29. 6. svátek má Petr a Pavel

Obraťte své pohledy a objektivy k noční obloze. Rozzáří ji Perseidy.

12. srpna 2018   (14:30)
Obraťte své pohledy a objektivy k noční obloze. Rozzáří ji Perseidy.
foto: Petr Horálek - astro.cz, wikipedia.org.

Letošní maximum meteorického roje Perseid nastane dnes v noci.


Název meteorického roje Perseid je odvozen od místa v souhvězdí, z něhož meteory vlivem perspektivy zdánlivě vylétají. Meteoroidy roje Perseid vstupují do atmosféry rychlostí 59 km/s a začínají zářit ve výšce okolo 120 km nad zemí. Pohasínají o desítky kilometrů níže, v případě větších Perseid i méně než 80 km nad zemským povrchem. Vlétají přitom do atmosféry z jednoho směru.

První meteory z Perseid jsou zpravidla pozorovány již 17. července, poslední pak 24. srpna. Nejvíce jich však padá okolo maxima, které letos nastane dnes v noci. Lidově jsou nazývány „Slzy svatého Vavřince“ podle světce, který má svátek 10. srpna (toho dne byl roku 258 umučen).

Původem Perseid je prach z periodické komety 109P Swift-Tuttle, objevené dvěma americkými astronomy v roce 1862. Prachové částice zvané meteoroidy se střetávají se Zemí a v atmosféře zazáří jako meteory. Protože tyto částice mají rozměry zpravidla menší než zrnka písku a jsou složeny z křehkého kometárního materiálu, při průletu zemskou atmosférou se zcela vypaří.
Název meteorického roje Perseid je odvozen od …
foto: Petr Horálek - astro.cz, wikipedia.org.

Meteoroidy létají náhodně po celé obloze a jsou dost výrazné na spatření pouhýma očima. Nejvíce jich bude vidět na obloze nerušené světelným znečištěním z měst a obcí. Při menším umělém jasu noční oblohy totiž vyniknou i ty slabší.

Kromě Perseid budou na obloze zářit i další objekty, hodné vašeho pohledu. Za soumraku nad jihozápadem najdeme planetu Jupiter. Po 22. hodině už vynikne stříbřitý pás Mléčné dráhy. Potáhne se přes celou oblohu a ve směru k jejímu centru nad jihem najdeme Saturn. Celou noc pak zůstává velice výrazný Mars, který byl na konci července letošního roku nejblíž k Zemi za posledních 15 let.

A rada pro fotografy?
„Ideální je mít po ruce fotoaparát s možností dlouhé expozice a širokoúhlým objektivem, nejlépe zrcadlovku. Fotoaparát nejprve ustavíte na stativ a zkontrolujete, zda se vám netřese například při větším větru. Následně nastavíte vyšší citlivost, zaostříte objektiv na nekonečno, nastavíte nejdelší možnou expozici a zamíříte do libovolné části oblohy. Nejlépe okolo půlnoci k jihozápadu, kde se nachází fotogenický pás Mléčné dráhy. Poté už jen zmáčknete spoušť. Pokud možno v režimu samospouště či přes dálkové ovládání, aby se ani při tomto kroku fotoaparát neroztřásl. Proces opakujte, dokud do záběru nevletí kýžený meteor, " radí Petr Horálek, fotograf a popularizátor astronomie.
Meteoroidy létají náhodně po celé obloze a …
foto: Petr Horálek - astro.cz, wikipedia.org.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: Info: Petr Horálek - astro.cz
wikipedia.org.
autor: mip








Další články

Černé pondělí na Příbramsku: U Hluboše narazila dodávka do pařezu, na místo letěl opět i vrtulník Černé pondělí na Příbramsku: U Hluboše narazila dodávka do pařezu, na místo letěl opět i vrtulník Černé pondělí pro řidiče na Příbramsku pokračuje dalším zásahem záchranných složek. Na … AKTUALIZOVÁNO Po čelním střetu s osobním autem skončil autobus u Jinec v příkopu, na místo letěl i vrtulník Po čelním střetu s osobním autem skončil autobus u Jinec v příkopu, na místo letěl i vrtulník K vážně vypadající dopravní nehodě došlo v pondělí odpoledne na silnici 118 u obce … AKTUALIZOVÁNO Sdílené dětství: Když rodiče zveřejňují život svých dětí dřív, než se naučí mluvit Sdílené dětství: Když rodiče zveřejňují život svých dětí dřív, než se naučí mluvit Fotka z ultrazvuku, první krůčky, koupání ve vaně nebo záchvat vzteku v obchodě. To … NÁZOR Ve Středočeském kraji je na školách po 2. kole přijímaček asi 1200 volných míst Ve Středočeském kraji je na školách po 2. kole přijímaček asi 1200 volných míst Ve Středočeském kraji je na středních školách po druhém kole přijímaček asi 1200 … AKTUÁLNĚ Česko má po víkendu nový teplotní rekord 41,9 stupně, ale lidé kolabovali, pět utonulo Česko má po víkendu nový teplotní rekord 41,9 stupně, ale lidé kolabovali, pět utonulo Českou republiku o víkendu zasáhly tropické teploty, po oba dny bylo překonáno … AKTUÁLNĚ V úterý startuje 17. ročník Summer X Fest Tour. První zastávkou je Příbram a vstup je zdarma V úterý startuje 17. ročník Summer X Fest Tour. První zastávkou je Příbram a vstup je zdarma Příbram se stane první zastávkou letošního ročníku oblíbené festivalové tour Summer X … OBRAZEM: JelenFest ovládl Příbram: Rodinná atmosféra, autogramiády i velká večerní show OBRAZEM: JelenFest ovládl Příbram: Rodinná atmosféra, autogramiády i velká večerní show Příbram zažila v sobotu 27. června nezapomenutelný den plný rodinné zábavy a skvělé … FOTOGALERIE Červen v Příbrami jako z jiného světa. Stoletá voda, tropy a škody za miliony Červen v Příbrami jako z jiného světa. Stoletá voda, tropy a škody za miliony Červen v Příbrami letos připomíná horskou dráhu. Zatímco minulý víkend město bojovalo … VIDEO Meteorologové vyhlásili smogovou situaci pro Prahu a Středočeský kraj. Omezte fyzickou námahu Meteorologové vyhlásili smogovou situaci pro Prahu a Středočeský kraj. Omezte fyzickou námahu Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v neděli vyhlásil v Praze a Středočeském kraji … AKTUÁLNĚ
Injekce, které dobyly Hollywood, mohou pomoci českým dětem. Pojišťovny řeší úhrady Injekce, které dobyly Hollywood, mohou pomoci českým dětem. Pojišťovny řeší úhrady Každé páté české dítě má obezitu. Teď se poprvé otevírá možnost, že moderní léky na … ZDRAVOTNICTVÍ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz