21. 7. svátek má Vítězslav

O univerzity třetího věku je zájem nejenom v Příbrami

30. září 2014   (15:17)
O univerzity třetího věku je zájem nejenom v Příbrami

Počet žáků každoročně stoupá.


O univerzity třetího věku mají senioři ve středních Čechách velký zájem. Počet jejich žáků každoročně stoupá a kapacity škol často nestačí. ČTK to dnes řekli organizátoři vzdělávání třetího věku, ředitel Vzdělávacího institutu Středočeského kraje Jiří Holý a ředitelka kladenského Střediska komplexní sociální péče Libuše Homolková. Podle Holého však nehraje hlavní roli pouze vzdělávací funkce studia, ale důležitější je společenská funkce, kdy mají senioři možnost dalšího sociálního kontaktu.

V Příbrami je enormní zájem o jazykové kurzy

Vzdělávací institut připravuje studium pro studenty třetího věku ve středních Čechách čtvrtým rokem. Projekt Akademie třetího věku funguje v osmi městech, a to v Rakovníku, Zruči nad Sázavou, Příbrami, Mělníku, Kutné Hoře, Nymburku, Neratovicích a letos nově i v Mnichově Hradišti. Studenti absolvují tři na sebe navazující dvousemestrální obory zaměřené na historii, literaturu a dějiny umění. V kraji tak studuje několik stovek seniorů. Tím ale nabídka akademie nekončí. "Například vPříbrami je letos enormní zájem o jazykové kurzy, budou spuštěny čtyři kurzy angličtiny a dva němčiny," uvedl Holý.

Podle garantky studia na akademii Miluše Novákové je velký zájem i o různé cykly přednášek, například o historických parcích a zahradách, ale i o zdravotní cvičení s prvky jógy nebo práci s digitální fotografií. Kurzy tak navštěvuje další téměř stovka studentů.

V Mělníku je projekt akademie druhým rokem. Letos se zde bude 37 studentů starších 55 let věnovat oboru Svět literatury, přičemž každý měsíc až do června příštího roku je čeká pět hodin přednášek a seminářů. Náhradníků je v Mělníku 16.
Velký zájem potvrzuje i ředitelka kladenského Střediska komplexní sociální péče Homolková. V Kladně jsou letos pro první ročník univerzity třetího věku otevřeny tři třídy po 35 studentech a i v tomto případě čeká na místo několik náhradníků. "Protože kurzy nejčastěji navštěvují ženy seniorky, mají největší zájem o historická témata či životní styl," uvedla ředitelka. Do druhého ročníku v Kladně letos nastoupí také přibližně stovka studentů. Po dokončení dvouletého studia pak mají šanci nastoupit znovu do prvního ročníku dalšího oboru.

Pro velký úspěch vypsala univerzita opakovaně studium oboru Praha - jak ji málo známe a v kurzech se také pravidelně vrací k regionálním dějinám Kladenska a Slánska. Univerzita třetího věku funguje v Kladně od roku 2003. Její kapacita od té doby výrazně stoupla, ale v posledních letech je počet stabilní a podle Homolkové se v příštím roce pravděpodobně nezvýší.

Podle ředitele vzdělávacího institutu Holého také záleží na osobnosti lektora, který musí být schopný oslovit a vysvětlit látku širokému spektru lidí, kteří se před důchodem věnovali velmi širokému rozptylu povolání. "A právě takové lektory není lehké sehnat, a proto není snadné navyšovat kapacitu kurzů," dodal Holý.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: text: ČTK
foto: pribram.cz

autor: sbe ktpDalší články

Cyklista po střetu s nákladním vozem skončil v nemocnici Cyklista po střetu s nákladním vozem skončil v nemocnici Doprava je v místě omezena 21. července 2019   (18:55) Olympiáda seniorů se blíží, přihlášky se přijímají v Senior Pointu Olympiáda seniorů se blíží, přihlášky se přijímají v Senior Pointu Cílem pobytu je zvýšení úrovně pohybových aktivit seniorů. 21. července 2019   (17:12) Zvěř zavinila na Příbramsku čtvrtinu nehod Zvěř zavinila na Příbramsku čtvrtinu nehod Jak reagovat při setkání se zvěří na komunikaci? 21. července 2019   (14:32) Na Dobříši vzniká rekordní pikniková deka Na Dobříši vzniká rekordní pikniková deka Šijí spolu děti, jejich rodiče a babičky. Chceme, aby se lidé na chvíli zastavili a zamysleli se nad tím, co je v životě důležité. Že to není o honbě za penězi, ale o tom být spolu,“ říká Jakub Jánský, předseda správní rady nadačního fondu Děti bez mobilu 21. července 2019   (11:32) Dedič odhlavičkoval všechny body těsně před koncem utkání Dedič odhlavičkoval všechny body těsně před koncem utkání SFC Opava - 1.FK Příbram 1:0 (0:0) V sobotu 20. července zavítala ve 2. kole FORTUNA:LIGY Příbram na stadion v Městských sadech do Opavy. 21. července 2019   (09:19) Příbramská radnice bude mít opravenou fasádu a okna za 3 miliony korun Příbramská radnice bude mít opravenou fasádu a okna za 3 miliony korun Stavební práce by měly být hotovy během podzimu. 21. července 2019   (06:57) Po včelím bodnutí letěl pro cyklistu vrtulník Po včelím bodnutí letěl pro cyklistu vrtulník Posádka Letecké záchranné služby zasahovala u obce Planiny 20. července 2019   (18:57) Pátrání po nezletilé dívce mělo šťastný konec Pátrání po nezletilé dívce mělo šťastný konec Dítě se ztratilo z dohledu 20. července 2019   (18:15) Základní škola v Jincích dostane nové moderní učebny Základní škola v Jincích dostane nové moderní učebny V nové půdní vestavbě vznikne moderní učebna chemie, fyziky, biologie a PC. Žáci budou mít k dispozici dokonce i 3D tiskárnu 20. července 2019   (14:52) Táborníci si pobyt užívají Táborníci si pobyt užívají V průběhu dvou dnů navštívil starosta města dva letní tábory. 20. července 2019   (12:02)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz