Od roku 1775 byla druhá nejteplejší zima. Ladovy zasněžené vesnice znají dnešní děti jen z obrázků
Počasí
7. března 2020 (16:05)
foto: pribram.cz, ČHMÚ
Průměrná teplota překonala dosavadní rekord zimy z přelomu let 2015 a 2016 o téměř 1,4 stupně Celsia.
Uplynulá zima byla v pražském Klementinu druhá nejteplejší od roku 1775, kdy tam začalo soustavné měření teplot. S průměrnou teplotou 5,1 stupně Celsia se zařadila za rekordní zimu 2006/2007. Únor ale rekord pokořil, s průměrnou teplotou 6,9 stupně Celsia odsunul na druhé místo únor roku 1990, kdy průměrná teplota dosáhla 6,5 stupně Celsia. Český hydrometeorologický ústav to uvedl na webu. Výsledky měření za celou zemi by měly být podle informací na meteorologickém facebooku v pondělí.
Meteorologická zima, která začala 1. prosince 2019 a skončila 29. února 2020, patří podle meteorologů mezi jedno procento nejteplejších zim. Větší teplo naměřili pouze v zimě 2006/2007, a to 5,8 stupně Celsia. Na třetí místo se odsunula zima 2015/16 s průměrnou teplotou 4,9 stupně. Naopak nejchladnější zima od roku 1775 byla na přelomu let 1829 a 1830 s průměrnou teplotou minus 6,1 stupně.
Odborníci z evropské služby Copernicus v pátek uvedli, že v Evropě byla uplynulá zima nejteplejší od počátku měření v roce 1981. Průměrná teplota překonala dosavadní rekord zimy z přelomu let 2015 a 2016 o téměř 1,4 stupně Celsia.
Samotný únor byl podle českých meteorologů nejteplejší od roku 1775. Předstihl i velmi teplé únory z let 1990, 1995, 2002, 1998 a 2007. Nejvyšší průměrná denní teplota byla letos v únoru naměřena 23. února, a to 12,3 stupně. Největší únorové teplo Klementinum za 246 let naměřilo 23. února 1903, kdy rtuť teploměru vystoupila na 13,9 stupně Celsia. "Do této hodnoty tedy letos moc nechybělo," poznamenali meteorologové. Naopak nejchladnější den letošního února byla středa pátého, kdy průměrná teplota činila 2,6 stupně. Nejchladnější únorový den od roku 1775 připadá na 9. února 1956 s minus 21,9 stupně Celsia.
Meteorologové poskytnou podrobný článek o letošním únoru a uplynulé zimě za celou zemi v pondělí. Prozatím upozornili na to, že únor byl poměrně bohatý na srážky. Průměr podle prvotních údajů činil 87,5 milimetru, což bylo 227 procent normálu. Na Labské boudě, Dvoračkách a v Peci pod Sněžkou podle nich spadlo v únoru přes 300 milimetrů srážek. "Takto vysoký únorový srážkový úhrn není zcela běžný," poznamenali. Více než 300 milimetrů srážek zaznamenaly stanice ještě v letech 2002, 1970 a 1946.
Předchozí měsíc leden byl na srážky naopak chudý, od roku 1961 bylo v Česku jen šest let s nižším nebo stejným množstvím srážek. Sucho v Česku navíc trvá posledních pět let.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČHMÚ
ČHMÚ
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Český telekomunikační úřad znovu umožnil slevy na internet či volání pro osoby s nízkým příjmem a osoby se zdravotním postižením
Málokdo ví, že existuje možnost slevy na internet a volání pro osoby s nízkými příjmy …
Záchytka v Příbrami ve svátečním režimu – kapacita omezená, cena vysoká
Počet klientů příbramské protialkoholní záchytné stanice v posledních letech stoupá, a …
Nepřehlédněte
Středočeský kraj spustí příští rok stavbu několika záchytných parkovišť
Středočeský kraj spustí příští rok stavbu několika záchytných parkovišť asi pro 1000 …
Cestou k prastarému hnízdu černých čápů v Brdech
Jak už z příběhu o bukové stráni vyplynulo, v koruně jednoho z rozdvojených …
Příroda
Vánoční jmelí: od keltských pověr až k polibkům pod větvičkou
Jmelí je rostlina, která od pradávna budila úžas. Zůstává zelené i v zimě, roste mezi …
Vánoce
Vánoční bowling plný radosti: rybářský kroužek z Rožmitálu uzavřel rok ve velkém stylu
Vánoční atmosféra a konec roku pohltil i rybářský kroužek Českého rybářského svazu, …
Na sváteční stůl patří i houbový kuba z vánoční houby
Vánoční svátky nejsou jen o cukroví a smaženém kaprovi. K místním tradicím patří také …
Vánoce
Nová kavárna v Drakovně doplní úpravy Jiráskových sadů
V budově Drakovny (dům čp. 117), v prostorách, které mají obyvatelé nejen Příbrami …
Nepřehlédněte
Na Štěpána rodina i tradice. Druhý svátek vánoční připomíná prvního mučedníka i koledy
Druhý svátek vánoční 26. prosince připomíná svatého Štěpána, prvního křesťanského …
Vánoce
Herectví je pro mě úlet a únik z reality, říká Taťjana Medvecká
Dvojnásobná držitelka Ceny Thálie, držitelka Českého lva, Ceny Františka Filipovského …
ROZHOVOR




