy nazpátek, protože je to náš pes a víme, že by stejně špatně dopadl.

Je zájem o venčení psů ze strany veřejnosti?
Máme 350 registrovaných venčitelů, ale pravidelně jich chodí zhruba dvacet. Již nyní si ale musí na víkend psa rezervovat, nemáme pomalu co půjčovat.

Vybírají si lidé, jakého psa chtějí venčit?
Máme stálé venčitele, kteří si chodí pořád pro jednoho psa. Jsou to kámoši, to beru. Ale aby přišla panička, že pes smrdí a že ho nechce, tak to ne. Stává se to ale naštěstí málo. Naopak tu máme dvě paní, které si vezmou jakékoliv psy. I ty, které nikdo nechce. Venčí aktivně a pořád. Teď byly smutné z toho, že po dobu rekonstrukce venčit nemohly.

Řešili jste někdy problém s nevhodným krmením psů?
Bohužel ano. Stávalo se, že dostal pes po venčení průjem. Pak jsme přišli na to, že mu lidé chtěli přilepšit a dávali mu zbytky od oběda, někdy i kosti. Kosti jsou velký problém. Když není pes na kosti naučený, tak mu propíchají střeva. Něco jiného je, když je pes na kosti zvyklý. Střevo si kosti různě obrací a obaluje gelem a psovi nehrozí nebezpečí. Když ale pes není na kosti naučený, gel ve střevech není a pak může dojít k poranění.
 
Setkala jste se v útulku s agresivním psem?
Zrovna teď tu máme dva psy, kteří koušou. Mě tu pokousal pes pouze jednou, a to hned první den v práci. Ale byla to tenkrát moje hloupost - sáhla jsem mu pro misku, kde měl jednu granuli a v tu dobu jsem pro něj byla ještě cizí. Tady mám ještě jizvu. Utajila jsem to a potají tu trpěla. Vedoucímu jsem to řekla asi až po roce (smích).

Když mi bylo 10 let, pokousal mě pes tak, že jsem skončila v nemocnici. Po dvou měsících jdeme s rodiči Pražskou ulicí, já najednou odběhla a skočila na úplně neznámou dogu, abych se s ní pomazlila. V tu chvíli rodičům došlo, že já rozum nikdy nedostanu.
 

 

Fotogalerie

Odložených pejsků ubývá () Odložených pejsků ubývá (1) Odložených pejsků ubývá (2) Odložených pejsků ubývá (3) Odložených pejsků ubývá (4) Odložených pejsků ubývá (5)

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: www.pribram.cz

autor: mirNepřehlédněte

Milion korun pro dětské domovy. Albert chce organizacím  usnadnit aktuální fungování Milion korun pro dětské domovy. Albert chce organizacím usnadnit aktuální fungování Nadační fond Albert vyhlásil v reakci na krizovou situaci mimořádnou grantovou výzvu, ve které rozdělí 1 000 000 korun. Podpoří tak každodenní fungování organizací, které se starají o děti a rodiny ze sociálně ohroženého prostředí v období epidemie koronaviru. 1. dubna 2020   (12:32) Nepřehlédněte Salámu Čeřínek od společnosti Kostelecké uzeniny byla odebrána značka KLASA Salámu Čeřínek od společnosti Kostelecké uzeniny byla odebrána značka KLASA O značku kvality KLASA přišel salám Čeřínek společnosti Kostelecké uzeniny. Stalo se tak na základě výsledku kontroly Státní veterinární správy. Výrobek obsahoval nižší podíl masa, než výrobce deklaruje na etiketě výrobku. 27. března 2020   (10:22) Nepřehlédněte Žáci a studenti by se mohli vrátit do lavic na přelomu května a června Žáci a studenti by se mohli vrátit do lavic na přelomu května a června "Dáváme k veřejné diskusi, jestli by děti neměly třeba měsíc pak chodit do školy i v době běžných letních prázdnin," řekl předseda Ústředního krizového štábu Roman Prymula. 22. března 2020   (15:57) Nepřehlédněte Oslavte světový den spánku skvělým spánkem Oslavte světový den spánku skvělým spánkem Ať už pověrčiví jste nebo nejste, pátek 13. je tady a jak s ním naložíte, je zcela na Vás. My Vám dáme deset tipů, jak si zlepšit noc. 13. března 2020   (17:44) Nepřehlédněte Pátek třináctého. Proč lidi vlastně tolik děsí? Pátek třináctého. Proč lidi vlastně tolik děsí? Pátek třináctého není „výdobytkem“ moderní doby, opírá se o reálné historické události. A je jich hned několik 13. března 2020   (15:11) Nepřehlédněte


Další články

Milion korun pro dětské domovy. Albert chce organizacím  usnadnit aktuální fungování Milion korun pro dětské domovy. Albert chce organizacím usnadnit aktuální fungování Nadační fond Albert vyhlásil v reakci na krizovou situaci mimořádnou grantovou výzvu, ve které rozdělí 1 000 000 korun. Podpoří tak každodenní fungování organizací, které se starají o děti a rodiny ze sociálně ohroženého prostředí v období epidemie koronaviru. 1. dubna 2020   (12:32) Nepřehlédněte Na Příbramsku onemocnělo již 30 lidí, v Příbrami zůstává potvrzených 8 případů Na Příbramsku onemocnělo již 30 lidí, v Příbrami zůstává potvrzených 8 případů Někteří starostové obcí se nechovají transparentně a údaje o počtu nakažených tají. 1. dubna 2020   (10:35) Pozitivních na COVID-19 bude podle odhadů v půlce dubna 8000 lidí Pozitivních na COVID-19 bude podle odhadů v půlce dubna 8000 lidí Případů nákazy je k dnešnímu ránu 3330. Za úterý se počet zvýšil o 307. Vyléčených zůstává 45, zemřelo 32 lidí. 1. dubna 2020   (09:34) Případů koronaviru v Česku přibylo na 3330 Případů koronaviru v Česku přibylo na 3330 Ve vážném stavu v nemocnici bylo podle údajů ministerstva zdravotnictví k úterý 70 lidí, počet hospitalizovaných přesáhl tři stovky. Zhruba čtvrtina lidí, kteří byli v nemocnici, se uzdravila nebo byli propuštěni do domácí péče. 1. dubna 2020   (08:52) Kněz děkuje záchranářům: Stáváte se skutečnými hrdiny Kněz děkuje záchranářům: Stáváte se skutečnými hrdiny Koronavirus V Česku s koronavirem zemřelo 31 lidí, vyléčených je 45 V Česku s koronavirem zemřelo 31 lidí, vyléčených je 45 Počet testů na koronavirus roste a blíží se 50.000. 31. března 2020   (19:04) OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25.000 Kč OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25.000 Kč Podnikatel musí o podporu požádat a splnit několik podmínek předložením čestného prohlášení. 31. března 2020   (18:53) Řidič formule se vyhnul zákazu řízení. Identifikaci znemožnila helma Řidič formule se vyhnul zákazu řízení. Identifikaci znemožnila helma Doprava Část lidí z pečovatelského domu v Příbrami je v karanténě Část lidí z pečovatelského domu v Příbrami je v karanténě AKTUALIZOVÁNO
Město otevírá hřbitovy a v souvislosti s nízkou vytížeností MHD omezuje provoz některých linek Město otevírá hřbitovy a v souvislosti s nízkou vytížeností MHD omezuje provoz některých linek Hřbitovy budou otevřeny prozatím vždy v úterý a ve čtvrtek v čase od 8 do 17 hodin. 31. března 2020   (12:51) Na příbramském heliportu budují hasiči odběrné místo, testovat se bude přímo z aut Na příbramském heliportu budují hasiči odběrné místo, testovat se bude přímo z aut Koronavirus První zcela bezkontaktní způsob objednání, zaplacení a doručení jídla v Příbrami i pro nemocné a lidi v karanténě První zcela bezkontaktní způsob objednání, zaplacení a doručení jídla v Příbrami i pro nemocné a lidi v karanténě Při běžném dovozu jídla z restaurace dochází ke kontaktu zákazníka a dodavatele při jeho převzetí a placení. Šáša Burger to však vyřešil jinak. 31. března 2020   (10:58) PR Odběrové centrum v Příbrami už funguje, ale pouze na doporučení praktického lékaře Odběrové centrum v Příbrami už funguje, ale pouze na doporučení praktického lékaře Koronavirus Úřady budou otevřené jen dva dny v týdnu na tři hodiny denně Úřady budou otevřené jen dva dny v týdnu na tři hodiny denně Služby úřady omezily na agendy bezpodmínečně nutné k zajišťování chodu veřejné správy. 31. března 2020   (09:00) Počet případů nákazy novým typem koronaviru v Česku překročil 3000 Počet případů nákazy novým typem koronaviru v Česku překročil 3000 V neděli činil denní nárůst nemocných 160 případů, v sobotu 262, v pátek dokonce 373. 31. března 2020   (06:56) Středočeským nemocnicím pomáhají medici, firmy i jednotlivci Středočeským nemocnicím pomáhají medici, firmy i jednotlivci Koronavirus V Česku je už 25 vyléčených z COVID-19 a 23 úmrtí nakažených V Česku je už 25 vyléčených z COVID-19 a 23 úmrtí nakažených Všichni zemřelí byli lidé trpící dalšími chorobami nebo lidé ve vyšším věku. 30. března 2020   (19:40) Omezení volného pohybu bylo prodlouženo do 11. dubna Omezení volného pohybu bylo prodlouženo do 11. dubna Opatření platí již od 16. března. 30. března 2020   (17:38) Tomáš Cipra: V domově s pečovatelskou službou byla prokázána nákaza koronavirem. Hygiena nás neinformovala, nemáme žádné instrukce Tomáš Cipra: V domově s pečovatelskou službou byla prokázána nákaza koronavirem. Hygiena nás neinformovala, nemáme žádné instrukce Koronavirus Jindřich Vařeka: Držme však hlavy vysoko a emoce na uzdě, neboť to nejhorší nás teprve čeká Jindřich Vařeka: Držme však hlavy vysoko a emoce na uzdě, neboť to nejhorší nás teprve čeká Koronavirus Hygienici: Ve Středočeském kraji onemocnělo 372 lidí, města nezveřejníme, stačí vám okresy Hygienici: Ve Středočeském kraji onemocnělo 372 lidí, města nezveřejníme, stačí vám okresy Koronavirus Požár kamionu uzavřel Strakonickou Požár kamionu uzavřel Strakonickou Dvě hasičské jednotky vyjížděly v pondělí dopoledne na silnici I/4 k požáru kamionu 30. března 2020   (11:24) Pomáhají jednotlivci, skupiny i firmy Pomáhají jednotlivci, skupiny i firmy Solidarita a soudržnost se projeví vždy v napjatých situacích. Přesně to se ukazuje v dnešní době, kdy se téměř každý snaží přidat ruku k dílu bez nároku na odměnu. 30. března 2020   (10:39) Policisté přijali hlášení o pobodaném muži, nakonec se jednalo o namol opilého agresora Policisté přijali hlášení o pobodaném muži, nakonec se jednalo o namol opilého agresora V dechu měl přes tři promile alkoholu 30. března 2020   (10:07) V neděli přibylo 160 nakažených koronavirem, případů je 2829 V neděli přibylo 160 nakažených koronavirem, případů je 2829 V Česku se podle hlášení krajských hygienických stanic nakazilo 81 procent lidí, zbytek v zahraničí, zejména v Itálii a Rakousku. Téměř 54 procent nakažených tvoří muži. 30. března 2020   (07:56) Vláda prodlouží omezení volného pohybu Vláda prodlouží omezení volného pohybu Premiér Andrej Babiš občany opět vyzval, aby vládní nařízení dodržovali. Pokud by podle něj nebyla zavedena, bylo by nyní v ČR 10.000 nakažených. 30. března 2020   (07:27) V souvislosti s koronavirem zemřelo v Česku již 16 lidí V souvislosti s koronavirem zemřelo v Česku již 16 lidí Pozitivních případů je 2743, o 86 více než v sobotu. 29. března 2020   (19:08) Kupka: Příbramská nemocnice nemá respirátory, pacienty s koronavirem ošetřuje s rouškami Kupka: Příbramská nemocnice nemá respirátory, pacienty s koronavirem ošetřuje s rouškami V týdnu bude v noci mrznout, mráz může poškodit kvetoucí stromy V týdnu bude v noci mrznout, mráz může poškodit kvetoucí stromy Upozornění meteorologů před nočními a ranními mrazy platí pro téměř všechny okresy od pondělí do čtvrtka. 29. března 2020   (16:00) Schillerová: Navrhneme vládě moratorium na splácení hypoték, spotřebitelských i podnikatelských úvěrů na půl roku Schillerová: Navrhneme vládě moratorium na splácení hypoték, spotřebitelských i podnikatelských úvěrů na půl roku V novele se uvažuje o snížení pokut za případné nesplácení úvěrů. 29. března 2020   (12:17) V Česku zemřeli další 2 lidé s koronavirem. Hygiena odmítá zveřejňovat informace o nemocných na území měst V Česku zemřeli další 2 lidé s koronavirem. Hygiena odmítá zveřejňovat informace o nemocných na území měst Koronavirus V sobotu přibylo 262 nakažených koronavirem V sobotu přibylo 262 nakažených koronavirem Vyléčených zůstává 11 lidí, 11 pacientů s nákazou zemřelo, z toho dva v sobotu. 29. března 2020   (08:06) Slunečné počasí přilákalo stovky návštěvníků k procházce do brdských lesů Slunečné počasí přilákalo stovky návštěvníků k procházce do brdských lesů Koronavirus V souvislosti s koronavirem zemřeli další dva lidé V souvislosti s koronavirem zemřeli další dva lidé Podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví bylo ve 20:30 v Česku potvrzeno 2622 případů nákazy koronavirem. 28. března 2020   (18:48) Po chladném začátku příštího týdne se bude oteplovat Po chladném začátku příštího týdne se bude oteplovat Relativně nejteplejší by měl být týden od 13. do 19. dubna, kdy by se nejvyšší denní teploty měly pohybovat v průměru kolem 15 stupňů Celsia. Naproti tomu příští týden by to mělo být jen kolem osmi stupňů a v noci můžou spadnout až k minus čtyřem stupňům. 28. března 2020   (15:25) Domovy seniorů zpřísňují pravidla. Desetina lůžek je vyčleněna pro lidi s podezřením na nákazu koronavirem Domovy seniorů zpřísňují pravidla. Desetina lůžek je vyčleněna pro lidi s podezřením na nákazu koronavirem Personál musí ráno a večer všem klientům měřit teplotu, zakázané je společné stravování nebo aktivity. 28. března 2020   (11:56) V Česku je 2422 případů nákazy koronavirem V Česku je 2422 případů nákazy koronavirem Počet nakažených v pátek vzrostl o 373, což je zatím nejvyšší denní přírůstek. 28. března 2020   (09:17) Omilostněný muž už byl dříve kvůli neplacení alimentů za mřížemi celkem čtyřikrát Omilostněný muž už byl dříve kvůli neplacení alimentů za mřížemi celkem čtyřikrát Vězenství Česko má 2279 potvrzených případů nákazy koronavirem, dnes přibylo 257 nemocných Česko má 2279 potvrzených případů nákazy koronavirem, dnes přibylo 257 nemocných Na test na COVID-19 nově stačí teplota 37,5 stupně 27. března 2020   (18:22) Svatá Hora se ponoří do tmy Svatá Hora se ponoří do tmy Zajímavosti


Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz