25. 5. svátek má Viola

O univerzity třetího věku je zájem nejenom v Příbrami

30. září 2014   (15:17)
O univerzity třetího věku je zájem nejenom v Příbrami

Počet žáků každoročně stoupá.


O univerzity třetího věku mají senioři ve středních Čechách velký zájem. Počet jejich žáků každoročně stoupá a kapacity škol často nestačí. ČTK to dnes řekli organizátoři vzdělávání třetího věku, ředitel Vzdělávacího institutu Středočeského kraje Jiří Holý a ředitelka kladenského Střediska komplexní sociální péče Libuše Homolková. Podle Holého však nehraje hlavní roli pouze vzdělávací funkce studia, ale důležitější je společenská funkce, kdy mají senioři možnost dalšího sociálního kontaktu.

V Příbrami je enormní zájem o jazykové kurzy

Vzdělávací institut připravuje studium pro studenty třetího věku ve středních Čechách čtvrtým rokem. Projekt Akademie třetího věku funguje v osmi městech, a to v Rakovníku, Zruči nad Sázavou, Příbrami, Mělníku, Kutné Hoře, Nymburku, Neratovicích a letos nově i v Mnichově Hradišti. Studenti absolvují tři na sebe navazující dvousemestrální obory zaměřené na historii, literaturu a dějiny umění. V kraji tak studuje několik stovek seniorů. Tím ale nabídka akademie nekončí. "Například vPříbrami je letos enormní zájem o jazykové kurzy, budou spuštěny čtyři kurzy angličtiny a dva němčiny," uvedl Holý.

Podle garantky studia na akademii Miluše Novákové je velký zájem i o různé cykly přednášek, například o historických parcích a zahradách, ale i o zdravotní cvičení s prvky jógy nebo práci s digitální fotografií. Kurzy tak navštěvuje další téměř stovka studentů.

V Mělníku je projekt akademie druhým rokem. Letos se zde bude 37 studentů starších 55 let věnovat oboru Svět literatury, přičemž každý měsíc až do června příštího roku je čeká pět hodin přednášek a seminářů. Náhradníků je v Mělníku 16.
Velký zájem potvrzuje i ředitelka kladenského Střediska komplexní sociální péče Homolková. V Kladně jsou letos pro první ročník univerzity třetího věku otevřeny tři třídy po 35 studentech a i v tomto případě čeká na místo několik náhradníků. "Protože kurzy nejčastěji navštěvují ženy seniorky, mají největší zájem o historická témata či životní styl," uvedla ředitelka. Do druhého ročníku v Kladně letos nastoupí také přibližně stovka studentů. Po dokončení dvouletého studia pak mají šanci nastoupit znovu do prvního ročníku dalšího oboru.

Pro velký úspěch vypsala univerzita opakovaně studium oboru Praha - jak ji málo známe a v kurzech se také pravidelně vrací k regionálním dějinám Kladenska a Slánska. Univerzita třetího věku funguje v Kladně od roku 2003. Její kapacita od té doby výrazně stoupla, ale v posledních letech je počet stabilní a podle Homolkové se v příštím roce pravděpodobně nezvýší.

Podle ředitele vzdělávacího institutu Holého také záleží na osobnosti lektora, který musí být schopný oslovit a vysvětlit látku širokému spektru lidí, kteří se před důchodem věnovali velmi širokému rozptylu povolání. "A právě takové lektory není lehké sehnat, a proto není snadné navyšovat kapacitu kurzů," dodal Holý.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: text: ČTK
foto: pribram.cz

autor: sbe ktpDalší články

Chcete mít v Příbrami parkourové hřiště, psí park, nebo filmový festival? Je to na vás! Chcete mít v Příbrami parkourové hřiště, psí park, nebo filmový festival? Je to na vás! Od 1. června budete mít šanci rozhodnout, který projekt zvítězí 25. května 2019   (17:08) Kluci ze Slzy přiznali, že se za své slzy nestydí Kluci ze Slzy přiznali, že se za své slzy nestydí Kapela Slza nekoncertovala v Příbrami poprvé 25. května 2019   (13:36) Den prevence a osvěty u hlubošského koupaliště již ve čtvrtek Den prevence a osvěty u hlubošského koupaliště již ve čtvrtek Pojďme dětem vysvětlit, co je ještě zdravý adrenalin a co už je nebezpečné 25. května 2019   (10:58) Policisté vyšetřující nehodu sanitky v Čenkově čekají na posudky Policisté vyšetřující nehodu sanitky v Čenkově čekají na posudky Nehoda se stala 4. dubna ráno na trati mezi Jinci a Bratkovicemi 25. května 2019   (08:16) Korunovace 2019 – Hlavní pouť české církevní provincie Korunovace 2019 – Hlavní pouť české církevní provincie Slavnostní liturgie bude zakončena mariánským průvodem a uctíváním u Korunovačního oltáře. 25. května 2019   (06:46) Vítěz Svatohorské Downtownu si odnese „korunu“ a titul mistra ČR Vítěz Svatohorské Downtownu si odnese „korunu“ a titul mistra ČR Už potřetí se ze Svaté Hory do centra Příbrami rozjede okolo 130 jezdců. Tradice Svatohorského Downtownu pokračuje 8.června a chystá se několik změn a novinek. 24. května 2019   (19:19) Víkend, jak má být: Korzo Obora, Divadlo patří dětem a mnoho dalšího Víkend, jak má být: Korzo Obora, Divadlo patří dětem a mnoho dalšího Počasí by akcemi nabitý víkend nemělo pokazit. 24. května 2019   (16:27) Stavba dalšího příbramského „nákupáče“ finišuje Stavba dalšího příbramského „nákupáče“ finišuje Autobusová zastávka, která byla přemístěna od Lidlu k novému nákupnímu centru, bude v provozu od 14. června 24. května 2019   (13:27) Pyrotechnik musel odpálit velké množství nalezené munice Pyrotechnik musel odpálit velké množství nalezené munice Při hledání detektorem kovů objevil oznamovatel dne 22. května po osmé hodině večerní v obci Buková u Příbramě nevybuchlou munici. 24. května 2019   (11:22) Spadla klec! Policisté dopadli skupinu dealerů pervitinu a marihuany Spadla klec! Policisté dopadli skupinu dealerů pervitinu a marihuany Hrozí jim až pět let za mřížemi 24. května 2019   (09:06)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz