20. 1. svátek má Ilona

Od ledna začne v Brdech fungovat soukromá horská služba

28. prosince 2019   (19:47)
Od ledna začne v Brdech fungovat soukromá horská služba

Záchranáři budou ze Strašic vyjíždět také do středočeské části Brd


Bývalý vojenský prostor Brdy se před čtyřmi roky stal chráněnou krajinnou oblastí. Dlouhá léta izolovaná oblast byla z velké části zpřístupněna široké veřejnosti. Nejnavštěvovanějšími místy se hned zpočátku staly Padrťské rybníky a Jordán. V prvním půlroce 2017 sem zavítaly řádově stovky lidí. A návštěvnost rok od roku stoupá.

Od ledna by měla v obci Strašice na Rokycansku, která leží na úpatí Brd, fungovat soukromá horská služba Brdy. Obec pro záchrannou skupinu upravuje budovu v areálu bývalých kasáren. Záchranáři ji budou užívat za symbolický nájem.

Horská služba Brdy, kterou založila skupina z Plzně, bude úzce spolupracovat se Zdravotnickou záchrannou službou Plzeňského kraje (ZZS). Projekt finančně podpoří jak samotná obec ze svého rozpočtu, tak kraj, který přislíbil dotace v případě, že bude tato služba dobře fungovat.

„Lékaři i sestry tam budou každý den po celý rok. Jejich prioritou jsou výjezdy do Brd. Budou na to vybaveni, včetně terénních vozidel, aby mohli zajet do oblasti, která je v zimě velmi těžce sjízdná," sdělil Jiří Hahner (ODS), starosta obce Strašice.

Počty turistů v Brdech každý rok rostou. „Jsou a budou tam problémy. Dojezdová vzdálenost do Brd je, bohužel, více než půlhodinová, takže záchranná skupina přímo v centru Brd by měla být velkým přínosem," řekl Hahner.

Horská služba bude vyjíždět také do středočeské části Brd. Nazvala se horskou službou proto, že nejvyšší kopec Brd má 850 metrů. „Skoro dosahuje výšky takových hor, jako jsou v Jizerských nebo Lužických horách, takže se hrdě hlásím k horským celkům," dodal.

Obec s 2600 obyvateli tuto službu velmi vítá, nemůže totiž dlouhodobě sehnat lékaře pro své obyvatele. Horská záchranná služba by měla zdravotní péči v lokalitě výrazně zlepšit. Navíc zajistí rychlou pomoc turistům, kteří do CHKO Brdy míří v čím dál hojnějším počtu.

Návštěvníkům Brd, kteří se v CHKO dostanou do nouze a nemohou si sami přivolat pomoc mobilem, nově pomáhají takzvané traumabody, opatřené tísňovým tlačítkem. Po zmáčknutí tlačítka se signál odešle profesionálním hasičům. Turisté je však najdou zatím pouze na plzeňské straně Brd – v lokalitě Padrť, u louky Tři trubky a na křižovatce Nad Čuralem. Na „naší“ straně jsou umístěny jen cedulky s GPS souřadnicemi a důležitými kontakty. I tyto záchranné body již však našly své opodstatnění a hasiči tak mohli včas pomoci například zraněnému cyklistovi.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: Miloslava Ritschlová, foto Miroslav Pavlík







Další články

Sledujte s námi dnešní zastupitelstvo, program má jen 8 bodů Sledujte s námi dnešní zastupitelstvo, program má jen 8 bodů Klidný a rychlý průběh může narušit diskuze o rekonstrukci akvaparku, která oficiálně zatím není na programu. 20. ledna 2020   (15:48) Namol opilý muž putoval na záchytku, nadýchal čtyři promile Namol opilý muž putoval na záchytku, nadýchal čtyři promile Nechtěl uposlechnout výzvy policie 20. ledna 2020   (14:02) V týdnu bude přituhovat, teploty klesnou až na  -8 °C V týdnu bude přituhovat, teploty klesnou až na -8 °C V noci na úterý se vytvoří četné mrznoucí mlhy. Během úterního dne se mohou přechodně rozpustit a v noci na středu znovu vytvořit. 20. ledna 2020   (12:08) Bezdomovec: Chlastám, abych přežil mrazy, pomoc nepotřebuji Bezdomovec: Chlastám, abych přežil mrazy, pomoc nepotřebuji S klesajícími teplotami přibývá bezdomovců v místech, kde to ostatním lidem není příjemné. Navíc se do Příbrami vrátilo několik lidí bez domova, kteří byli mezi svátky propuštěni z psychiatrických léčeben. Teď jsou na ulici. 20. ledna 2020   (09:30) Parkourové hřiště bude, plážový volejbal je v jednání Parkourové hřiště bude, plážový volejbal je v jednání Vybudování parkourového hřiště nic nebrání. Volejbalové hřiště komplikuje ochranné pásmo Příbramského potoka 20. ledna 2020   (06:20) Stavební úřad vydal rozhodnutí o umístění části stavby Jihovýchodního obchvatu Stavební úřad vydal rozhodnutí o umístění části stavby Jihovýchodního obchvatu Po dlouhých 18 letech od schválení územního plánu města Příbrami, kde byla trasa obchvatu zanesena a schválena, byl udělán důležitý krok pro jeho realizaci. 19. ledna 2020   (19:47) Děti z milínské základní školy se učí i ve skleníku. Pěstují strelicie, ale i muškáty do oken Děti z milínské základní školy se učí i ve skleníku. Pěstují strelicie, ale i muškáty do oken Součástí skleníku je i moderní přírodovědná učebna s mikroskopy a binokulárními lupami 19. ledna 2020   (15:50) Příbramské divadlo přinese lepší požitek nedoslýchavým divákům Příbramské divadlo přinese lepší požitek nedoslýchavým divákům V rámci rekonstrukce hlediště dojde k instalaci speciální zvukové smyčky pro nedoslýchavé 19. ledna 2020   (12:26) Blíží se konec platnosti dálničních známek Blíží se konec platnosti dálničních známek Platnost loňských dálničních známek k poslednímu lednovému dni končí. Od roku 2021 budou už jen elektronické 19. ledna 2020   (09:23) Po čtyřech letech se otevře Junior klub, bude bezbariérový Po čtyřech letech se otevře Junior klub, bude bezbariérový Spravovat ho budou Sportovní zařízení města ve spolupráci s Městským kulturním centrem. 19. ledna 2020   (06:56)



Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz