Obchody se připravují na propuknutí koronaviru, lidé skupují potraviny
Koronavirus
13. března 2020 (19:09)
foto: pribram.cz
Ačkoliv několikrát premiér Andrej Babiš ujišťoval, že nedostatek potravin nehrozí, lidé berou supermarkety útokem.
Vláda kvůli koronaviru vyhlásila na 30 dní nouzový stav, během kterého bude mimo jiné omezen provoz restaurací. Babiš v médiích opakovaně žádal občany, aby ani za této situace nenakupovali potraviny do zásoby. "Zásoby potravin fakt nedojdou. Není opravdu důvod dnes obsadit a vykoupit supermarkety," uvedl na twitteru.
Obchodníci několikrát avizovali, že zásoby potravin jsou stabilně doplňovány, a že momentálně nemůže dojít k plošnému výprodeji. "Všechny naše prodejny jsou dostatečně zásobeny, nezaznamenáváme žádné výkyvy. Nynější zvýšenou poptávku zákazníků po čerstvých produktech jsme schopni bez problémů pokrýt," řekla například mluvčí řetězce Kaufland Renata Maierl. Podle mluvčího obchodů Albert Jiřího Marečka je aktuální zájem zákazníků o potraviny srovnatelný s nákupy před prodlouženým víkendem nebo před Vánoci.
foto: pribram.cz
Po vyhlášení nouzového stavu však vzali lidé obchodní domy útokem. Skupují především těstoviny, rýži, trvanlivé konzervy nebo třeba mouky a balené vody. Před hypermarketem Albert v Příbrami se během včerejšího odpoledne tvořily fronty na nákupní vozíky. Před pokladnami tak stálo v řadě několik desítek zákazníků, kteří za nákupy do zásoby utráceli tisícikorunové částky.
foto: pribram.cz
Na možný příchod koronaviru se začali připravovat vietnamští prodejci. Mezi obchodními zónami a prodejními pulty tak někteří postupně instalují zástěny z plexiskel. „Snažíme se ochránit před nákazou, snad i toto opatření pomůže,“ sdělil lámavou češtinou jeden z prodejců.
foto: pribram.cz
V souvislosti s šířením nákazy nabízí obdobnou pomoc i samotné samosprávy. Například radnice pražských městských částí nabízí seniorům pomoc nejen s nákupy, ale i s vyzvedáváním léků nebo venčením psů. Pomoc při zajištění potravin bude pomáhat osamělým seniorům organizace ADRA. K této pomoci chtějí využít především současné dobrovolníky, kteří z důvodu uzavřených nemocnic a domovů pro seniory nemají nyní možnost docházet za klienty k jejich lůžkům. Centra, která dostatek dobrovolníků nemají, hledají nové. Pomoci mohou lidé i na Příbramsku.
foto: pribram.cz
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz_Jakub Pečenka
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Vánoční jmelí: od keltských pověr až k polibkům pod větvičkou
Jmelí je rostlina, která od pradávna budila úžas. Zůstává zelené i v zimě, roste mezi …
Vánoce
Vánoční bowling plný radosti: rybářský kroužek z Rožmitálu uzavřel rok ve velkém stylu
Vánoční atmosféra a konec roku pohltil i rybářský kroužek Českého rybářského svazu, …
Na sváteční stůl patří i houbový kuba z vánoční houby
Vánoční svátky nejsou jen o cukroví a smaženém kaprovi. K místním tradicím patří také …
Vánoce
Nová kavárna v Drakovně doplní úpravy Jiráskových sadů
V budově Drakovny (dům čp. 117), v prostorách, které mají obyvatelé nejen Příbrami …
Nepřehlédněte
Na Štěpána rodina i tradice. Druhý svátek vánoční připomíná prvního mučedníka i koledy
Druhý svátek vánoční 26. prosince připomíná svatého Štěpána, prvního křesťanského …
Vánoce
Herectví je pro mě úlet a únik z reality, říká Taťjana Medvecká
Dvojnásobná držitelka Ceny Thálie, držitelka Českého lva, Ceny Františka Filipovského …
ROZHOVOR
Předvánoční návštěva v Domově seniorů v Rožmitále
Ke konci roku již tradičně navštívili radní Centrum Rožmitál pod Třemšínem - Domov …
Lidl testuje pojízdný obchod. V Maďarsku objíždí vesnice, v Česku zatím ne
Lidl Maďarsko spustil v říjnu pilotní projekt mobilního obchodu. Upravený autobus s …
Zajímavosti
Odkud se vzal vánoční stromeček? Příběh jednoho symbolu
Vánoční stromeček je dnes jedním z nejvýraznějších symbolů Vánoc. Rozsvítí domovy, …
Vánoce
Hasiči měli na Štědrý den napilno. Požárů bylo nejvíc za posledních pět let
Štědrý den letos rozhodně neproběhl v poklidné atmosféře, jak by si mnozí přáli. …
FOTO




