2. 12. svátek má Blanka
Nobelia
OBJEDNEJTE SI PIZZU
O přestěhování služby jednáme s městem už dlouho, říká koordinátorka Bedny

20. února 2023   (06:27)
O přestěhování služby jednáme s městem už dlouho, říká koordinátorka Bedny
foto: Kamila Zelená/se souhlasem

Redakce pribram.cz oslovila Kamilu Zelenou z Nízkoprahového zařízení pro děti a mládež Bedna, aby se vyjádřila k situaci ohledně výpovědi ze současného nájmu na pěší zóně Cíl.


Na posledním zasedání městského zastupitelstva oznámil starosta Příbrami Jan Konvalinka záměr podat Nízkoprahovému zařízení pro děti a mládež Bedna (NZDM) výpověď ze současného nájmu s příslibem přestěhování do nových, vhodných prostor. Zařízení nyní sídlí na pěší zóně Cíl. Místní obyvatelé si stěžují na nepořádek a hluk, naposledy se v předminulém týdnu obrátili přímo na vedení města. Současně vzniká na pěší zóně dislokované pracoviště městské policie, které má řešit i nežádoucí chování dalších lidí, kteří se zde zdržují.

NZDM se sociální práci s dětmi a mladými lidmi ze znevýhodněného sociálního prostředí věnuje více než deset let, v pronajatých prostorách provozuje klub, kde mohou děti trávit volný čas. Zároveň jako jedna z mála neziskových organizací v Příbrami poskytuje i tzv. terénní služby. Ohledně vyjádření k situaci jsme oslovili koordinátorku NZDM Bedna Kamilu Zelenou.
Výpověď z prostor na pěší zóně Cíl je už zřejmě definitivní. Máte informaci, do kdy by měla Bedna současné místo opustit?
O přestěhování služby jednáme s městem dlouhodobě, určitě v průběhu uplynulých pěti let. Město Příbram naší službě v minulosti nabídlo tři objekty, které ve většině případů neodpovídaly jejím potřebám, respektive takovým potřebám, které jsou nezbytné pro zachování služby ve stávající podobě. Minulý rok město našlo prostor, který nám vyhovoval a těšili jsme se na něj, ale nakonec z toho navzdory našemu souhlasu sešlo. Důvodem bylo, že se přítomnost NZDM v bezprostředním okolí neslučovala s provozem heren.
Jednání s představiteli města probíhala dosud jako dialog a pevně věřím, že i nadále budou. Komunikační linka získala trhliny teprve v tomto týdnu. Vyjádření pana starosty na zastupitelstvu mě překvapilo a vlastně bych o něm nevěděla, pokud by se mi nezačali ozývat novináři a kolegové z návazných služeb s žádostí o vyjádření k tématu. S Janem Konvalinkou se potkáme v následujícím týdnu. O tom, jaké prostory hodlá město nabídnout, nemám žádné informace. Ani nevím, zda ještě existuje šance pro vyjednávání, nebo je výpověď opravdu definitivní. Každopádně jsem si jistá, že společné řešení najdeme. Představitelé města opakovaně vyjadřují názor, že službu NZDM Bedna Příbram potřebuje a jsou si vědomi kvalit našeho zařízení. A my chceme dál sloužit obyvatelům města.
Město slibuje adekvátní náhradu a takové řešení, abyste i po přestěhování navázali na poskytování sociálních služeb. Konzultovali jste možnosti nebo podmínky, které jsou z vašeho pohledu nutné pro kontinuálnost vaší práce?
Mám potřebu zdůraznit, že stanovisko naší domovské organizace Ponton v minulosti bylo a je takové, že se přestěhování NZDM Bedna v žádném případě nebrání. Zároveň ale platí značně specifické požadavky na vhodnou lokalitu pro NZDM i na vnitřní dispozice objektu. Trochu mě udivuje, když představitelé města hovoří o vhodném objektu, aniž by s námi tyto potřeby konzultovali, nebo se alespoň přišli podívat, jaké náležitosti má stávající zázemí služby a proč je pro provoz NZDM ideální. Pokud by se nabízené prostory ukázaly jako nevhodné, mohlo by to znamenat omezení služeb a přenesení jejich těžiště do terénu. To by jistě mělo své následky. Pokusím se je vysvětlit. Pro veřejnost je nejviditelnější částí služby nízkoprahový klub. Sociálně preventivní charakter tohoto segmentu NZDM spočívá v tom, že děti a mladí lidé ze socio-ekonomicky znevýhodněného prostředí, kteří tráví svůj čas pasivně, často rizikově a z různých důvodů se nemohou nebo nechtějí zapojit do institucionalizovaných aktivit, se soustřeďují v nízkoprahovém klubu a využívají jeho volnočasové možnosti. Pokud by se ale nepodařilo najít místo, které by naplňovalo specifické požadavky pro otevření nízkoprahového klubu, tuto část služby bychom museli utlumit. K tomu je jistě potřeba říct, že v uplynulém půl roce se denní návštěvnost nízkoprahového klubu pohybuje mezi 28 až 36 klienty za den. Pokud by klienti neměli klub k dispozici, pravděpodobně by se bezprizorně pohybovali po celém městě.

Problémem, který je zmiňován obyvateli v blízkém okolí Bedny, je hluk a nepořádek. Jak jste výtky řešili a proč se je podle vás nedařilo eliminovat k oboustranné spokojenosti?
Je jasné, že vysoká návštěvnost někdy generuje potíže v bezprostředním okolí klubu. Nesouhlasím ale s tvrzením, že umístění NZDM Bedna v „křižáku“ je hlavním zdrojem hluku, nepořádku a dalších nepřístojností. Klub je otevřený podle ročního období třikrát až čtyřikrát týdně od 14.00 do 19.00, tedy maximálně dvacet hodin v týdnu. Co se týká výtek, obvykle se k nám dostávají zprostředkovaně, například přes pana starostu. Případně přes komentáře pod články o našem zařízení. Málokdy se na nás někdo ze sousedů obrátí s konkrétní stížností, a pokud ano, ne vždy ji ventiluje přijatelnou formou. Někdy je proto těžké najít společnou řeč. Pevně stojím za tvrzením, že vždy jsme s klienty pracovali a pracujeme na tom, aby svým chováním sousedy neobtěžovali. Není nám jedno, když narušují veřejný pořádek. Pokud máme v průběhu služby čas, prostor před klubem kontrolujeme. Uzavíráme s klienty dohody o jejich chování v okolí klubu. Z podstaty naší profese je to maximum, co jsme schopni udělat. Sousedé mohou mít pocit, že je to málo. Potom mají kdykoliv možnost obrátit se na městskou policii. Ostatně sami jsme v minulosti opakovaně navrhovali součinnost NZDM s asistenty prevence kriminality či s městskou policií, bohužel tato spolupráce nebyla nikdy uvedena v život. A vlastně jsem hodně překvapená, že se o stěhování má rozhodovat teď, když zde vzniká nová služebna městské policie.
Očekáváte od přestěhování, kromě uklidnění situace, i nějaké další výhody?
Vzhledem k tomu, že nevím, kam by se měla služba přestěhovat, nedokážu říct, co to přinese. Když se ptáte na uklidnění situace, napadá mě, že se mě ani mých kolegyň nikdo ze sousedů ani ze zastupitelů města nezeptal, co se děje. Co se změnilo, že je situace tak vyhrocená. Každopádně, pokud bychom museli utlumit provoz klubu a jeho návštěvníci by zůstali „na ulici“, jen těžko si lze uklidnění situace představit.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Související


Další články

Centrum Rožmitál pod Třemšínem chystá stavbu nového pavilonu za 100 mil. Kč Centrum Rožmitál pod Třemšínem chystá stavbu nového pavilonu za 100 mil. Kč Klienti díky tomu získají intimnější prostředí jednolůžkových a dvoulůžkových pokojů, … Péče ve středočeských nemocnicích je zajištěná, několik operací odloženo Péče ve středočeských nemocnicích je zajištěná, několik operací odloženo V příbramské nemocnici bude v prosinci zajištěna akutní péče ve všech oborech včetně … Vyhrajte s pribram.cz a prodejnou ZEMAN maso – uzeniny celé prase Vyhrajte s pribram.cz a prodejnou ZEMAN maso – uzeniny celé prase Soutěž trvá od dnešního dne do 20. 12. 2023. Losování proběhne 21. 12. 2023. Komerční sdělení Varování meteorologů se potvrdilo, silné sněžení komplikuje dopravu. Situaci sledujeme ON-LINE Varování meteorologů se potvrdilo, silné sněžení komplikuje dopravu. Situaci sledujeme ON-LINE Podle meteorologů má na Příbramsku během pátku a soboty napadnout až 35 cm nového … Nehoda tří aut uzavřela silnici mezi Trhovými Dušníky a Hluboší, jeden zraněný Nehoda tří aut uzavřela silnici mezi Trhovými Dušníky a Hluboší, jeden zraněný Komunikace byla obousměrně uzavřena hodinu, před půl třetí byl provoz obnoven … Hasiči v Příbrami likvidovali požár bytu v panelovém domě, jeden muž se nadýchal zplodin Hasiči v Příbrami likvidovali požár bytu v panelovém domě, jeden muž se nadýchal zplodin Muž nechal na posteli zapnutý vysoušeč vlasů a z místnosti odešel, načež došlo k … Lidé loni omezili spotřebu potravin, jedli méně masa i vajec Lidé loni omezili spotřebu potravin, jedli méně masa i vajec Podle statistiků se loni zastavil několikaletý růst spotřeby potravin, domácnosti tak … Na stavbě D4 u Milína končí velká uzavírka Na stavbě D4 u Milína končí velká uzavírka Na stavbě dálnice D4 Via Salis, která je prvním českým PPP projektem v oblasti … Vánoční pohádkové poklady české kinematografie vedou do středních Čech Vánoční pohádkové poklady české kinematografie vedou do středních Čech Vánoční svátky jsou neodmyslitelně spjaté s pohádkami. Televizní stanice i streamovací …
Financování sportu: Inspirativní návštěva Tábora přinesla řadu podnětů i otazníků Financování sportu: Inspirativní návštěva Tábora přinesla řadu podnětů i otazníků Ve snaze načerpat inspiraci a získat užitečné podněty v oblasti sportovní … ROZHOVOR
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Mariánská 135
261 01 Příbram IV

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Rosalota, s.r.o. zakázáno.
2014 - 2023 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz
Nastavení souborů cookies
Na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Některé z nich jsou nezbytné, zatímco jiné nám pomáhají vylepšit tento web a váš uživatelský zážitek. Souhlasíte s používáním všech cookies?
Informace o cookies
Souhlasím Přizpůsobit
Podrobné nastavení cookies « zpět
Soubory cookie používáme k zajištění základních funkcí webu a ke zlepšení vašeho uživatelského zážitku. Souhlas pro každou kategorii můžete kdykoliv změnit.

Nezbytné cookies
Technické cookies jsou nezbytné pro správné fungování webu a všech funkcí, které nabízí. Tyto soubory zajišťují uchovávání produktů v košíku, zobrazování seznamu oblíbených výrobků, správné fungování filtrů, nebo přihlášení. Bez těchto souborů cookies nebude webová stránka správně fungovat a ve výchozím nastavení jsou povoleny a nelze je zakázat. Tyto soubory cookies neukládají žádné osobně identifikovatelné informace.
Cookies pro marketing
Umožňují nám sledovat souhrnné informace o návštěvnosti stránek a využívání různých funkcí. To nám pomáhá naše weby zlepšovat tak, aby Vám lépe sloužily. Analytické cookies jsou nastavovány třetími stranami - Google Analytics, TOP list.

Povolit všechny kategorie cookies Povolit vybrané kategorie cookies