8. 4. svátek má Ema




Obec na jižním okraji Brd zachránila starý špejchar. Bude zde muzeum zemědělské techniky

4. listopadu 2019   (06:14)
Obec na jižním okraji Brd zachránila starý špejchar. Bude zde muzeum zemědělské techniky

V přízemí hvožďanského špejcharu, kde se zachovaly původní klenby, bude obřadní síň


Podbrdské vesničky na Hvožďansku odnepaměti lákají především milovníky přírody. Zdejší lesy jsou houbařským rájem, bájný vrch Třemšín oblíbeným cílem pěších turistů. Na své si však přijdou i příznivci kultury a historie. Je zde hned několik památkově chráněných budov. Za vidění stojí hvožďanský kostel Navštívení Panny Marie a sv. Prokopa, kaple ve Vacíkově a Pozdyni, arcibiskupský zámeček v Roželově.

Již brzy otevře své brány i památný hvožďanský špejchar. Zde by mělo příští rok vzniknout muzeum zemědělské techniky. V přízemí, kde jsou zachovalé klenby, bude obřadní síň.

Památný špejchar zakoupila obec v roce 2009. Jeho obnova začala před třemi lety, kdy se podařilo získat dotaci na statické zajištění. Z místních kamenů zkušení kameníci dozdili opěrné pilíře a štítové zdivo bylo staženo ocelovými táhly. Loni dostal špejchar novou střechu za zhruba 3 miliony korun.

Nyní byl objekt předán ke kompletní výměně oken a dveří. Čeká ho oprava vnějších a vnitřních omítek, renovace stropů. Dojde i k výměně podlah a elektroinstalace. Práce budou zahájeny do poloviny listopadu 2019 a ukončeny příští rok v červenci. Obnova této části špejcharu vyjde na zhruba 5,5 milionů korun. Téměř třemi miliony korun projekt podpořil Středočeský kraj.

Počítá se s úpravou nádvoří, zrenovováno bude i prostranství pod špejcharem mezi Zibovým mlýnem a koupalištěm. „Celý prostor, kde se dříve nacházely černé skládky a nepořádek, bude revitalizován a vznikne zde přírodní park. Vzrostlé stromy, které dnes rostou na pozemcích, zůstanou zachovány. Pouze budou odborně prořezány a ošetřeny. Je zde navržena i nová výsadba stromů, dřevin a květinových záhonů,“ uvedla Markéta Balková, starostka obce Hvožďany.

„Rádi bychom tu také vybudovali přírodní amfiteátr, který se tu vzhledem k reliéfu terénu úplně nabízí. Pokud půjde vše podle plánu, mělo by být prostranství hotové na přelomu roku 2020/2021,“ dodala starostka.

V současné době obec hledá možnosti financování na obnovu starého a památkově cenného Zibova mlýna. Ráda by ho opravila do původní podoby z přelomu 19. a 20. století. Celý mlýn včetně mlýnice by byl poté zpřístupněn veřejnosti. Mělo by dojít i k obnovení vodního náhonu k mlýnu. Na pozemky pod špejcharem by se vrátila voda a děti by dostaly svůj "herní potok".
Podbrdské vesničky na Hvožďansku odnepaměti …



Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: mir foto obec Hvožďany








Další články

Kocouři vydřeli pětisetovou bitvu. Příbram porazila Odolenu Vodu 3:2 Kocouři vydřeli pětisetovou bitvu. Příbram porazila Odolenu Vodu 3:2 Volejbalisté VK Trox Příbram mají za sebou mimořádně dramatické utkání. V domácím … SPORT TripperGo! dobývá Svatou Horu – dobrodružství pro celou rodinu TripperGo! dobývá Svatou Horu – dobrodružství pro celou rodinu V neděli 12. dubna ožije příbramská Svatá Hora netradičním dobrodružstvím. Dorazí sem … AKTUÁLNĚ Zámek Březnice v pořadu Skryté skvosty. Česká televize odvysílá díl už 9. dubna Zámek Březnice v pořadu Skryté skvosty. Česká televize odvysílá díl už 9. dubna Zámek Březnice se objeví v dalším dílu dokumentárního cyklu Skryté skvosty, který … HISTORIE V sobotu bude Kulturní dům v Příbrami opět hostit jednu z největších českých burz minerálů V sobotu bude Kulturní dům v Příbrami opět hostit jednu z největších českých burz minerálů Burza pro návštěvníky začíná v 8.30 ráno a končí ve 14 hodin. Vystavovat zde bude 90 … KOMERČNÍ SDĚLENÍ Ranní mrazy udeřily: úroda je v ohrožení, pěstitelé mají před sebou kritické dny Ranní mrazy udeřily: úroda je v ohrožení, pěstitelé mají před sebou kritické dny Velikonoční oteplení nás příjemně naladilo na jaro, ale návrat k realitě byl nečekaně … AKTUÁLNĚ Policisté i tento týden budou sledovat rychlostní limity. Kde se s nimi můžete potkat? Policisté i tento týden budou sledovat rychlostní limity. Kde se s nimi můžete potkat? Policisté na Příbramsku v dubnu zesílí dohled nad bezpečností silničního provozu. … DOPRAVA Krutost ukrytá za zdmi tvrze. Pičín zve na přednášku o Kateřině Bechyňové Krutost ukrytá za zdmi tvrze. Pičín zve na přednášku o Kateřině Bechyňové Ve čtvrtek 9. dubna od 17 hodin se v sále restaurace v Pičíně uskuteční beseda s … HISTORIE Páté Bohutínské pstruhobraní se blíží. Rybářský závod nabídne soutěž, ryby i zábavu pro děti Páté Bohutínské pstruhobraní se blíží. Rybářský závod nabídne soutěž, ryby i zábavu pro děti Místní organizace Českého rybářského svazu Bohutín společně s obcí Bohutín připravuje … NEPŘEHLÉDNĚTE V Chrástu hoří skládka, hasiči berou vodu z Březnice V Chrástu hoří skládka, hasiči berou vodu z Březnice V úterý dopoledne se sjelo několik hasičských jednotek do Chrástu u Březnice. Hoří tam … VIDEO
Vážná nehoda motorkáře si vyžádala pomoc letecké záchranné služby Vážná nehoda motorkáře si vyžádala pomoc letecké záchranné služby Nehoda motorkáře v úterý 7. dubna ráno u Hluboše zastavila provoz na silnici II/118. … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz