10. 4. svátek má Darja




Od ledna se turistům otevře 30 procent vojenského prostoru Brdy

28. listopadu 2015   (08:53)
Od ledna se turistům otevře 30 procent vojenského prostoru Brdy
foto: pribram.cz

U Obecnice by se mohlo vybudovat záchytné parkoviště.



Po 1. lednu, kdy místo rušeného vojenského újezdu Brdy vznikne Chráněná krajinná oblast Brdy (CHKO), se pěším a cykloturistům otevře 20 až 30 procent území bývalého armádního prostoru. Veškeré plochy, kde už nebude působit armáda, budou otevřené veřejnosti do konce roku 2017, kdy skončí povrchový pyrotechnický průzkum území. Značení na zhruba 450 kilometrů cyklotras a desítky kilometrů tras pro pěší rozmístí Klub českých turistů nejpozději do jara 2018. ČTK to řekli dnes ředitel regionálního pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) Jaroslav Obermajer a vedoucí CHKO Brdy Bohumil Fišer.

"Postup pyrotechnické očisty probíhá po segmentech. Snažíme se, aby byla v každém vyčištěná alespoň cesta, po níž by lidé chodili," řekl Obermajer. AOPK, která bude novou CHKO Brdy spravovat, vytiskne funkční mapu až poté, co bude očista hotová aspoň u cest. "Myslíme, že to bude dříve než koncem roku 2017. Do té doby budeme pravidelně aktualizovat mapu na našich webových stránkách, která by ukazovala, kde lidé mohou chodit," řekl. AOPK by chtěla, aby vždy mohli projít odněkud někam. Podle Fišera je centrální část pod pyrotechnickou zátěží a turisté budou moci od ledna jen na okraje a do jižní, už zpřístupněné části.

"KČT začne značit od jara 2016 ihned poté, jak to počasí dovolí," řekl Obermajer. Základní trasy by mohly být označené do tří měsíců. Bude ale záležet na tom, kolik si KČT zajistí peněz a co mu dovolí pyrotechnici. "Čištění území postupuje podle plánu. Nejpozději do konce roku 2017 by mělo být vyčištěné. Půjde to rychle, armáda nemá zájem to blokovat. Pokud nenapadne sníh, tak se to může i urychlit," uvedl Karel Urban z újezdního úřadu vojenského újezdu z Jinců.

Nepřístupné bude trvale posádkové cvičiště v trojúhelníku Jince - Zaječov - Obecnice na ploše kolem 50 kilometrů čtverečních. Rozloha celé CHKO je 345 kilometrů čtverečních, z toho 260 km2 je rušený vojenský újezd. Podle Fišera dosud nebylo vyčištěno od munice asi 100 km2.

Ze všech 27 okolích obcí, z toho z deseti v Plzeňském kraji, se turisté dostanou na centrální okruh v CHKO. Ten bude dále rozčleněn cestami tak, aby mohli z obcí absolvovat menší okruhy.

Na okraji CHKO budou nejméně dvě velká záchytná parkoviště, která se nyní připravují. "My jako agentura (AOPK) ten vznik podporujeme, protože území CHKO nebude přístupné pro vjezd vozidel," uvedl Fišer. Zvažuje se vyudování parkoviště v Obecnici z příbramské části a ve Strašicích z plzeňské části a v Chyníně v jihozápadní části Brd.

Starosta Strašic Jiří Hahner se neobává toho, že by turisté v lednu Brdy zavalili. Podle něj vznik CHKO pomůže zamezit tomu, že oblastí projede třeba 30 motorkářů, jak se děje nyní.

Hlavní návštěvnické centrum CHKO s expozicemi bude v budovách kolem zámečku Tři trubky u Strašic. S podporou peněz EU má vzniknout do roku 2020. Další návštěvnická centra budou v regionálních muzeích v Rožmitálu, Strašicích, Příbrami a Hořovicích.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: ČTK
autor: Václav Prokš kš








Další články

Tipy na víkend: Zahájení sezóny pro turisty i milovníky motorových vozidel! Tipy na víkend: Zahájení sezóny pro turisty i milovníky motorových vozidel! Tento víkend, konkrétně v sobotu 11. dubna, bude v Příbrami oficiálně zahájena … KULTURA Na silnici nad Věšínem skončilo auto na střeše Na silnici nad Věšínem skončilo auto na střeše V pátek 10. dubna dopoledne vyjížděli záchranáři k nahlášené nehodě v katastru obce … FOTOGALERIE Voda, běh a první odpovědi sezony: Příbram hostí už v sobotu napínavý aquatlon Voda, běh a první odpovědi sezony: Příbram hostí už v sobotu napínavý aquatlon Triatlonová sezona se rozjíždí a hned zkraje nabídne pořádně zajímavou podívanou. V … SPORT Policejní pyrotechnik odpálil nalezenou munici na místě Policejní pyrotechnik odpálil nalezenou munici na místě Ve čtvrtek 9. dubna po 9. hodině ráno byl ohlášen nález munice v katastru obce … NEPŘEHLÉDNĚTE V Prokopské ulici přibydou vodicí linie. Město napravuje nedostatek z rekonstrukce V Prokopské ulici přibydou vodicí linie. Město napravuje nedostatek z rekonstrukce V Prokopské ulici na Březových Horách se chystají další úpravy. Město zde nechá … AKTUÁLNĚ Baník venku vyhrál 6:3, doma vedl 2:1. Přesto končí. Rozhodla jediná špatná třetina Baník venku vyhrál 6:3, doma vedl 2:1. Přesto končí. Rozhodla jediná špatná třetina Hokejisté HC Baník Příbram vstoupili do rozhodujícího utkání přesně tak, jak … SPORT Benzin i nafta jsou stále nejlevnější u Silmetu i na čerpacích stanicích Prim Benzin i nafta jsou stále nejlevnější u Silmetu i na čerpacích stanicích Prim Za benzin Natural 95 zaplatíte do čtvrtka v Příbrami v rozmezí od 40,90 Kč do 43,90 Kč … AKTUÁLNĚ Středočeské Velikonoce: policie kontrolovala přes 7 tisíc řidičů, našli se i pod vlivem alkoholu a drog Středočeské Velikonoce: policie kontrolovala přes 7 tisíc řidičů, našli se i pod vlivem alkoholu a drog Během letošních velikonočních svátků a prodlouženého víkendu prováděli policisté ve … DOPRAVA Páteční šok: Déšť se místy změní ve sněžení Páteční šok: Déšť se místy změní ve sněžení Páteční dopoledne přinese nečekaný obrat. Zatímco den začne pod zataženou až oblačnou … AKTUÁLNĚ
V křižovatce na výjezdu z Příbrami se srazily osobáky, záchranáři tam jeli kvůli dítěti V křižovatce na výjezdu z Příbrami se srazily osobáky, záchranáři tam jeli kvůli dítěti Dopravní nehoda se stala ve čtvrtek 9. dubna před 10. hodinou na silnici v křižovatce … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz