17. 10. svátek má Hedvika
O univerzity třetího věku je zájem nejenom v Příbrami

30. září 2014   (15:17)
O univerzity třetího věku je zájem nejenom v Příbrami
foto: pribram.cz

Počet žáků každoročně stoupá.O univerzity třetího věku mají senioři ve středních Čechách velký zájem. Počet jejich žáků každoročně stoupá a kapacity škol často nestačí. ČTK to dnes řekli organizátoři vzdělávání třetího věku, ředitel Vzdělávacího institutu Středočeského kraje Jiří Holý a ředitelka kladenského Střediska komplexní sociální péče Libuše Homolková. Podle Holého však nehraje hlavní roli pouze vzdělávací funkce studia, ale důležitější je společenská funkce, kdy mají senioři možnost dalšího sociálního kontaktu.

V Příbrami je enormní zájem o jazykové kurzy

Vzdělávací institut připravuje studium pro studenty třetího věku ve středních Čechách čtvrtým rokem. Projekt Akademie třetího věku funguje v osmi městech, a to v Rakovníku, Zruči nad Sázavou, Příbrami, Mělníku, Kutné Hoře, Nymburku, Neratovicích a letos nově i v Mnichově Hradišti. Studenti absolvují tři na sebe navazující dvousemestrální obory zaměřené na historii, literaturu a dějiny umění. V kraji tak studuje několik stovek seniorů. Tím ale nabídka akademie nekončí. "Například vPříbrami je letos enormní zájem o jazykové kurzy, budou spuštěny čtyři kurzy angličtiny a dva němčiny," uvedl Holý.

Podle garantky studia na akademii Miluše Novákové je velký zájem i o různé cykly přednášek, například o historických parcích a zahradách, ale i o zdravotní cvičení s prvky jógy nebo práci s digitální fotografií. Kurzy tak navštěvuje další téměř stovka studentů.

V Mělníku je projekt akademie druhým rokem. Letos se zde bude 37 studentů starších 55 let věnovat oboru Svět literatury, přičemž každý měsíc až do června příštího roku je čeká pět hodin přednášek a seminářů. Náhradníků je v Mělníku 16.
Velký zájem potvrzuje i ředitelka kladenského Střediska komplexní sociální péče Homolková. V Kladně jsou letos pro první ročník univerzity třetího věku otevřeny tři třídy po 35 studentech a i v tomto případě čeká na místo několik náhradníků. "Protože kurzy nejčastěji navštěvují ženy seniorky, mají největší zájem o historická témata či životní styl," uvedla ředitelka. Do druhého ročníku v Kladně letos nastoupí také přibližně stovka studentů. Po dokončení dvouletého studia pak mají šanci nastoupit znovu do prvního ročníku dalšího oboru.

Pro velký úspěch vypsala univerzita opakovaně studium oboru Praha - jak ji málo známe a v kurzech se také pravidelně vrací k regionálním dějinám Kladenska a Slánska. Univerzita třetího věku funguje v Kladně od roku 2003. Její kapacita od té doby výrazně stoupla, ale v posledních letech je počet stabilní a podle Homolkové se v příštím roce pravděpodobně nezvýší.

Podle ředitele vzdělávacího institutu Holého také záleží na osobnosti lektora, který musí být schopný oslovit a vysvětlit látku širokému spektru lidí, kteří se před důchodem věnovali velmi širokému rozptylu povolání. "A právě takové lektory není lehké sehnat, a proto není snadné navyšovat kapacitu kurzů," dodal Holý.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: ČTK
autor: sbe ktp

Další články

Na náměstí v Příbrami přistál vrtulník. Přiletěl pro ženu, která se pokusila skokem z okna spáchat sebevraždu Na náměstí v Příbrami přistál vrtulník. Přiletěl pro ženu, která se pokusila skokem z okna spáchat sebevraždu Žena utrpěla mnohačetná poranění. Ve vážném stavu byla letecky přepravena do … Rybáři vylovili Nový rybník, v sítích byl i úhoř Rybáři vylovili Nový rybník, v sítích byl i úhoř Rybník vylovili členové místní organizace Českého rybářského svazu z Rožmitálu pod … Povolení stavby akvaparku napadli dva občané, výsledek bude znám až na začátku příštího roku Povolení stavby akvaparku napadli dva občané, výsledek bude znám až na začátku příštího roku Podle místostarosty Martina Buršíka se ze strany občanů jedná o obstrukční … V pátek přibylo 1 781 nakažených covidem, je to nejvíce od začátku května V pátek přibylo 1 781 nakažených covidem, je to nejvíce od začátku května Zrychlování epidemie ukazuje i reprodukční číslo uvádějící, kolik dalších lidí nakazí … Příbramská teplárna zvažuje zahájení dodávek elektřiny přes lokální distribuční soustavu Příbramská teplárna zvažuje zahájení dodávek elektřiny přes lokální distribuční soustavu Teplárna chce zaručit nižší ceny elektřiny bez přímé vazby na výkyvy globálních … Českem se šíří vlna e-mailů vydávajících se za zprávu od České pošty Českem se šíří vlna e-mailů vydávajících se za zprávu od České pošty Zprávy odkazují na podvodné stránky, které nemají s Českou poštou nic … Interiér chaty Granit se mění k nepoznání, první návštěvníky přivítá v prosinci Interiér chaty Granit se mění k nepoznání, první návštěvníky přivítá v prosinci Vnitřní prostory městské chaty Granit pořádně prokoukly. Budoucí návštěvníci se mohou … Rožmitálský zámek „probudí“ Neviditelní majitelé Rožmitálský zámek „probudí“ Neviditelní majitelé Vernisáž site-specific instalace Evy Heyd se uskuteční v sobotu 16. října od 16.00. Napadení v Sedlčanech připisují lidé neřešené šikaně. Ředitel školy obvinění odmítá Napadení v Sedlčanech připisují lidé neřešené šikaně. Ředitel školy obvinění odmítá Kriminalisté při vyšetřování spolupracují s pedagogy a vedením školy, naplánovány mají …
O víkendu si v Podlesí užijí posvícení, konalo se již před padesáti lety O víkendu si v Podlesí užijí posvícení, konalo se již před padesáti lety Součástí posvícení je Zahradní slavnost s programem v Pivovaru Podlesí.
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz