19. 4. svátek má Rostislav

O samosběry jahod ve středních Čechách je zájem, nyní se mají naplno rozjet

30. května 2024   (11:05)
O samosběry jahod ve středních Čechách je zájem, nyní se mají naplno rozjet
foto: pixabay

O značnou část úrody přišli pěstitelé kvůli dubnovým mrazům.


O samosběry jahod ve středních Čechách je zájem, nyní se mají naplno rozjet. Ceny jsou oproti loňsku vyšší, za kilogram jahod samosběrači zaplatí zhruba od 89 do 100 korun. O značnou část úrody přišli pěstitelé kvůli dubnovým mrazům. Očekávají, že sezona jahod skončí dříve než loni. Naopak postupně už navazuje sklizeň hrášku nebo česneku.

Na Farmě Vraňany začal letos samosběr 13. května. Bylo to o tři týdny dříve, než je obvyklé. "Očekáváme, že se zájem enormně zvýší," řekla ČTK Dagmar Hančová z Farmy Vraňany. Podle ní lidé na samosběry přijíždějí, ale protože až nyní se přiblížil obvyklý termín zahájení jahodové sezony, vzroste i počet zákazníků, kteří si pro jahody přijedou. Otevřeno je každý den, cena je mírně vyšší než loni, činí 100 korun za kilogram. "Máme to štěstí, že zákazníci to chápou a jezdí nás podporovat," doplnila Hančová.
V minulých letech se běžně samosběr jahod protáhl i do letních prázdnin, letos to tak ale podle farmářky nebude. Naopak už zde začal samosběr hrášku, blíží se samosběr česneku a postupně též začne sklizeň okurek nebo rajčat, jejich plochy zde oproti loňsku v důsledku velkého zájmu narostly. Připravena bude s postupem sezony i sklizeň paprik, melounů, cibule a brambor.
Jahodová pole v Sedlčánkách u Čelákovic zažívají v prvních dnech po spuštění samosběrů velký nápor. Otevřeli je minulý pátek, mimo provoz bylo zatím jen pondělí. "Lidi si prostě chtějí sami natrhat, mít pocit, že si vybrali svoji jahodu, plody nestačí dozrávat, ve středu se na samosběrech nasbíralo 2400 kilo," řekl majitel jahodárny Jiří Sixta.

Kvůli dubnovým mrazům přišla farma zhruba o 65 procent úrody, část ochránili fólií. Lidé si letos za samosběr připlatí o 20 korun, kilo jahod vyjde na 89 korun. Jahody pěstují v Sedlčánkách na deseti hektarech, čtyři hektary má firma ještě v Kolíně, loni z nich sklidili přes 200 tun jahod, letos očekávají kolem 100 tun. Sixta předpokládá, že samosběry nyní potrvají měsíc až pět týdnů. "Teď už pojedeme nonstop, postupně to odkrýváme," doplnil.
Samosběry připravuje také Farma Dryák, ale i zde se vypořádávají s dopady mrazů. Zatímco česnek a okurky nakládačky brzy nabídnou, jahod je zatím málo. "Teprve s nimi letos začínáme," řekla Nikola Vedralová z farmy. Podle ní by mohly být nejdříve přespříští týden.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka








Související


Další články

Ubytovny Stavus v Příbrami: sliby o seniorské budoucnosti versus noční požáry Ubytovny Stavus v Příbrami: sliby o seniorské budoucnosti versus noční požáry Ulice Pod Čertovým pahorkem v Příbrami dlouhá léta patří k nejproblematičtějším … AKTUALIZOVÁNO Rekordman na koloběžce: Na Sedlčansku narazil do zdi se skoro třemi promile Rekordman na koloběžce: Na Sedlčansku narazil do zdi se skoro třemi promile Zatímco se řidiči na dálnici D4 přou o legálnost formule, na Sedlčansku se odehrálo … DOPRAVA NOČNÍ DRAMA V KOZÁROVICÍCH: Anonym nahlásil bombu na diskotéce, policie evakuovala na 500 lidí! NOČNÍ DRAMA V KOZÁROVICÍCH: Anonym nahlásil bombu na diskotéce, policie evakuovala na 500 lidí! Sobotní noc v Kozárovicích se změnila v noční můru. Krátce po deváté hodině večer … AKTUALIZOVÁNO Conteho patička šokovala Spartu! Příbram slaví povinné vítězství Conteho patička šokovala Spartu! Příbram slaví povinné vítězství FK Příbram ve 24. kole FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY potvrdila proti poslednímu celku tabulky … VIDEO LiStOVáNí s Lukášem Hejlíkem přiveze silný příběh knihy Blízcí LiStOVáNí s Lukášem Hejlíkem přiveze silný příběh knihy Blízcí Dobříš se v pondělí 20. dubna stane dějištěm oblíbeného divadelního projektu … NEPŘEHLÉDNĚTE Čtyři klíšťata po jedné procházce. U Nového rybníku v Příbrami jich podle lidí výrazně přibylo Čtyři klíšťata po jedné procházce. U Nového rybníku v Příbrami jich podle lidí výrazně přibylo Lidé, kteří chodí kolem Nového rybníku na procházky, si v posledních týdnech všímají … PŘÍRODA Příbram řeší kočičí krizi: zastupitelé budou rozhodovat o více než 1,3 milionu na péči o toulavé kočky Příbram řeší kočičí krizi: zastupitelé budou rozhodovat o více než 1,3 milionu na péči o toulavé kočky Toulavé kočky nejsou jen roztomilý obrázek z internetu. Město Příbram se v dubnu … ZVÍŘATA Ředitel ZŠ Bratří Čapků Milan Hlinka: Chceme rozvíjet potenciál každého žáka Ředitel ZŠ Bratří Čapků Milan Hlinka: Chceme rozvíjet potenciál každého žáka Jak vypadá škola, která učí angličtinu už od první třídy, používá Smartbooks, má … ROZHOVOR Bitva o „vlastní“ dálnici: Ferrari na D4 nebylo klukovinou, ale vzkazem státu Bitva o „vlastní“ dálnici: Ferrari na D4 nebylo klukovinou, ale vzkazem státu Zatímco sociální sítě baví videa červeného monopostu Ferrari na D4, v zákulisí zuří … NEPŘEHLÉDNĚTE
Dřípatka horská: brdská kráska z přítmí starých smrčin Dřípatka horská: brdská kráska z přítmí starých smrčin Jsou rostliny, které v krajině nepřehlédnete, a pak takové, které musíte hledat. Mezi … POZNÁVÁME BRDY
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz