Odbojář Balabán ze skupiny Tři králové je čestným občanem Dobříše
13. července 2021 (11:38)
foto: MěÚ Dobříš
Balabánovi byla v jeho rodišti v hájovně Obora počátkem června odhalena pamětní deska.
Dobříš udělila čestné občanství podplukovníku Josefu Balabánovi, který patřil k legendární odbojové skupině Tři králové. Rozhodli o tom na posledním jednání městští zastupitelé. Čestné občanství Balabán získal in memoriam za mimořádné zásluhy při boji za svobodu za první a druhé světové války.
Místostarostka Dagmar Mášová (Pro Dobříš) připomněla, že Balabánovi byla v jeho rodišti v hájovně Obora počátkem června odhalena pamětní deska. Udělení čestného občanství je podle ní logický krok, který na tuto akci navazuje.
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka/Balabánovi byla v jeho rodišti v hájovně Obora počátkem června odhalena pamětní deska
Balabán byl příslušníkem československých legií v Rusku, po návratu do nově vzniklého Československa vstoupil do armády. Po nacistické okupaci se zapojil do odbojové organizace Obrana národa. Spolu s podplukovníkem Josefem Mašínem a štábním kapitánem Václavem Morávkem patřil do skupiny Tři králové, která spolupracovala s různými ilegálními organizacemi a shromažďovala informace o dění v protektorátu, jež předávala exilové vládě do Londýna.
Neméně významná byla sabotážní činnost skupiny. Tři králové se svými spolupracovníky zakládali požáry v továrnách a zničili desítky lokomotiv. Mezi jejich nejslavnější akce patřily pumové výbuchy na německém území: v Lipsku, Mnichově a Berlíně, kde na Anhaltském nádraží v únoru 1941 těsně unikl smrti budoucí muž číslo dvě Třetí říše Heinrich Himmler. Přestože se gestapu dařilo infiltrovat a posléze likvidovat český nekomunistický odboj, skupina unikala hlavně proto, že důsledně dodržovala konspirační opatření, která se u ostatních odbojových uskupení občas podceňovala.
Gestapu se přesto podařilo Balabána v dubnu 1941 po přestřelce těžce zranit a zatknout. Mučili ho, nikoho však neprozradil. Popraven byl v říjnu 1941. V roce 1946 byl in memoriam povýšen do hodnosti plukovníka, v roce 1947 do hodnosti brigádního generála a v květnu 2005 do hodnosti generálmajora.
Mašína gestapo také po přestřelce a zranění zatklo v květnu 1941. Ani on nic neprozradil, v červnu 1942 byl zastřelen. Nejdéle díky svým dvěma pistolím, které dokonale ovládal, unikal Morávek. Padl v boji s gestapem u Prašného mostu v březnu 1942.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Přepravní kontroloři mají k dispozici přenosné kamery
V rámci modernizace postupů přepravní kontroly Integrované dopravy Středočeského kraje …
Pohádky do kapsy se vracejí do příbramského divadla
Na Velkou scénu příbramského divadla se vrací oblíbené dětské představení Pohádky do …
Policie ve Středočeském kraji posílila kontroly. Zaměřila se na chodce, cyklisty i technický stav vozidel
Středočeští policisté se ve dnech 15. až 17. ledna zapojili do speciální …
Skauti zvou veřejnost na výrobu zákopových svíček pro Ukrajinu
Příbramští skauti zvou veřejnost k zapojení do celorepublikové sbírky Světlo a teplo …
„Hazard mě dostal do vězení.“ Věznice Bytíz spustila silný projekt pro školy
Věznice Příbram – Bytíz se zapojila do nového preventivního projektu Policie ČR, …
Vězenství
Soumrak přípravných tříd. Příbram ji letos zřejmě otevře naposledy
Přípravná třída v Příbrami letos pravděpodobně funguje naposledy. Novela školského …
Školství
Nemocenské a sociální pojištění se pro tento rok změnilo: vyšší limity u DPP i nové podmínky
Rok 2026 přinesl několik důležitých novinek v oblasti nemocenského a sociálního …
Policie varuje před podvody na Facebooku. Útočníci zneužívají ukradené účty
Policie České republiky řeší na začátku roku 2026 zvýšený počet podvodů na sociálních …
Příbramská ČOV (ne)má vítěze. Vyřazený uchazeč chystá námitku
Rada města vybrala nabídku na rekonstrukci příbramské čistírny odpadních vod, …
Politika
Středočeským záchranářům loni přibylo výjezdů, krajský úřad zvažuje dotační titul na pořízení defibrilátorů
Středočeským záchranářům loni přibylo výjezdů. Ošetřili téměř 144.000 pacientů, …




