O Prokopské pouti bude J. A. Alis hájit březohorské stříbro před lapky
AKTUALIZOVÁNO
27. června 2022 (16:14)
foto: Hornické muzeum Příbram
Prokopská pouť v novodobé historii se na Březových Horách bude konat již po třiatřicáté. Na sobotu 2. a neděli 3. července je připraven bohatý program, při kterém bude otevřena inovovaná část hlavní expozice muzea.
Tradiční Prokopská pouť v Příbrami letos připomene 290. výročí narození hormistra, huťmistra, horního správce a báňského rady Jana Antonína Alise. Návštěvníci se o víkendu mohou těšit na obnovenou část expozice o historii příbramského hornictví v 19. století v cáchovně Ševčinského dolu. Prohlédnou si tam mimo jiné funkční model stoupacího stroje a další zajímavosti, připraven bude i bohatý doprovodný program, informovali dnes ředitel Hornického muzea Příbram Josef Velfl a mluvčí příbramské radnice Eva Švehlová.
Osobnost Jana Antonína Alise je letos hlavním motivem tradičních dobových scének, které předvede Divadlo Tomáše Bílka a šermířské sdružení Adorea. Humorná scénka bude pojednávat o tom, jak Alis chránil před lapky březohorské stříbro převážené do císařské mincovny. Alis byl podle Velfla průkopníkem hlubinného dolování na Příbramsku a jeho zásluhou byly objeveny bohaté zásoby stříbrné rudy, dodávané následně do královské mincovny.
Sobotní program začne odpoledne na náměstí J. A. Alise a v dole Marie. Součástí bude tradiční Čepobití a průvod, který se vydá z náměstí T. G. Masaryka na náměstí J. A. Alise. Hornickou parádou začne také nedělní program. Slavnostní průvod hornictva vyjde opět z náměstí T. G. Masaryka a cílem bude tentokrát březohorský kostel svatého Prokopa, kde se bude dopoledne konat polní mše. Kromě toho bude možné zhlédnout program na náměstí J. A. Alise, v dole Marie a v areálu Ševčinského dolu.
Prokopská pouť je s městem a Březovými Horami spojena od nepaměti. Tradice oslavy patrona havířů sv. Prokopa byla přerušena po roce 1948, obnovena byla pouť v roce 1990 z podnětu bývalých havířů. Letos se koná již 33. ročník obnovené slavnosti.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Hornická Prokopská pouť nabídne staročeské trhy, kostýmované průvody i šermířské vystoupení
•I přes úmorné vedro dorazily na Novák Fest stovky návštěvníků
•Rožmitál pod Třemšínem navštívila po tříleté pauze královna Johanka
Další články
Internet je čím dál agresivnější. Blíží se konec anonymních účtů?
Sociální sítě zažívají v posledních letech prudký nárůst agresivity, radikalizace a …
Nepřehlédněte
Start jako hrom! Příbramský rodák David Eliáš ovládl Evropu a přidal i bronz ze sprintu
Otevřené mistrovství Evropy juniorů ve finské Imatře se pro český biatlon změnilo v …
FOTOGALERIE
Divadlo A. Dvořáka propojuje jeviště s hornickou historií Příbramska
Divadlo A. Dvořáka Příbram vstupuje do své 67. sezony s novým a výrazným vizuálním …
Příbramská záchytka dostane přes čtyři miliony. Kraj letos zvýšil podporu
Středočeský kraj letos přispěje na provoz protialkoholních záchytných stanic zhruba 11 …
Policisté zadrželi podezřelého z Příbramska, který poškodil kancelář poslance Bartoše
Policisté v pátek večer zadrželi muže, který je podezřelý, že poškodil sekyrou výlohu …
Plesová sezóna je v plném proudu. Na co si dát pozor, aby nepřišlo faux pas?
Plesová sezóna je v plném proudu a s ní i otázka, co si obléct, aby večer proběhl bez …
Kriminalita v Česku v roce 2025: Podvody a kyberútoky na vzestupu i na Příbramsku
Celková kriminalita v České republice v roce 2025 opět klesla, zároveň se ale výrazně …
Firma zmizela, dluh zůstal. Město Příbram řeší 145 tisíc po provozovateli herny
Zastupitelé na lednovém jednání projednají návrh na odpis nedobytné pohledávky ve výši …
Politika
Péče o zachování brdské krajiny vyšla loni na skoro osm milionů korun
Ani v roce 2025 nezůstala Chráněná krajinná oblast Brdy bez pozornosti. Péče o zdejší …
Sociálních pohřbů přibylo. Výrazný nárůst je v Příbrami
Počet sociálních pohřbů v některých větších městech Středočeského kraje v posledních …




