19. 5. svátek má Ivo

Obce nevědí co s kočkami. Těmi čtyřnohými

ROZHOVOR
12. ledna 2019   (09:18)
Obce nevědí co s kočkami. Těmi čtyřnohými

Musí se obce postarat o opuštěná zvířata? Co dělat, když najdete na ulici kočku? I na to se ptáme za vás Mgr. Jarmily Potůčkové. Problematiku v Příbrami zná a aktivně ji pomáhá řešit.


Jaká je situace v Příbrami, jsou nějaké statistiky a údaje o počtu toulavých koček ve městě?
O bezprizorní kočky v Příbrami se stará Spolek pro kočku. Vznikl v roce 2011 a každý rok se bohužel zvyšuje počet koček, který „projde“ rukama spolku (v roce 2011 to bylo jen 58, v loňském roce již 262). Nalezené kočky nám vozí Městská policie Příbram nebo občané, kteří je naleznou. Mnohdy jsou nám koťata v krabici umístěna před dveře bytu, často jsou dokonce hozena do popelnic nebo před ně. V těchto případech se jedná o kočky, které lidé vyhodí nebo které se ztratí, protože se dají chytit do ruky nebo do přepravky. Po nezbytném vyšetření se fotografie koček umístí na Facebook a většinu se je podaří umístit v nových rodinách. Mnoho se jich vrátí ke svým původním páníčkům.
Pokud se jedná o toulavé kočky, ty jsou velmi plaché a nedají se lehce odchytit. Jestliže se včas neodchytí a nevykastrují, vytvoří se v těchto lokalitách celé kolonie koček. Ty musíme chytat do klecí, vykastrovat a pak jsou vypuštěny na tzv.  krmicích místech, kde se dál sledují a samozřejmě jsou denně krmeny.

Jak se zapojuje město, organizace, lidé?  
Na tuto činnost, kterou dělají členové spolku ve svém volném čase a zdarma, nám přispívá město Příbram (v loňském roce vyčlenilo v rozpočtu 200 tisíc Kč) a snažíme se získat sponzorské dary (ať to jsou již finance nebo krmivo). Mnozí občané posílají měsíčně na náš transparentní účet peníze, veterinární klinika pro nás dělá vánoční sbírku (dříve VK Na Zdaboři, v loňském roce Na Weilovně), máme tam i 30% slevu na kastrace a na léčení. Přesto mnoho peněz, zejména na provoz domácích depozit, dáváme ze svých vlastních prostředků a to nemluvím o  čase, který tomu věnujeme (čas při odchytu koček, čekáním na vyšetření, dennodenním krmením venkovních koček…)
 

Jaká je situace v Příbrami, jsou nějaké …
V čem vidíte největší problém?
Největším problémem jsou vlastně bezcitní lidé, kteří jsou schopni svou kočku nebo koťata vyhodit (už jsme opravdu našli v krabici kočku i s koťaty). Zřejmě je jim „líto“ dát peníze za kastrace a pak to řeší tímto způsobem. Proto se snažíme působit zejména na děti. Náš spolek pořádá na základních školách besedy o kočičkách (letos to bylo na ZŠ Jiráskovy sady a Bratří Čapků) a chceme v této činnosti pokračovat. 
Je jistě nemožné zabránit tomu, aby se lidé ke svým zvířatům (nemyslím jen kočky, ale i psy) chovali takto bezcitně. Měli bychom si více všímat svého okolí a ohlásit případy, kdy se lidé tímto způsobem chtějí svého zvířete zbavit. Dnes již na to máme příslušné paragrafy. 

Co dělat když vidím kočku a jak poznat, že nikomu nepatří?
Co dělat, když uvidíme v Příbrami na ulici kočku?  Samozřejmě, že ji hned nebudeme chytat, protože to může být kočka, která si jen „vyšla“ na procházku. Tyto kočky mívají často na krku obojek, aby lidé poznali, že něčí jsou. Pokud by se jednalo o kočku ztracenou, ty jsou většinou venku již několik dní, takže jsou špinavé a hladové,  žalostně mňoukají a běží za člověkem. V tom případě je dobré zavolat městskou policii nebo na číslo členů spolku. Městská policie kočku stejně zaveze nám.

Děkujeme za rozhovor
 

V čem vidíte největší problém?
Největším …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: navDalší články

Na pochod Praha - Prčice se vydalo přes 26.000 turistů Na pochod Praha - Prčice se vydalo přes 26.000 turistů Je to historicky osmá nejvyšší účast. Dle pořadatelů k tomu přispělo pěkné počasí a zřejmě i stoupající chuť lidí chodit ven. 19. května 2019   (08:55) „V nominaci na post starosty mě rodina podporuje,“ říká v pořadu Na slovíčko Jan Konvalinka „V nominaci na post starosty mě rodina podporuje,“ říká v pořadu Na slovíčko Jan Konvalinka Dalším hostem pořadu Na slovíčko je místostarosta města Jan Konvalinka. 19. května 2019   (06:47) Střídající Nizozemec nejen že obral 1.FK o body, ale zachránil i Opavu v lize Střídající Nizozemec nejen že obral 1.FK o body, ale zachránil i Opavu v lize SFC Opava - 1.FK Příbram 2:1 (1:0) V sobotu 18. května zavítala ve čtvrtém nadstavbovém kole o záchranu FORTUNA:LIGY Příbram na stadion v Městských sadech. 18. května 2019   (20:55) Cyklistická koncepce města Cyklistická koncepce města Vítězem prvního ročníku participativního rozpočtu Společně pro Příbram se v loňském roce stal návrh Josefa Hovorky Cyklistická koncepce města – Příbram na kole. S ohledem k blížící se realizaci město vydává dotazník, ve kterém se můžete vyjádřit. 18. května 2019   (17:34) Rozčilený muž odcizil baterii mobilních samaforů Rozčilený muž odcizil baterii mobilních samaforů Vzniklá škoda byla vyčíslena na více než 30 tisíc korun. 18. května 2019   (14:56) Zubní ambulance v nemocnici rozšiřuje ordinační dobu a bere nové pacienty Zubní ambulance v nemocnici rozšiřuje ordinační dobu a bere nové pacienty Počet volných míst je omezený a pravděpodobně neuspokojí poptávku všech zájemců. 18. května 2019   (11:56) Další Američan v Příbrami Další Američan v Příbrami Příbram Bobcats posiluje! Kromě amerického trenéra, o kterém jsme vás již informovali, tento týden přiletěl i Malik Washington. Dvaadvacetiletý rodák z Californie, donedávna hrající za Faulkner University. 18. května 2019   (09:20) Město si podle Vařeky může rekonstrukci aquaparku dovolit Město si podle Vařeky může rekonstrukci aquaparku dovolit I když jsou očekávané náklady přes 370 milionů korun značně vysoké, pro město tato investice není smrtící, řekl končící starosta Jindřich Vařeka. O projektu aquaparku budou v pondělí opět jednat zastupitelé. 18. května 2019   (06:58) V Příbrami a okolí se tento víkend nudit nebudete V Příbrami a okolí se tento víkend nudit nebudete Sobotní den slibuje téměř letní počasí. 17. května 2019   (20:46) Neznámý pachatel odcizil pod rouškou tmy 40 lahví alkoholu Neznámý pachatel odcizil pod rouškou tmy 40 lahví alkoholu Za přečin krádeže pachateli v případě dopadení hrozí až dvouletý trest odnětí svobody. 17. května 2019   (17:51)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz