17. 10. svátek má Hedvika
Odklad STK platí do konce června, před létem ale může přinést rizika

3. června 2021   (08:50)
Odklad STK platí do konce června, před létem ale může přinést rizika
foto: Ilustr/freepik

V období od 1. září 2020 do 30. června 2021 je možné o deset měsíců prodloužit platnost technické kontroly u motorových vozidel. Odborníci ale varují před lehkomyslným využitím opatření.


Do konce letošního června mohou majitelé aut využít možnost prodloužení platnosti státní technické kontroly (STK), a to o deset měsíců ode dne vypršení platnosti. Opatření se týká propadlých STK od 1. září 2020 do 30. června 2021 a vztahuje se na celou Evropskou unii. Tzv. Omnibus II nelze využít například pro přívěsy za osobní vozidla do 3500 kilogramů, motocykly kategorie L nebo traktory.
 

Opatření vychází vstříc majitelům aut, pro které je vzhledem k pandemii problematické obnovit propadlý technický průkaz. „Nejedná se o dárek, který motoristům umožňuje jezdit deset měsíců navíc bez řádné péče o své vozidlo,“ uvedl jednatel společnosti Testcar Pavel Rubeš. Provozovny STK fungují v běžném režimu a odborníci varují, že vyhnout se prohlídce v původním termínu by se nemuselo vyplatit.
 
Důvodů, proč kontrolu vozidla zbytečně neodkládat, je několik. Předně se jedná o bezpečnost, kdy odsunutí revize zvyšuje riziko zanedbání technické závady, přestože formálně je vše v pořádku. Navíc se v letním období vydává většina lidí na delší cesty například do zahraničí, a je tedy výhodné absolvovat kontrolu ještě před dovolenou. Jak vysvětluje společnost Testcar, patří také stáří vozů v České republice (více než 15 let) k jedněm z nejvyšších v Evropě.
 
Když dojde k nehodě, zjišťují pojišťovny kromě platnosti technické prohlídky rovněž technický stav vozidla a posuzují jeho vliv na škodní událost. „Pokud byl příčinou dopravní nehody, tak ani nařízení o odkladu platnosti technické kontroly nezbavuje provozovatele odpovědnosti za škodu,“ upozornil Bořek Těžký, ředitel úseku likvidace neživotního pojištění České podnikatelské pojišťovny. Například u havarijního pojištění může výši vyplacené částky ovlivnit délka doby, po kterou vozidlo jezdilo s tzv. propadlou technickou.
 

Potíže s neplatným technickým průkazem řidiče čekají, jestliže vycestují mimo země EU. A přestože opatření platí na území celé Evropské unie, přijala je kromě České republika pouze Itálie a Malta, což může vést ke komplikacím při jednání s policií v některých členských zemích. Souběh kontrol v řádném termínu a těch odložených pak může v budoucnu způsobit, že se čekací lhůty na STK nepříjemně prodlouží.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková

Další články

Na náměstí v Příbrami přistál vrtulník. Přiletěl pro ženu, která se pokusila skokem z okna spáchat sebevraždu Na náměstí v Příbrami přistál vrtulník. Přiletěl pro ženu, která se pokusila skokem z okna spáchat sebevraždu Žena utrpěla mnohačetná poranění. Ve vážném stavu byla letecky přepravena do … Rybáři vylovili Nový rybník, v sítích byl i úhoř Rybáři vylovili Nový rybník, v sítích byl i úhoř Rybník vylovili členové místní organizace Českého rybářského svazu z Rožmitálu pod … Povolení stavby akvaparku napadli dva občané, výsledek bude znám až na začátku příštího roku Povolení stavby akvaparku napadli dva občané, výsledek bude znám až na začátku příštího roku Podle místostarosty Martina Buršíka se ze strany občanů jedná o obstrukční … V pátek přibylo 1 781 nakažených covidem, je to nejvíce od začátku května V pátek přibylo 1 781 nakažených covidem, je to nejvíce od začátku května Zrychlování epidemie ukazuje i reprodukční číslo uvádějící, kolik dalších lidí nakazí … Příbramská teplárna zvažuje zahájení dodávek elektřiny přes lokální distribuční soustavu Příbramská teplárna zvažuje zahájení dodávek elektřiny přes lokální distribuční soustavu Teplárna chce zaručit nižší ceny elektřiny bez přímé vazby na výkyvy globálních … Českem se šíří vlna e-mailů vydávajících se za zprávu od České pošty Českem se šíří vlna e-mailů vydávajících se za zprávu od České pošty Zprávy odkazují na podvodné stránky, které nemají s Českou poštou nic … Interiér chaty Granit se mění k nepoznání, první návštěvníky přivítá v prosinci Interiér chaty Granit se mění k nepoznání, první návštěvníky přivítá v prosinci Vnitřní prostory městské chaty Granit pořádně prokoukly. Budoucí návštěvníci se mohou … Rožmitálský zámek „probudí“ Neviditelní majitelé Rožmitálský zámek „probudí“ Neviditelní majitelé Vernisáž site-specific instalace Evy Heyd se uskuteční v sobotu 16. října od 16.00. Napadení v Sedlčanech připisují lidé neřešené šikaně. Ředitel školy obvinění odmítá Napadení v Sedlčanech připisují lidé neřešené šikaně. Ředitel školy obvinění odmítá Kriminalisté při vyšetřování spolupracují s pedagogy a vedením školy, naplánovány mají …
O víkendu si v Podlesí užijí posvícení, konalo se již před padesáti lety O víkendu si v Podlesí užijí posvícení, konalo se již před padesáti lety Součástí posvícení je Zahradní slavnost s programem v Pivovaru Podlesí.
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz