9. 7. svátek má Drahoslava




Obřadní síň v Ernestinu září novotou. Příbram dokončila kompletní rekonstrukci a chystá první obřady

25. května 2026   (07:12)
Obřadní síň v Ernestinu září novotou. Příbram dokončila kompletní rekonstrukci a chystá první obřady
foto: MěÚ Příbram

Historická budova Zámeček-Ernestinum má za sebou další výraznou proměnu. Obřadní síň, která patří k nejvyužívanějším ceremoniálním prostorům ve městě, prošla během posledních měsíců kompletní rekonstrukcí. Od června se sem vrátí i svatební obřady.


Rekonstrukce vycházela z návrhu architektonického studia Karnet architekti.
„Výsledek stojí za to. Těším se na svatby a další obřady, které budou v tomto moderním prostoru probíhat,“ říká starosta Jan Konvalinka (ANO).

Nový interiér od podlahy po strop
Práce začaly na konci ledna a šlo o kompletní obnovu prostoru. V obřadní síni je nyní:
  • nové osvětlení a elektroinstalace,
  • podsvětlená stěna,
  • moderní ozvučení,
  • nové pultíky pro oddávající a ceremoniáře,
  • nové koberce, závěsy i židle,
  • nové panely se státním a městským znakem.
Celková investice činila 3 350 000 Kč vč. DPH.

Ernestinum: příběh sahající až k Arnoštovi z Pardubic
Zámeček-Ernestinum nese své jméno po Arnoštovi z Pardubic, prvním pražském arcibiskupovi, který ve 14. století nechal v Příbrami vybudovat správní dvůr. Právě latinská podoba jeho jména — Ernestus — dala vzniknout názvu, který se používá dodnes.
Budova během staletí měnila podobu i účel, ale vždy zůstala důležitým místem městské správy a společenského života. Dnešní obřadní síň tak stojí na místě, kde se historie Příbrami psala už před více než šesti sty lety.

Svatby se vrací v červnu
Od června se v obřadní síni opět uskuteční první svatební obřady. Město zároveň připomíná pravidla:
  • pátek 9:00–14:00 – obřady zdarma,
  • jiné dny – správní poplatek 3 000 Kč,
  • pro malé obřady je možné využít i prostory radnice, vždy v úterý 13:00–15:00.

První akce už příští týden
Ještě před svatbami se v novém prostoru uskuteční:
  • slavnostní předávání cen za účast ve výzvě 10 000 kroků,
  • následně Vítání občánků.
Obřadní síň tak začne znovu žít — a to v podobě, která odpovídá významu místa i očekávání návštěvníků.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: MěÚ Příbram
autor: Ludmila Zelenková








Další články

Kdo povede Příbram po volbách? Kandidátky se začínají odkrývat! Kdo povede Příbram po volbách? Kandidátky se začínají odkrývat! Termín letošních komunálních a senátních voleb je pevně stanoven. Volit se bude 9. a … POLITIKA Tohle si nenechte ujít! Skanzen na jeden den připomene zapomenutá řemesla Tohle si nenechte ujít! Skanzen na jeden den připomene zapomenutá řemesla Skanzen Vysoký Chlumec se v sobotu 18. července promění v místo, kde se zastaví čas. … ZAJÍMAVOSTI Vodní záchranáři už mají přes 420 zásahů. Při hledání utonulých jim pomáhá podvodní dron Vodní záchranáři už mají přes 420 zásahů. Při hledání utonulých jim pomáhá podvodní dron Vodní záchranáři za letošní léto evidují přes 420 zásahů, což je téměř 50 procent celé … AKTUÁLNĚ Zatímco v Příbrami porodů ubývá, Kolín hlásí meziročně nárůst o pětinu Zatímco v Příbrami porodů ubývá, Kolín hlásí meziročně nárůst o pětinu Navzdory celkovému poklesu porodnosti v Česku stoupl porodnici Oblastní nemocnice … Jak najít Severku? Trik, který zvládne i dítě – a funguje vždy Jak najít Severku? Trik, který zvládne i dítě – a funguje vždy Na noční obloze září tisíce hvězd, ale jen jedna z nich stojí tak pevně, že se stala … ZAJÍMAVOSTI Policie hledá další možné oběti. Kriminalisté vyzývají poškozené, aby se přihlásili Policie hledá další možné oběti. Kriminalisté vyzývají poškozené, aby se přihlásili Středočeští kriminalisté se obracejí na veřejnost s výzvou v souvislosti s případem … AKTUÁLNĚ Ve středních Čechách začaly žně, farmáři sklidili 26 pct ploch s ozimým ječmenem Ve středních Čechách začaly žně, farmáři sklidili 26 pct ploch s ozimým ječmenem Ve středních Čechách začaly žně, zemědělci dosud sklidili přes 26 procent ploch s … DOPRAVA Začaly nám žně: že to nebude poprvé, se vědělo. Ale tohle asi nikdo nečekal... Začaly nám žně: že to nebude poprvé, se vědělo. Ale tohle asi nikdo nečekal... Letošní žně na Příbramsku odstartovaly teprve před pár dny, ale pro hasiče už začala … AKTUÁLNĚ Česko znovu vysychá, vítr a slunce zvyšují riziko požárů Česko znovu vysychá, vítr a slunce zvyšují riziko požárů Dlouhodobé sucho pokračuje a podle meteorologů se situace v nejbližší době … AKTUÁLNĚ
Mapa odhaluje, kde hrozí největší riziko. Nová Klíšťapka ukáže výskyt nakažených klíšťat i nebezpečí boreliózy Mapa odhaluje, kde hrozí největší riziko. Nová Klíšťapka ukáže výskyt nakažených klíšťat i nebezpečí boreliózy S letními prázdninami tráví lidé více času v přírodě, a právě teď vrcholí i aktivita … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz