O participativních rozpočtech rozhodnou lidé v Dobříši nebo Sedlčanech, Příbramští se letos nezapojí
7. ledna 2024 (09:37)
foto: pribram.cz / Jakub Pečenka
Možnost navrhnout a zvolit, kam půjde část financí z městského rozpočtu, Příbram v roce 2024 nenabídne.
V roce 2018 se občané Příbrami poprvé zapojili do rozhodování v rámci tzv. participativního rozpočtu. Pro rok 2024 město Příbram odkládá další ročník projektu, zatím zřejmě na neurčito. „Nicméně i nadále zůstává otevřená možnost znovu se k němu vrátit za několik let,“ uvedla v městském zpravodaji Kahan mluvčí města Eva Švehlová.
Šanci na spolurozhodování o rozvoji svých měst dostanou letos např. občané Dobříše a Sedlčan. Nápady do participativního rozpočtu Tvoříme Dobříš 2024 mohou lidé posílat do konce ledna. V roce 2022 místní navrhli a rozhodli o realizaci pumptracku v městské části Větrník. Terénní cyklistická dráha byla otevřena vloni v létě. Významnou část celkových nákladů ve výši 870 tisíc korun pokryla dotace 600 tisíc korun ze Středočeského fondu podpory sportu a volného času. S areálem má město další plány a hodlá jej rozšiřovat. V participativní rozpočtu Tvoříme Dobříš 2023 si finance v celkové výši půl milionu korun rozdělily dva vítězné projekty, a to oprava dětského hřiště a multifunkční vybavení sportovní haly.
V únoru zahájí město Sedlčany další ročník Návrhů pro Sedlčany, o vítězném nápadu či nápadech bude rozhodnuto v červnu. V roce 2023 se do vyčleněné půlmilionové částky vešly návrhy psího agility parku, venkovního hřiště na stolní tenis a revitalizace parku na Novoměstském náměstí, jejíž náklady měly částečně uhradit sponzorské dary.
Odklad participativního rozpočtu město Příbram zdůvodňuje snižujícím se zájmem ze strany veřejnosti při podávání návrhů i v následném hlasování. Dalším důvodem je časová náročnost celého procesu od návrhů po dokončení vítězných projektů. „Finanční zdroje určené pro participativní rozpočet jsou omezené a občané často přicházejí s požadavky, které jsou těžko realizovatelné,“ zmínila rovněž Eva Švehlová.
V Příbrami se během čtyř ročníků podařilo dotáhnout dvanáct projektů. Vítězi výzvy Společně pro Příbram 2022 s celkovou dotací dva miliony korun (s dodatečným navýšením o 150 tisíc korun) se staly čtyři návrhy – revitalizace lesíku pod Čertovým pahorkem, růžová zahrada na Hořejší Oboře, projekty Odstraňme skládku z cesty do školy a SportCity Příbram u Nového rybníka. Do hlasování se zapojilo téměř 1200 lidí.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Související
•Otužilci se sejdou na Tři krále v Kamýku nad Vltavou
•Rožmitál chystá rekonstrukci zdravotnického střediska i autobusového nádraží
•Krásná Hora nad Vltavou plánuje vybudovat nový vodní zdroj
Další články
Opilý řidič havaroval u Milína. Auto samo zavolalo o pomoc
V úterý 17. března krátce před půl sedmou večer přijali záchranáři oznámení o nehodě …
AKTUÁLNĚ
Pozor na zvěř na silnicích. V těchto měsících hrozí střety častěji
Řidiči by měli být v jarních měsících na silnicích obzvlášť opatrní. Právě nyní totiž …
DOPRAVA
Peče celá věznice! Na Bytízu soutěžili vězni v pečení žemlovky
V příbramské věznici Bytíz to v posledních dnech vonělo jako v cukrárně. Ve školském …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Příbram čeká volejbalový večer roku. Kocouři vstupují do předkola play-off proti Ostravě
Základní část sezony je u konce a přichází chvíle, na kterou čekali hráči i fanoušci. …
SPORT
Ministerstvo varuje: Tisícům seniorů brzy přestanou platit občanky bez omezení
Ministerstvo vnitra informuje o končící platnosti občanských průkazů. To se týká lidí …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Do Příbrami míří festival Jeden svět. Nabídne filmy o AI, Gaze i lidských příbězích
Do Příbrami se vrací filmový festival Jeden svět, který přináší dokumentární snímky o …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Když se někdo nudí, trpí koše a lampy. Příbram přišla o 270 tisíc
Vandalismus v Příbrami se projevuje od poničených košů a laviček až po ohnuté stožáry …
FOTOGALERIE
V Občově hořela autodílna, hasiči byli na místě dva dny
Několik hasičských jednotek zasahuje v Občově u požáru autodílny.
AKTUALIZOVÁNO
Známe 16 postupujích v anketě. Který klub je na Příbramsku nejoblíbenější?
Velká čtenářská anketa na portálu pribram.cz, která hledá nejoblíbenější fotbalový …
SPORT
Dobrovolníci znovu vyčistili okolí rožmitálského zámku. Nejvíce tam bylo lahví od rumu
Okolí rožmitálského zámku má za sebou další výrazné zlepšení. Skupina místních …
NEPŘEHLÉDNĚTE




