Obcím, které poničilo tornádo, věnovali lidé miliardu
2. července 2021 (11:10)
foto: HZS Jihomoravského kraje
Peníze na účtech přibývaly nejrychleji bezprostředně po katastrofě a po víkendu.
Na obce postižené minulý čtvrtek tornádem se již ve sbírkách vybrala miliarda korun. Nejvíce peněz je zřejmě na účtu Diecézní charity Brno, kam lidé poslali 247 milionů korun. Sbírkový účet Nadace Via dnes dopoledne překonal hranici 200 milionů. Přes 100 milionů vybrala organizace Člověk v tísni, která na účtě eviduje 136,5 milionu korun. Ke 100 milionům se blíží Český červený kříž. Vyplývá to z údajů na stránkách organizací, které sbírky pořádají, a z vyjádření zástupců těchto organizací pro ČTK.
"Ani v nejfantastičtějším snu by mě nenapadlo, že vybereme čtvrt miliardy. Jsme velmi překvapeni mírou solidarity a tím, kolik se vybralo peněz, a to nejen u nás. I jiné námi pořádané sbírky jsme měli vysoké, například při povodních v roce 1997 a 2002 jsme vybrali kolem 60 milionů, což samozřejmě na tu doby bylo hodně, ale ne tak moc jako nyní. Překvapila mě i rychlost, kdy v podstatě za čtyři dny jsme měli 200 milionů," řekl ředitel charity Oldřich Haičman.
Dodal, že vysoká částka rovněž vyvolává zodpovědnost. První peníze chce charita rozdělit už příští týden. Organizace Člověk v tísni odeslala už ve středu po dohodě se starosty 25 milionů korun na účty jihomoravských obcí, které postihlo tornádo.
Peníze na účtech přibývaly nejrychlejším tempem bezprostředně po katastrofě a po víkendu, kdy se načetly transakce z nepracovních dnů. Už na začátku týdne bylo na sbírkových účtech dohromady okolo 850 milionů. Od té doby peníze přibývají pomaleji. Vybraná suma, byť po menších částkách, roste stabilně například na portálu donio.cz, jehož prostřednictvím lidé přispívají konkrétním rodinám.
Lidé již v minulosti hojně přispívali při přírodních katastrofách. Ve sbírkách pro oblasti postižené záplavami v roce 1997, jež postihly především území Moravy, se vybralo téměř 800 milionů korun. Vlnu solidarity vyvolaly i záplavy, které poničily Česko v srpnu 2002. Jen na sbírkovém účtu společnosti Člověk v tísni se po povodních sešlo víc než čtvrt miliardy korun. Po záplavách v červnu 2009 podle humanitárních organizací Člověk v tísni, sdružení ADRA a Charita ČR přispěli lidé ve sbírkách více než 70 miliony korun.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Ředitelka ZŠ Školní Ing. Klára Karlíková: Chceme být dobrou školou pro život
Jak vypadá škola, která má přes 800 žáků, moderní areál, výuku angličtiny od první …
ROZHOVOR
Ranní budíček v příkopě: Řidič na Příbramsku zaspal zatáčku i s pořádnou opicí
Sobotní ráno začalo pro jednoho z řidičů na Příbramsku tvrdým přistáním v příkopu. …
Jaké dokumenty potřebujete při prodeji nemovitosti?
Pro prodej nemovitosti nestačí jen nafotit dům nebo byt a zveřejnit inzerát. Ve …
PR
Podnikatelé, pozor! Město spustilo kontroly odpadů. Kdo nemá smlouvu nebo doklady, může mít problém
Město Příbram od dubna výrazně přitvrdilo v kontrole toho, jak podnikatelé nakládají …
POLITIKA
Než se zeptáte doktora, ptáte se AI? Experti vydali příručku, jak nenaletět umělé inteligenci při řešení zdraví
Bolest hlavy, vyrážka nebo výsledky krevních testů? Stále více lidí dnes místo …
ZDRAVOTNICTVÍ
Kolvínská džungle: kraj hlohů, trnek, planých hrušek a pěnic
Jsou místa v Brdech, která člověka okouzlí třeba tajemnou krásou bučin nebo …
POZNÁVÁME BRDY
U Příbrami v plamenech: Z hořícího vlaku Regionova evakuovali třicet lidí, strojvedoucí utrpěl šok
Mezi Příbramí a Březnicí dnes večer hořel vlak Regionova. Hasiči z vozu evakuovali …
AKTUALIZOVÁNO
Příbram vymírá, nebo se konečně mění? Mladí lidé mají jasno
Příbram byla pro mnoho lidí dlouhá léta samozřejmým místem k životu. Dnes se ale čím …
NÁZOR
LDM Group připravuje devět projektů. Do Příbrami může přinést až 400 nových bytů
LDM Group představuje dlouhodobou vizi rozvoje Příbrami. Pod vedením zakladatele a CEO …
ROZHOVOR
„Není divadlo jako divadlo,“ říká ředitel příbramského divadla Petr Bednář
Divadlo A. Dvořáka v Příbrami patří k institucím, které mají v regionu výjimečné …
ROZHOVOR




