vývoj epidemie COVID-19
aktualizováno: 18. 9. 2020
Bohutín 2
Březnice 6
Chotilsko 1
Dobříš 16
Dolní Hbity 2
Drásov 1
Drevníky 1
Háje 5
Hluboš 1
Jablonná 1
Jince 1
Kamýk nad Vlt. 6
Klučenice 1
Lazsko 1
Lešetice 1
Malá Hraštice 2
Mokrovraty 1
Narysov 2
Nechvalice 6
Nedrahovice 1
Nová Ves pod Pleší 1
Nový Knín 1
Obecnice 5
Ohrazenice 3
Pečice 2
Podlesí 2
Příbram 91
Příčovy 2
Rosovice 2
Rožmitál p. Tř. 7
Rybníky 2
Sedlčany 6
Sedlec-Prčice 3
Smolotely 2
Stará Huť 2
Suchodol 1
Svaté Pole 2
Trhové Dušníky 2
Višňová 1
Zbenice 1
Zduchovice 1
Oddělení mikrobiologie v Příbrami během epidemie otestovalo více než 1600 vzorků na Covid 19

13. června 2020   (16:38)
Oddělení mikrobiologie v Příbrami během epidemie otestovalo více než 1600 vzorků na Covid  19

Laboratoř musela nejprve na provádění testu získat akreditaci.


Oddělení Mikrobiologie a parazitologie může vypadat ve výpisu všech nemocničních provozů možná nenápadně. Jeho význam je však pro nemocnici naprosto klíčový, což se potvrdilo i nyní v době epidemie koronaviru.
 

Primář MVDr. Petr Ježek a jeho tým se během roku potýká s velmi širokou škálou různých vyšetření a testů. Zajišťují například identifikaci patogenů v lidském těle, pomáhají určovat nejvhodnější antibiotika pro léčbu pacientů a další důležité služby pro nemocnici i externí lékaře. Prakticky ze dne na den se náplň tohoto oddělení změnila. Pomocí PCR ( z angl. Polymerase Chain Reaction assay) metodiky denně zkoumala desítky vzorků, zdali se u nich neprokáže pozitivní nález onemocnění Covid 19.
 
„Museli jsme doslova ze dne na den omezit provoz a vytvořit dva týmy lidí, kteří se dokáží zastoupit a nemohou se vzájemně nakazit. Tyto poloviční skupiny lidí musely kromě Covid 19 provádět i další nezbytné testy, které jindy dělá celý tým. I když těch ostatních vzorků bylo méně, než je obvyklé, byla to zkouška toho, co vydržíme,“ říká primář MVDr. Petr Ježek.
 
Test na Covid 19 probíhá až na bázi genů

Samotné testy na onemocnění Covid 19 trvají několik hodin a vyžadují speciální přístrojové vybavení. Jde o velmi přesnou a  sofistikovanou metodu, která je založena na principu replikace nukleové kyseliny. V první fázi je třeba, aby se v tzv. izolátoru extrahovala nukleová kyselina (RNK nebo DNK) z viru. Ta (nebo resp. její část) je pak v druhé fázi na jiném přístroji (tzv. termocykleru) namnožena (amplifikována). Tím vznikne velký počet kopií, které jsou následně analyzovány a v některých případech je lze i kvantifikovat. Tímto způsobem lze identifikovat přítomnost (nebo chybění) příslušného patogena (v tomto případě viru SARS CoV 2) ve vyšetřovaném vzorku a někdy lze i stanovit jeho množství. Takto bylo během posledních týdnů otestováno přes 1600 vzorků.

Tato metoda je velmi citlivá a spolehlivá. Podle primáře Ježka se dá říci, že je to nejpřesnější metoda, která je v praxi v laboratořích našeho typu v současné době používaná.
 

První akreditace ve Středočeském kraji

Deklarovaná přesnost a spolehlivost vyšetřování musí být potvrzena získanou akreditací. Tu pro testování vzorků Covid 19 získala příbramská nemocnice jako první ve Středočeském kraji, krátce po vyhlášení nouzového stavu.
 
„Bylo nutné deklarovat přesně metodu, kterou používáme, včetně všech detailů. Dále bylo třeba prokázat příslušnými certifikáty, že je naše laboratoř akreditovaným pracovištěm. To ale jsme a kromě českých certifikací máme také certifikáty na některé naše metody z anglických a německých kontrol kvality.“ vysvětlil primář Petr Ježek.

Koronavirus rozhodně není jediným nebezpečným mikroorganismem, který laboratoř testuje. Už se tu setkali například i s TBC, tyfem, listériemi, některými druhy patogenních vibrií, nebezpečnými  toxigenními stafylokoky a dalšími vysoce infekčními onemocněními. K diagnostice a práci jim napomáhá například multiplexové vyšetření PCR, které v rámci jednoho testu umí rozpoznat celou škálu patogenů a napomoci tak rychlému a přesnému nalezení původce a včas tak, zahájit vhodnou léčbu.
 
Co na závěr k epidemii

„Ukázaly se charaktery lidí v dobrém i špatném a vyzkoušeli jsme si, že se dokážeme rychle adaptovat na nově vzniklé podmínky. V mikrobiologii se pohybuji od roku 1986 a nic takového jsem zatím nezažil a už ani zažít nechci,“ uzavírá s úsměvem epidemii koronaviru primář Ježek.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: ONP Martin Janota
foto: Martin Janota

autor: Tomáš Pečenka

Další články

Babí léto potrvá, v příštím týdnu bude až 25 stupňů Babí léto potrvá, v příštím týdnu bude až 25 stupňů Příbramské školy mají problém se sháněním kvalitních notebooků Příbramské školy mají problém se sháněním kvalitních notebooků Hamáček: Nastal čas maximálně omezit sociální kontakty a zrušit hromadné akce Hamáček: Nastal čas maximálně omezit sociální kontakty a zrušit hromadné akce Za fatální chybu považuje, že se odkládalo znovuzavedení roušek 19. září 2020   (09:23) Nepřehlédněte Od vysvěcení kostela na Březových Horách uběhne 130 let Od vysvěcení kostela na Březových Horách uběhne 130 let V neděli 20. září oslaví kostel sv. Vojtěcha narozeniny, účastníci se mohou těšit na hudební vystoupení i komentovanou prohlídku. 19. září 2020   (08:42) Pokračování 4. dílu Svatohorského Downtownu již dnes v Příbrami Pokračování 4. dílu Svatohorského Downtownu již dnes v Příbrami Hasiči likvidují požár v CHKO Brdy u Bratkovic. Byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu Hasiči likvidují požár v CHKO Brdy u Bratkovic. Byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu Sobotní farmářské trhy namíchají gastronomické i kulturní ingredience Sobotní farmářské trhy namíchají gastronomické i kulturní ingredience V Rožmitálu pod Třemšínem k pohádce zakousnete domácí dobroty nebo popijete burčák. Tradiční prodejní trhy proběhnou opět i v Příbrami. 18. září 2020   (19:30) V Praze i Středočeském kraji budou roušky povinné i venku V Praze i Středočeském kraji budou roušky povinné i venku Petr Štěpánek: Úspěšný starosta Petrovic a dobrovolný hasič Petr Štěpánek: Úspěšný starosta Petrovic a dobrovolný hasič PR
Babiš nevyloučil zavedení nouzového stavu Babiš nevyloučil zavedení nouzového stavu Nouzový stav letos v Česku platil kvůli epidemii nemoci covid-19 od 12. března do 17. května. 18. září 2020   (15:05)
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz