vývoj COVID-19
5. 3. 2021
Bezděkov 1
Bohostice 2
Bohutín 27
Borotice 8
Bratkovice 3
Březnice 44
Buková u Pb 1
Bukovany 5
Čenkov 5
Cetyně 2
Chotilsko 3
Chrást 2
Chraštice 1
Čím 5
Dlouhá Lhota 8
Dobříš 146
Dolní Hbity 14
Drahenice 1
Drahlín 12
Drásov 8
Drevníky 6
Drhovy 3
Dubenec 2
Dublovice 10
Dubno 5
Háje 11
Hluboš 22
Hlubyně 1
Horčápsko 1
Hřiměždice 7
Hudčice 9
Hvožďany 12
Jablonná 15
Jesenice 6
Jince 47
Kamýk n. V. 17
Klučenice 11
Kňovice 3
Kosova H. 10
Kotenčice 3
Koupě 1
Krásná H. 10
Křepenice 5
Křešín 2
Láz 14
Lazsko 5
Lešetice 2
Lhota u Pb 8
M. Hraštice 21
Milešov 8
Milín 24
Modřovice 2
Mokrovraty 25
Nalžovice 18
Narysov 9
Nechvalice 10
Nečín 6
Nedrahovice 9
Nová Ves p. P. 25
Nové Dvory 4
Nový Knín 31
Obecnice 30
Obořiště 8
Obory 1
Ohrazenice 6
Osečany 12
Ostrov 4
Ouběnice 4
Pečice 6
Petrovice 18
Pičín 5
Počaply 2
Počepice 2
Podlesí 15
Příbram 605
Prosen. L. 12
Řadíč 3
Rosovice 28
Rožmitál p. T. 51
Rybníky 4
Sádek 5
Sedlčany 102
Sedlec-Prč. 40
Sedlice 4
Smolotely 3
Solenice 6
Stará Huť 22
Štětkovice 1
Suchodol 2
Svaté Pole 14
Svatý Jan 4
Svojšice 2
Tochovice 8
Třebsko 21
Trhové Dušníky 7
Tušovice 4
Velká Lečice 6
Věšín 6
Višňová 18
Volenice 1
Voznice 7
Vrančice 7
Vranovice 9
Vševily 2
Vys. Chlumec 6
Vysoká u Pb 6
Zalužany 5
Zduchovice 10
Županovice 2
Odborníci na závislosti: Pandemie přivedla více klientů a zároveň motivuje ke změně životního stylu

19. února 2021   (16:53)
Odborníci na závislosti: Pandemie přivedla více klientů a zároveň motivuje ke změně životního stylu

Na nárůstu počtu klientů organizace Magdaléna v Příbrami se podepsal nejen covid-19, ale i zima a mráz. Kromě léčby závislostí nabízí poradenskou a materiální zdravotní pomoc.


Pandemická situace se promítla také do fungování příbramské pobočky neziskové organizace Magdaléna, která lidem se závislostí pomáhá rovněž v Praze a dalších místech Středočeského kraje. V Příbrami provozuje Centrum adiktologických služeb a ambulanci.
 

V loňském roce stoupl počet klientů příbramské adiktologické ambulance a tento trend pokračuje i letos. Lidé nejčastěji řeší problémy s alkoholem a roste také závislost na lécích. Pracovníci používají respirátory a jsou dodržována další opatření zamezující riziku nákazy. Menší část uživatelů služby přistoupila k telefonickým nebo on-line konzultacím.
Zavřené herny vítáme
„Očekáváme, že se rovněž zvýší počet klientů se závislostí na hraní a sázení,“ říká Petra Martínková, PR manažerka obecně prospěšné společnosti Magdaléna. Ukazuje se totiž, že patologičtí hráči přecházejí na kupování losů.
 
„Zavřené herny vítáme, pro hráče zvyklé jen na kamenné provozovny je současná situace lepší. Když u nich dojde k bažení nebo ke konfliktu a potřebují se ‚uklidnit‘, nemají najednou kam jít,“ vysvětluje Petra Martínková. Obvyklý vzorec, kdy je závislému špatně, a proto si jde zahrát, tedy není snadné naplnit a vede k hledání náhradního, vhodnějšího řešení. Což pomáhá v udržení a posílení abstinence.
 

Teplý čaj a deka
Více lidí, zejména v zimě a mrazech, přicházelo také do místního kontaktního centra. „Podařilo se nám udržet s nimi kontakt i v on-line prostoru, kde jsme sdíleli důležitá témata týkající se například aktuálních informací ohledně nemoci covid-19 nebo léčby žloutenky typu C,“ přibližuje Petra Martínková. V Centru adiktologických služeb jsou dodržována veškerá hygienická opatření, příchozí zde nesmí konzumovat potraviny a mohou zůstat pouze omezenou dobu a v určitém počtu.
 
Organizace rozdávala také balíčky s rouškami, dezinfekcí, vitamíny a telefonními čísly, na která zavolat v případě podezření na nákazu covid-19. „Průběžně klienty učíme, jak se během pandemie chovat, mýt si a dezinfikovat ruce, a předáváme roušky. Zároveň všem, kteří to potřebují, darujeme teplé zimní oblečení, deky, a pokud je máme, i spacáky,“ popisuje další formy podpory Petra Martínková. Lidé dostanou v Magdaléně teplý čaj s sebou a instrukce, jak předcházet omrzlinám a dalším vážným dopadům na zdraví z podchlazení.
 
Pozitiva pandemie
„Pandemie část klientů motivovala ke změně rizikového životního stylu, někteří se rozhodli pro léčbu, jiní si našli ubytování a dokonce brigádu,“ zmiňuje Petra Martínková pozitiva, která přinesla koronavirové krize.
 
Kontaktní centrum pokračuje v tréninkovém zaměstnávání uživatelů návykových látek, díky němuž se zvládnou zařadit do pracovního procesu a vstoupit na trh práce. Projekt sice koncem roku 2020 skončil, nadále jsou však pod záštitou organizace udržovány jeho principy.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto: ilustr_Pixabay

autor: Magdalena Rezková

Další články

Pivovary Lobkowicz Group uzavírají kvůli koronaviru pivovar ve Vysokém Chlumci Pivovary Lobkowicz Group uzavírají kvůli koronaviru pivovar ve Vysokém Chlumci "Jsme nuceni reagovat na déle než rok trvající pandemii covid-19 a skutečnost, že … Zalítat si na Padáku. V březnu se běžci vydají po lojových koulích Zalítat si na Padáku. V březnu se běžci vydají po lojových koulích Organizátoři zimních běhů Brdského běžeckého poháru vytyčili další trať pro … Ve Středočeském kraji přibylo za uplynulý týden 14.600 nakažených Ve Středočeském kraji přibylo za uplynulý týden 14.600 nakažených Kvůli velkému počtu pacientů s covidem-19 povolá Středočeský kraj do nemocnic … Nemocnice zdvojnásobila kapacitu antigenního testování Nemocnice zdvojnásobila kapacitu antigenního testování Denně se tak bude moci nechat otestovat zhruba 200 zájemců. Anketa: Do tohoto stavu by se neměla tahat politika a předvolební boje Anketa: Do tohoto stavu by se neměla tahat politika a předvolební boje Zeptali jsme se několika obyvatel, jak nahlížejí na současná vládní nařízení. Sociální bydlení, komunitní centrum nebo dětské hřiště. Bývalé Moserovo sanatorium v Jincích ožívá Sociální bydlení, komunitní centrum nebo dětské hřiště. Bývalé Moserovo sanatorium v Jincích ožívá V bývalých lázních bude na jaře dokončeno sedm sociálních bytů. Od září se otevřou … Holobrada: Nemocniční péče je v režimu, který by se dal nazvat medicínou katastrof Holobrada: Nemocniční péče je v režimu, který by se dal nazvat medicínou katastrof Ředitel příbramské nemocnice Stanislav Holobrada upozorňuje, že může dojít ke snížení … V Tochovicích kdosi zastřelil tři lišky a pohodil je na kraj remízku V Tochovicích kdosi zastřelil tři lišky a pohodil je na kraj remízku Případem se zabývá policie. Příbramská nemocnice vyhlásila stav hromadného ohrožení osob Příbramská nemocnice vyhlásila stav hromadného ohrožení osob Středočeský kraj kvůli velkému počtu pacientů s covidem-19 povolá do nemocnic …
Vodohospodáři evidují zvýšené úniky vody a vyzývají ke kontrole objektů Vodohospodáři evidují zvýšené úniky vody a vyzývají ke kontrole objektů V souvislosti s mrazivým počasím a následným prudkým oteplením v minulých dnech …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz