29. 9. svátek má Michal

O Mezinárodní cenu vévody z Edinburghu usilují i příbramští studenti

26. května 2021   (06:36)
O Mezinárodní cenu vévody z Edinburghu usilují i příbramští studenti
foto: OA a VOŠ, Příbram/se souhlasem

Bronzové úrovně mezinárodního ocenění nedávno dosáhly dívky z příbramské Obchodní akademie a Vyšší odborné školy.


Středočeský kraj se v polovině května zavázal ke spolupráci s organizací Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (DofE). V memorandu, které podepsali hejtmanka Petra Pecková a výkonný ředitel DofE Tomáš Vokáč, se Středočeský kraj zavazuje podpořit program DofE a umožnit krajským příspěvkovým organizacím z oblasti školství, aby se do programu přihlásily. Organizace tak dostanou finanční příspěvek minimálně 15 000 korun ročně, jeho konkrétní výši určí schválený krajský rozpočet pro daný rok. V letošním roce se počítá s maximem 500 000 korun.
 

Mezi 14 středními školami ze Středočeského kraje, které jsou do programu DofE zapojeny, patří také Gymnázium v ulici Legionářů v Příbrami a Obchodní akademie a Vyšší odborná škola v Příbrami. Vedle škol se program týká rovněž tří středočeských domů dětí a mládeže a jednoho dětského domova. „Studenti se v rámci programu věnují tomu, co je zajímá. Učí se například nový cizí jazyk, navrhují vlastní kolekce oblečení, zakládají kapely, hrají na hudební nástroje, učí se vařit nová jídla. Mohou se zlepšit v běhání, v plavání, vyrazit na kole kolem České republiky nebo třeba zdolat nejvyšší horu Kavkazu,“ uvedl Tomáš Vokáč.
 
S nedávným úspěchem se pochlubily studentky 4. ročníku příbramské Obchodní akademie a Vyšší odborné školy v Příbrami: „Tak nám to konečně po dvou letech vyšlo! Dne 14. května jsme se vydaly na závěrečnou expedici bronzové úrovně projektu DofE, do kterého jsme se ve druhém ročníku zapojily. I s těmi dvanácti kilogramy na zádech jsme se dostaly do cíle. Přežily jsme říznutí, večeři s kamínky, návštěvu divokých prasat i čtyři hodiny spánku.“ Absolvováním expedice tak dívky dosáhly na bronzovou úroveň ceny.
 
V rámci DofE se mladí lidé věnují rovněž dobrovolnictví – tráví čas se seniory, cvičí psy, pomáhají v mateřských školách nebo uklízejí odpadky. „Program funguje na dobrovolné bázi, zvolené aktivity tedy záleží čistě na studentech,“ doplnil Tomáš Vokáč.
 

Vzdělávací program DofE je rozšířen do více než 130 zemích světa a rozvíjí mládež ve věku od 14 do 24 let. Edukace má formu zážitkové pedagogiky. Program založil v roce 1956 princ Philip a je stále naplňován pod záštitou britské královské rodiny. V České republice funguje od roku 1995 a za tu dobu bylo Mezinárodní cenou vévody z Edinburghu oceněno přes 5000 účastníků.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková

Další články

Král: Nová cyklotrasa opět ukazuje, že radnice má v oblibě polovičatá řešení Král: Nová cyklotrasa opět ukazuje, že radnice má v oblibě polovičatá řešení Zastupitel města Příbrami Vladimír Král (Šance pro Příbram) reaguje na nově vznikající … Kvůli ptačí chřipce muselo být letos utraceno přes čtvrt milionu ptáků Kvůli ptačí chřipce muselo být letos utraceno přes čtvrt milionu ptáků Ptačí chřipka se nyní vyskytla v obci Trhové Dušníky. V okolí ohniska se vytyčí … Po čtyřech měsících se v ČR znovu objevila ptačí chřipka, je na Příbramsku Po čtyřech měsících se v ČR znovu objevila ptačí chřipka, je na Příbramsku Ohnisko je v malochovu v obci Trhové Dušníky. V Rožmitále se konala Myslivecko-rybářská slavnost spojená s výlovem Sadoňského rybníka V Rožmitále se konala Myslivecko-rybářská slavnost spojená s výlovem Sadoňského rybníka V Rožmitále pod Třemšínem se konal v sobotu 25. září další ročník Myslivecko-rybářské … Česko slaví svátek svatého Václava. Podle legend pečoval o chudé a založil v zemi tradici pěstování vína Česko slaví svátek svatého Václava. Podle legend pečoval o chudé a založil v zemi tradici pěstování vína V kalendáři na svátek Václava připadá Den české státnosti. Proč se vůbec slaví a jaké … Jak bude v příštích týdnech? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Jak bude v příštích týdnech? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Nejchladnější byl v tomto období rok 1972, kdy průměr klesl na šest stupňů. Naopak v … ŘSD ve středu zahájí opravu silnice I/18 v úseku Líchovy - Břekova Lhota ŘSD ve středu zahájí opravu silnice I/18 v úseku Líchovy - Břekova Lhota Provoz bude řízený kyvadlově. K pocitu bezpečí se můžete vyjádřit v dotazníkovém šetření K pocitu bezpečí se můžete vyjádřit v dotazníkovém šetření Čas na vyplnění a odevzdání dotazníku je do 31. října 2021. Podívejte se, kdo na Příbramsku kandiduje do Poslanecké sněmovny Podívejte se, kdo na Příbramsku kandiduje do Poslanecké sněmovny Volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční v pátek 8. října a v sobotu 9. října.
Říjnová výzva 10 000 kroků startuje za pár dní Říjnová výzva 10 000 kroků startuje za pár dní Zcela nejpřirozenějším lidským pohybem je chůze. Aniž bychom o tom přemýšleli, …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz