Od vysvěcení kostela na Březových Horách uběhne 130 let
19. září 2020 (08:42)
Další fotografie v galerii
foto: pribram.cz
V neděli 20. září oslaví kostel sv. Vojtěcha narozeniny, účastníci se mohou těšit na hudební vystoupení i komentovanou prohlídku.
Slavnost ke 130. výročí vysvěcení kostela sv. Vojtěcha na Březových Horách proběhne v neděli 20. září již od dopoledních hodin. V 10.00 přijede na místo litoměřický biskup Mons. Jana Baxanta, který bude od půl jedenácté celebrovat slavnostní mší. S varhanním doprovodem zazpívá na kůru smíšený sbor pod vedením Lukáše Marka.
Odpolední program, jímž diváky provede herec příbramského divadla Lukáš Typlt, začne ve 14.00 na březohorském náměstí J. A. Alise. V prvním hudebním vystoupení se představí dětský sbor Sliviváček, po něm od půl třetí zazpívá příbramský chrámový sbor Codex Temporis. Čas mezi třetí a čtvrtou odpolední „zaberou“ ženský sbor Krásky a TJ Sokol Březové Hory s hudebním a tanečním vystoupením.
Dětský soubor Musica Marcato pod taktovkou dirigentky Příbramské filharmonie Veroniky Kopecké nastoupí na pódium v 16.00. V pět se rytmy změní na „balkan, house, disco & folkpunk“ pražské skupiny Circus Problem. Posledním interpretem bude od půl sedmé Příbramský Big Band se sólisty Kateřinou Tošnarovou a Tomášem Savkou.
Zájemcům se otevře i nový pohled na březohorskou dominantu, a to během komentované prohlídky kostela, kterou povede architekt Michal Profant. Prohlídka začíná ve 14.15 a sraz je před kostelem.
Vzhledem k přípravám a pohybu lidí na náměstí dojde během víkendu k dopravním omezením. Náměstí J. A. Alise se uzavře na dobu od 12.00 v sobotu 19. září až od nedělní půlnoci. Průjezd okolo školy v úseku mezi ulicemi K Dolu Marie a ulicemi Mariánská a Prokopská zůstane zachován. Uzavírka nenaruší provoz autobusové dopravy.
Občerstvení pro návštěvníky připraví restaurace na Vršíčku a vinotéka Bobule. Přístup na akci je zdarma. Pro srovnání programových koncepcí přikládáme harmonogram slavnostního vysvěcení z roku 1890, který zveřejnila Římskokatolická farnost u kostela sv. Vojtěcha.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Další články
Hudba, ženská energie a Dvořákova Vysoká. Cyklus „Setkání s…“ vstoupil do roku 2026
Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami otevřel rok 2026 ve znamení hudby, …
Nezaměstnanost na Příbramsku narostla, největší sháňka je po řidičích, ale i kuchařích a číšnících
Úřad práce ČR (ÚP ČR) evidoval k 31. lednu 2025 celkem 378 547 uchazečů o zaměstnání, …
Prokopka se probouzí. Příbram prodala pozemky, vzniknou učebny, ordinace i služebna městské policie
Na lednovém zasedání zastupitelstva města Příbram zastupitelé schválili prodej pěti …
Nepřehlédněte
Svatý Valentýn: evropský svátek, který jsme omylem poslali do Ameriky
A proč se pořád hádáme, jestli ho slavit:
Každý únor se opakuje …
ANKETA
Podezření strážníků se potvrdilo, řidič měl pozitivní test na drogy
Strážníci městské policie při běžné kontrole zastavili řidiče, u kterého vzniklo …
Mosty na hraně životnosti. Kraj chystá velkou stavební rekonstrukci za stovky milionů
Středočeský kraj pokračuje v masivních investicích do silniční infrastruktury. Radní …
Galerie Františka Drtikola: výbor nenašel pochybení, ale měl výhrady. Ředitelka sama požádala o audit
Hospodaření Galerie Františka Drtikola se stalo jedním z nejdiskutovanějších bodů …
Politika
Lákavá reklama ho připravila o téměř dva miliony. Policie varuje před falešnými investičními poradci
Touha zhodnotit úspory se jednomu muži ze Zlínska krutě nevyplatila. Místo slibovaného …
Středočeský kraj otevřel hlasování. O Cenu veřejnosti bojuje 58 osobností
Středočeský kraj spustil veřejné hlasování, ve kterém mohou lidé rozhodnout o držiteli …
Příbram šokovala volejbalovou extraligu
Volejbalová Příbram zažila v sobotu 7. února večer, na který se bude dlouho vzpomínat. …





