O víkendu pršet nebude, příští týden přinese příjemné jarní teploty
16. května 2020 (08:13)
foto: pribram.cz, ČTK
Venkovní teploty budou v příštím týdnu stoupat v průměru k 19 stupňům Celsia, nad dvacítkou se ocitnou až koncem května.
Po nynějším velmi chladném týdnu se v Česku začne zvolna oteplovat. Venkovní teploty budou v příštím týdnu stoupat v průměru k 19 stupňům Celsia, nad dvacítkou se ocitnou až koncem května. Příští týden bude suchý, pršet bude pravděpodobně až koncem týdne. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
"Z hlediska celkového množství srážek by mělo být období od 18. května do 14. června jako celek průměrné až slabě podprůměrné. První týden očekáváme poměrně suchý a více srážek se pravděpodobně vyskytne až v závěru týdne," uvedli meteorologové. Průměrný úhrn srážek pro následující čtyři týdny je 73 milimetrů, tedy 73 litrů vody na metr čtvereční. Podle záznamů vedených od roku 1951 zatím nejméně napršelo v roce 1957, kdy meteorologové naměřili 27 litrů na metr čtvereční. Nejvíce pršelo v roce 1965 s úhrnem 137 milimetrů.
Podle nejnovějších údajů meteorologů na facebooku spadlo v Česku v první polovině května v průměru 36,7 milimetru srážek. V polovině měsíce to podle nich představuje o něco více než polovinu měsíčního normálu, který činí 64 milimetrů. Nejvíc pršelo v pondělí 11. května, kdy v částech jihozápadních, středních a severovýchodních Čech spadlo kolem 40 milimetrů. Mezi jednotlivými kraji nicméně panují velké rozdíly.
Nejbližší dny přinesou srážek méně, nejvíc jich spadne dnes. O víkendu pršet nebude a v příštím týdnu lze počítat jen s ojedinělou přeháňkou nebo bouřkou, která přinese nejčastěji do tří milimetrů srážek, dodal ČHMÚ.
Průměrná teplota pro období od 18. května do 14. června je 15,4 stupně Celcia. Nejtepleji bylo v roce 2003, kdy průměr činil 19,3 stupně Celsia. Zatím nejchladněji bylo 12 stupňů v roce 1955.
Ještě o minulém víkendu panovalo v Česku skoro letní počasí, což se projevilo i v rozšíření sucha prakticky na celé území republiky. V pondělí se ochladilo a Česko zasáhly bouřky s deštěm i sněhem.
Měsíční výhled vyjadřuje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňuje ČHMÚ. Úspěšnost výhledu se podle meteorologů pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent. Předpověď na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro příslušná období.
Měsíční výhled vyjadřuje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňuje ČHMÚ. Úspěšnost výhledu se podle meteorologů pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent. Předpověď na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro příslušná období.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK
ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Slyšíte ten podivný zvuk z výšin? To krajinou znovu táhnou jeřábi popelaví
Začátek jara v naší krajině často neoznamují jen první květy nebo zpěv skřivanů. Možná …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Pozor na podomní „řemeslníky“. Policie varuje hlavně seniory
Policisté upozorňují na případy podomních „řemeslníků“, kteří se pohybují po městech a …
Motorka spadla při nakládání. A pak si sama zavolala pomoc
Stačila chvilka nepozornosti při nakládání motocyklu a v Dobříši byl hned poplach. …
ZAJÍMAVOSTI
Hokejová horečka v Příbrami! HC Příbram míří do play-off a potřebuje podporu fanoušků
Velká chvíle pro příbramský hokej je tady. Tým HC Příbram si vybojoval postup do …
SPORT
/VIDEO/ V neděli virál, dnes bomba! Přinášíme nejlepší záběry legendárního Čmeláka
V neděli jsme na našich sítích sdíleli amatérské video práškovacího letadla Z‑37 …
FOTOGALERIE
Nájem v Domě Natura trvá. Opozice mluví o nevyužitých budovách, radnice o komplikované rekonstrukci
Odbor životního prostředí sídlí v pronajatých prostorách Domu Natura od roku 2023. …
POLITIKA
Nový nepřítel Itálie? Po ananasu přichází smažák na pizze. A Příbram se ptá: dorazí tahle bomba i k nám?
Český internet má nový hit. Zatímco se svět ještě nevzpamatoval z nekonečné debaty o …
FAST FOOD
Nikdy jsme nebyli víc propojení. A nikdy víc sami
Večer, kdy se nic neděje. Telefon leží na stole, obrazovka je tmavá a ticho v bytě …
LIFESTYLE
Dobrovolní hasiči ve Středočeském kraji lákají stále více dětí. Sborům ale chybějí vedoucí mládeže
Zájem o členství dětí a mládeže u dobrovolných hasičů ve Středočeském kraji v poslední …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Neštěstí v Sedlci-Prčici: Když se pokus o rychlé zatápění změní v tragédii
Nedělní dopoledne v Sedlci-Prčici na Příbramsku připomnělo, že největší nebezpečí …




