9. 4. svátek má Dušan




Ocet, ředkev, maliny. Babské rady, jak se vypotit a přestat kašlat

4. února 2020   (17:56)
Ocet, ředkev, maliny. Babské rady, jak se vypotit a přestat kašlat

V dobách našich babiček nebyly volně dostupné léky, jaké jsou dnes. Lidé proto spoléhali na přírodu



Jen málokdo přečká zimu bez jediného nachlazení. Ten, kdo virům neodolal a komu již dělá společnost kašel, rýma a zvýšená teplota, se dnes obyčejně vydá rovnou do lékárny. V dobách našich babiček však nebyly volně dostupné léky, jako jsou dnes. Lidé se proto museli spolehnout na přírodu. A zjistili, že přírodní medicína je velmi účinná.

Slaná koupel
Při prvním škrábání v krku si naši předkové vždy nasypali do vany dvě hrsti hořké soli (síranu hořečnatého) a koupali se tak dlouho, dokud jim to bylo příjemné. Věřili totiž, že jim slaná koupel pomůže odvrátit nachlazení.

Octové punčochy
O zázračných účincích octa naši prarodiče ani přinejmenším nepochybovali. Někteří se omývali octem celí, jiní si na noc navlékali octové punčochy. Vlněné podkolenky vložili do studené octové vody (6 lžic octa na půl litru vody), vyždímali a navlékli. Přes ně natáhli suché ponožky a ulehli do postele. Sundali je obyčejně až ráno.

Čerstvý česnek
Za nejlepší zbraň proti nachlazení lidé odpradávna považují česnek. Dodnes se běžně v lidovém léčitelství užívá coby antibiotikum a antiseptikum, pomáhá hlavně při bolestech v krku. Dříve se v době viróz běžně chroupaly stroužky čerstvého česneku. Ti slabší povahy si ho míchali do šálku horkého slepičího vývaru.

Sirup z černé ředkve
Z černé ředkve si naše babičky připravovaly velmi účinný sirup proti kašli. Ředkev nejdříve vydlabaly, vnitřek naplnily dvěma až třemi lžičkami medu a dole udělaly pletací jehlicí dírku. Pak ji postavily na sklenici blízko topení. Každou jednu až dvě hodiny užívaly lžíci vyteklého sirupu.

Dětem maliny
Účinný lék nemusí být však vždy pouze hořký, může mít i sladkou chuť. Příkladem toho jsou maliny. Po mnoho generací se při horečce podávala malinová šťáva. Lidé si ji v dřívějších dobách na počátku léta vždy na zimu zavařili.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Miloslava Ritschlová








Další články

Benzin i nafta jsou stále nejlevnější u Silmetu i na čerpacích stanicích Prim Benzin i nafta jsou stále nejlevnější u Silmetu i na čerpacích stanicích Prim Za benzin Natural 95 zaplatíte do čtvrtka v Příbrami v rozmezí od 40,90 Kč do 43,90 Kč … AKTUÁLNĚ Středočeské Velikonoce: policie kontrolovala přes 7 tisíc řidičů, našli se i pod vlivem alkoholu a drog Středočeské Velikonoce: policie kontrolovala přes 7 tisíc řidičů, našli se i pod vlivem alkoholu a drog Během letošních velikonočních svátků a prodlouženého víkendu prováděli policisté ve … DOPRAVA Páteční šok: Déšť se místy změní ve sněžení Páteční šok: Déšť se místy změní ve sněžení Páteční dopoledne přinese nečekaný obrat. Zatímco den začne pod zataženou až oblačnou … AKTUÁLNĚ V křižovatce na výjezdu z Příbrami se srazily osobáky, záchranáři tam jeli kvůli dítěti V křižovatce na výjezdu z Příbrami se srazily osobáky, záchranáři tam jeli kvůli dítěti Dopravní nehoda se stala ve čtvrtek 9. dubna před 10. hodinou na silnici v křižovatce … AKTUÁLNĚ Do Příbrami dorazila móda z jihu Evropy. Otevřel se nový butik ALTA Do Příbrami dorazila móda z jihu Evropy. Otevřel se nový butik ALTA Jaro letos v Příbrami nepřineslo jen teplejší počasí, ale i nový módní vítr. Na konci … PR Příbram ovládne v sobotu 11. ročník České Route 66 Příbram ovládne v sobotu 11. ročník České Route 66 Návštěvníci této oblíbené události uvidí na čtyři stovky vystavených plechovek a … NEPŘEHLÉDNĚTE Večer na sídlišti v Příbrami? Zapomeňte na volné místo Večer na sídlišti v Příbrami? Zapomeňte na volné místo Nedostatek parkovacích míst v Příbram je problém, který jako místní obyvatel vnímám … NÁZOR Kocouři vydřeli pětisetovou bitvu. Příbram porazila Odolenu Vodu 3:2 Kocouři vydřeli pětisetovou bitvu. Příbram porazila Odolenu Vodu 3:2 Volejbalisté VK Trox Příbram mají za sebou mimořádně dramatické utkání. V domácím … SPORT TripperGo! dobývá Svatou Horu – dobrodružství pro celou rodinu TripperGo! dobývá Svatou Horu – dobrodružství pro celou rodinu V neděli 12. dubna ožije příbramská Svatá Hora netradičním dobrodružstvím. Dorazí sem … AKTUÁLNĚ
Zámek Březnice v pořadu Skryté skvosty. Česká televize odvysílá díl už 9. dubna Zámek Březnice v pořadu Skryté skvosty. Česká televize odvysílá díl už 9. dubna Zámek Březnice se objeví v dalším dílu dokumentárního cyklu Skryté skvosty, který … HISTORIE
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz