3. 2. svátek má Blažej




Obyvatelé zřejmě získají další možnost, jak se zapojit do obrany Česka

21. dubna 2023   (10:28)
Obyvatelé zřejmě získají další možnost, jak se zapojit do obrany Česka
foto: Ministerstvo obrany ČR

V současnosti se lidé mohou stát vojáky z povolání, vstoupit do aktivní zálohy nebo se dobrovolně zúčastnit vojenského cvičení. Předloha k těmto možnostem zapojení do obrany státu přidává dobrovolné předurčení pro doplnění ozbrojených sil.


Obyvatelé zřejmě získají další možnost, jak se zapojit do obrany Česka. Takzvané dobrovolné předurčení zavede vládní novela branné legislativy, kterou dnes schválila Sněmovna hlasy poslanců koalice a opozičního hnutí ANO. Opoziční hnutí SPD neprosadilo její zamítnutí. Předloha upravuje také třeba odměňování vojáků v aktivní záloze a umožní ministerstvu obrany využívat údaje z informačních systémů veřejné správy k obrannému plánování i mimo stav ohrožení státu nebo válečný stav. Novelu nyní dostane k posouzení Senát.

V současnosti se lidé mohou stát vojáky z povolání, vstoupit do aktivní zálohy nebo se dobrovolně zúčastnit vojenského cvičení. Předloha k těmto možnostem zapojení do obrany státu přidává dobrovolné předurčení pro doplnění ozbrojených sil. Člověk, který by o ně požádal, by musel bezprostředně podstoupit jen zdravotní prohlídku. Pokud by se ale zhoršila bezpečnostní situace, musel by projít výcvikem. Povinnost by stanovil vládním opatřením kabinet, Sněmovna by je mohla zrušit.
Státu umožní novela vyplacení ročního náborového příspěvku novým vojákům v aktivní záloze a zavádí pro ně také stabilizační příspěvek. Skupina poslanců ANO prosadila zvýšení náborového příspěvku z 24.000 korun na 30.000 korun. Nynější běžnou roční odměnu 18.000 korun vládní předloha nemění, bude ale podmíněna delší, aspoň dvoutýdenní činnou službou. V současnosti postačí aspoň týdenní vojenské cvičení za rok. Voják v aktivní záloze bude moci nově získat navíc odměny podle výsledku služebního hodnocení. Sněmovna je zvýšila podle návrhu ANO na 6000 korun za velmi dobré a na 9000 korun za výtečné hodnocení. Kabinet navrhoval 3000 korun a 6000 korun. Ostatním vojákům v záloze, kteří se zúčastnili vojenského cvičení dobrovolně nebo na základě vládního opatření, bude podle vládní novely náležet odměna 15.000 korun.
Novela vznikla podle ministryně obrany Jany Černochové jako první legislativní rekace na ruskou vojenskou invazi na Ukrajinu. Její předchůdce Lubomír Metnar z opozičního klubu ANO doporučil navzdory prvotním výhradám podporu předlohy. Ocenil například zlepšení motivačních podmínek pro vojáky v záloze. Navrhované změny by měly zefektivnit přípravu Česka k obraně v době míru, uvedl. Naopak podle Radka Kotena (SPD) se branná legislativa mění pro zapojení obyvatel do válečného konfliktu.

Sněmovna v novele podle doporučení branného výboru zachovala současné vymezení operačního nasazení ozbrojených sil. Vláda chtěla rozšíření definice zejména ve vztahu k zahraničním misím. Poslanci také upravili ustanovení o ochranných pásmech u vojenských objektů včetně případných náhrad škod vlastníkům pozemků.
Předloha dále zakotví zákonnou úpravu vojenských vlaků s cílem zajistit jim přednostní průjezd po železnici. Umožní používat vojenské zbraně a další prostředky, například rušičky signálu, vrhače sítí a lasery, k zamezení letu dronů nad vymezenými oblastmi. Vojenské úřady budou nově moci každého občana informovat o vzniku branné povinnosti, které podléhají všichni od 18 do 60 let. Na úřadu vlády novela uzákoní pozici poradce pro národní bezpečnost, kterým je nyní Tomáš Pojar, a to i jako tajemníka Bezpečnostní rady státu.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka








Související


Další články

Policie zveřejnila čerstvá data. Kriminalita mění tvář, Příbram zůstává mezi nejzatíženějšími Policie zveřejnila čerstvá data. Kriminalita mění tvář, Příbram zůstává mezi nejzatíženějšími Celková kriminalita ve Středočeském kraji v roce 2025 opět mírně poklesla. Policie … Rok partnerství: stát uznal páry, ale ne jejich děti Rok partnerství: stát uznal páry, ale ne jejich děti Stejnopohlavní páry mají po roce partnerství víc práv i větší právní jistotu. Jedna … Nepřehlédněte Cestovatelská vlna se vrací už ve středu: Dobříš opět míří do světa s cyklem Naši našim Cestovatelská vlna se vrací už ve středu: Dobříš opět míří do světa s cyklem Naši našim V únoru odstartoval již čtvrtý ročník oblíbeného cyklu cestopisných besed Naši našim. … Michal z nemocniční recepce: V této pozici jsem se našel, kamarádi se se mnou teď ze srandy fotí Michal z nemocniční recepce: V této pozici jsem se našel, kamarádi se se mnou teď ze srandy fotí Michal z nemocniční recepce se stal během pár dní velmi známým, a to díky příspěvku na … ROZHOVOR František Nedvěd míří do Rožmitálu. Večer plný písní, emocí a nové energie František Nedvěd míří do Rožmitálu. Večer plný písní, emocí a nové energie Hudba, která pohladí po duši, známé melodie i čerstvé novinky. Už v sobotu 7. února od … Leoš Mareš opět rozdával dobro – pomohl moderátorce s vážnou nemocí Leoš Mareš opět rozdával dobro – pomohl moderátorce s vážnou nemocí Moderátor Leoš Mareš i letos nezklamal a pokračuje ve své tradiční dobročinné … Papež Lev XIV. jmenoval Stanislava Přibyla novým pražským arcibiskupem. Přibyl působil na Svaté Hoře Papež Lev XIV. jmenoval Stanislava Přibyla novým pražským arcibiskupem. Přibyl působil na Svaté Hoře Papež Lev XIV. 2. února jmenoval novým pražským arcibiskupem Mons. Stanislava Přibyla. … Problém s kojeneckými výživami. Obsahují nebezpečný toxin! Problém s kojeneckými výživami. Obsahují nebezpečný toxin! Státní hygienická služba upozorňuje rodiče na závažné zdravotní riziko spojené s … Pyrotechnika u zooparku Jeleni Homole: policie uznala pochybení, areál řeší následky Pyrotechnika u zooparku Jeleni Homole: policie uznala pochybení, areál řeší následky Krajské ředitelství policie Středočeského kraje prověřilo postup hlídky, která 1. … FOTOGALERIE
Nový šéf středočeské policie pracoval v Příbrami přes sedmnáct let Nový šéf středočeské policie pracoval v Příbrami přes sedmnáct let Krajské ředitelství policie Středočeského kraje vede od 1. února plukovník Ondřej …
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz